«Зима 2025»

"Ұлы адамдар достығы" ашық сабақ жоспары

"Ұлы адамдар" достығы 7 сыныпқа арналған. Қазақ тілі пәнінен

Олимпиады: История России 6 - 11 классы

Содержимое разработки

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пән: қазақ тілі


Мектеп: Ақтоғай ауданы, Қараоба орта мектебі

Күні: 14.11.17.

Мұғалімнің аты-жөні:

Калыкова Эльмира Табылдиновна

Сынып: 7 «а»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім:

Сүйіспеншілік пен достық

Тақырыбы:

Ұлы адамдар достығы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.Т/А3.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу.

7.О5.Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру.

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: мәтіннің мазмұнын түсінеді, берілген ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата біледі.

Көбі: мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады

Кейбірі: тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазады.

Күтілетін нәтижелер

Тарихта көптеген ұлы адамдардың адал дос болғандығын, олардың өнегелі өмір жолын танып біледі, еліктеуіш сөздерді меңгереді.

Сабақтың түрі

Білімді жүйелеу сабағы

Қажетті құрал-жабдықтар



Интерактивті тақта, А4 парағы, маркерлер, тақырыпқа қатысты суреттер, түрлі-түсті қарындаштар мен фломастерлер, парақшалар

Оқыту әдістері

Түсіндіру, сұрақ-жауап, талдау, «Шаңырақ» ойсергегі, «Тірек сөздер» стратегиясы, ассоциаграмма, «Төрт сөйлем» тәсілі, , постер қорғау, «Бес саусақ» тәсілі

Дереккөздері

Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар т.б.

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, өзін-өзі тану

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы














Топқа бөлу








Үй жұмысын тексеру


Психологиялық ахуал тудыру

- Оқушылармен амандасу:

-Психологиялық ахуал тудыру мақсатында «Шаңырақ» ойсергегін өткізу.

(Оқушылар шеңберге тұрып, түрлі-түсті ленталарды ұстайды. Неге ұқсайды? (жұлдызша, ұлпа қар, дөңгелек т.б.) Ленталардың үстіне шаңырақтың суреті қойылады. Ал енді ше? Шаңыраққа ұқсайды. Ендеше, бір шаңырақтың астында тұрып бір-бірімізге жақсы тілектер айтайық).


Оқушылар ленталардың түсіне қарай 2 топқа бөлінеді.

Қызыл, жасыл түсті лента - І топ

Сары, көк лента - ІІ топ

Топтың атын қояды, топ басшысын, топ мүшелерін (спикер, тайм-кипер, хатшы, бақылаушы) сайлайды.

«Жүзім шоғы» Кластер толтыру

Оқушылар «Дос деген кім?» деген сұрақ бойынша кластер толтырып келеді


Қалыптастырушы бағалау.

«Жеке әңгіме» техникасы бойынша бағаланады

«Шаңырақ» суреті








Түрлі-түсті ленталар















I Қызығушылықты ояту






II Мағынаны тану









































































































II Сергіту сәті


IV Қорытынды

















V Кері байланыс











VI Үйге тапсырма




































































«Достық» жайлы видеоролик көрсетіледі. Бүгінгі сабағымыз алдыңғы сабақпен байланысты, бүгін біз тағы да достық туралы, яғни ұлы адамдардың достығы туралы сөз қозғаймыз...


1.Білу. Түсіну

А) Тыңдалым

Берілген мәтінді бір оқушы немесе мұғалім оқиды.


Ә) Айтылым

Берілген сұрақтарға жауап беріңдер

1. Мәтіннің кейіпкерлері сендерге таныс па?

2. Мәтінде кімдердің достығы туралы айтылған?

3. Ш.Уәлиханов қандай ғылым салаларымен айналысқан?


Бағалау критерийі

Дескриптор

.- Мәтіндегі негізгі ақпарат пен көзқарас-ты анықтайды.

- Тыңдалған мәтіннің негізгі мағынасын түсінедіҒ

- Негізгі және қосымша ақпарат-тарды анықтай алады;

- Мәтіннен факті

мен көзқарасты ажырата біледі.


Қалыптастырушы бағалау.

«Смайликтер» арқылы бағалау



Б) Жазылым

Мәтінді «Төрт сөйлем» тәсілін пайдалана отырып талдаңдар.

Пікір. Тыңдаған мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз.

Дәлел. Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде.

Мысал. Пікіріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтір.

Қорытынды: Тақырып бойынша қорытынды жаз.


Қалыптастырушы бағалау

«Бас бармақ» тәсілі



2.Талдау және Қолдану

Ерекше қабілетті оқушылар: (жұппен)

Берілген мәтінді оқып, көтерілген мәселені анықтайды. Көтерілген мәселелер бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады.


Көтерілген мәселені айқындайтын сөйлем

Проблемалық сұрақтар





Бағалау критерийі

Дескриптор

- Мәтін бойынша проблеманы анықтай алады;

- Проблемалық сұрақтарды құрастырады.

- Мәтіннен көтерілген мәселені

анықтайды;

-Проблемалық сұрақтар құрастырады


Қалыптастырушы бағалау

«Бағдаршам тәсілі


Қажеттілігі бар оқушылар: (жеке жұмыс)

1-оқушы: достық туралы мақал-мәтелдер тауып, жазады.

2-оқушы: Еліктеуіш сөздерді қолданып, сөйлемдер құрайды.

3-оқушы: Суреттерді сәйкестендіреді. (ұлы адамдардың бір-бірімен достығы)

Қалыптастырушы бағалау.

«Смайликтер» арқылы бағалау


«Көңілді күн» жаттығуын орындау.


Жинақтау.

Жазылым. «Шынайы достық» тақырыбына постер жасау, қорғау

Бағалау критерийі

Дескриптор


- Постер құрылымын сақтайды.

- Тақырыпты анықтайды;

- Өзіндік көзқарас жазады;

- Жұмыстарын қорғайды.

Қалыптастырушы бағалау.

«Мадақтау сэндвичі»



«Бес саусақ» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап жазады.

Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді.

Чемодан – бәрін түсіндім, өте қызық, өзіммен бірге алып жүремін.

Еттартқыш – әлі де ойлану қажет, түсінбеген жерлерім бар.

Қоқыс жәшігі – алған ақпарат маған қажет емес.

Ерекше қабілетті оқушылар:

«Достық – асыл қасиет» тақырыбына эссе жазады,

Қажеттілігі бар оқушылар: берілген суреттер бойынша сөйлемдер құрайды.

Видеоролик




























































































































































































































Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыларға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

денсаулық жəне

қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс; Құндылықтар

мен байланыс (тәрбие элементі)

Сабақ барысында оқушылардың деңгейін, қажеттілі-гін үнемі ескеріп отырдым. Яғни, әрбір тапсырманы саралап бердім.

Сабақ үстінде қажеттілігі бар оқушыларға көбірек қолпаштап, қолдау көрсетіп отырдым. Ол үшін оларға көркем шығарманы, тірек сөздер мен суреттерді, кестелерді үлестіріп бердім.

Қабілеті жоғары оқушылардың да қабілеттерін ескере отырып, тапсырма-ларды саралап, зерттеушілік, шығармашылық деңгейде бердім. Мысалы: бүгінгі сабақта қабілетті оқушылар

кейіпкерлердің образын өз сөзімен сипаттап айтып берді, кейіпкерлердің жағымды\жағымсыз қасиеттерін дәлелдеп жазды, нақты дәлелдер келтіре отырып, кейіпкерге хат жазады, кейіпкер-лерді шынайы өмірмен байланыстырды.

Оқушылардың білімін тексеруді қалыптастырушы бағалау арқылы жүзеге асырдым. Бүгінгі сабағымда төмендегідей бағалау түрлерін қолдандым:

- «Бас бармақ» әдісі

- «Бағдаршам» әдісі

- «Бағалау сэндвичі»

- «Екі жұлдыз, бір тілек»

- «Геометриялық фигуралар»


Бұлардың ішінде сәтті шыққаны – «Бағалау сэндвичі» және «Екі жұлдыз, бір тілек». Себебі, мұнда оқушылар бір-бірін бағалап қана қоймайды, сонымен бірге өз ойларын және ұсыныстарын нақты білдіреді.

Бүгінгі сабағымда пікірталас ұйымдастырған кезде және кейіпкерге хат жазу барысында осы бағалау түрлерін қолдандым.



Қазақ тілі, өзін-өзі тану

Оқушылардың денсаулығын жақсарту мақсатын-да сергіту сәтін өткіздім.

Сабақ үстінде қауіпсіздік ережелері сақталды. Берілген тапсырма-лардың барлығы оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулы-ғына қауіп төндірген жоқ.


АКТ-ны сабақ үстінде ұзақ пайдаланбаймын. Тек кейбір тапсырмаларды орындатқан кезде қолдандым.

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта алды.


Оқушыларды адамгершілікке, игі қасиеттерге баулу

Сабақ бойынша

Рефлексия


Бүгінгі сабақтың оқу мақсаттары мен сабақ мақсат-тары шынайы,

қолжетімді болды.

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол

жеткізді деп ойлаймын. Сабақта

саралау дұрыс

жүргізілді. Яғни, барлық тапсырма-лар сараланып берілді. Сабақ кезеңдерінде

уақытты тиімді

пайдаландым, барлық тапсырма-лар уақытында орындалды.

Сабақ жоспарынан

ауытқулар болған жоқ.

Оқу мақсатына жету үшін төмендегі әдіс-тәсілдер тиімді болды деп ойлаймын.

1.«Сипаттама кестесі»

Оқушылар берілген үзінділер арқылы кейіпкерлерді анықтайды және образын суреттеп сипаттайды. Ең алдымен, тапсырманы саралап аламын. Қажеттілігі бар оқушылар шығармаға сүйене отырып, берілген үзінділердің қай кейіпкерге қатысты екенін анықтайды.

Ерекше қабілетті оқушылар кейіпкерлердің образын өз сөзімен сипаттап жазып береді.

2. «Сезімді ояту картасы» әдісі

Өзі таңдау жасаған бір кейіпкерге хат жазыңыз. Тапсырманы саралап беремін.Қажеттілігі бар оқушылар кестеге сүйене отырып, жеңіл хат жазады.Ерекше қабілетті оқушылар нақты дәлелдер келтіре отырып, хат құрылымын сақтап, күрделі хат жазады.




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. Белсенді оқыту әдістерін тиімді пайдалану

2. Тапсырмалардың сараланып берілуі


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. Уақытты үнемді пайдалану

2. Қалыптастырушы бағалау түрлерін түрлендіру

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге

назар аудару қажет?

- Уақытты үнемді пайдалану



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее