Пәні: қазақ тілі Сынып; Күні: Мұғалімі: Байжуманова Г.С.
| ||||||
Сабақтың тақырыбы: Спорт түрлері | ||||||
Мақсаты: Осы сабақта оқушылар спорт түрлерімен танысады.Жаңа сөздерден сөйлемдер мен сөз тіркестерін құрай алады.Сөйлемнің үш түрімен танысады.Мәтінді оқиды және аударады,пәнге деген қызығушылықтары артады.
| ||||||
Күтілетін нәтиже: Спорт түрлерін біледі. Жаңа сөздерден сөйлемдер құрай алады. Сөйлем түрлерін біледі және мысалдар айта алады.
| ||||||
Кезеңдері | Әдіс-тәсілдер | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру кезеңі | Тренинг «Шаттық шеңбер»
| -Оқушылармен амандасады, түгендейді; сұрақтар қояды;
«Шаттық шеңбер» -Сілеметсің бе, алтын күн! Сәлеметсің бе,көк аспан! Сәлеметсің бе, жер ана! Сәлеметсізбе біз Сәлемесізбе сіз
| -Амандасады.Сұрақтарға жауап береді.
Топтасады | Сиқырлы таяқша | ||
| «Глосарий » әдісі | Бағалау парағын ұсыну. Оқушыларға қораптан өткен тақырып бойынша сұрақтарды ұсыну.
Сөздікпен жұмыс
Семантикалық картамен жұмыс
Кестені толтыртқызу, слайд арқылы дұрыс жауабын көрсету. Өздерін және бірін-бірі бағалауға ұсыну. Смайликтер арқылы көңіл-күйін білдіру
| Сөздердің аудармасын айтады
Семантикалық картаны толтыру
Оқушылар кестені толтырады. Берілген критерий бойынша бағалау. | Қорап, қима қағаздар | ||
Ой қозғау |
| Оқушылар, үстелдің үстінен қандай заттарды көріп тұрсыңдар? Бүгінгі сабақ қандай тақырып деп ойлайсыңдар? Дұрыс айтасыңдар. Және біз жалпы спортқа байланысты кейбір сөздерді білеміз, солай ма?! Бүгін сол спорт түрлері туралы әңгімелесеміз.Біздің елімізде қандай спорт түрлері жақсы таралған? Жарайсыңдар! | Оқушылар жауап береді | Доп, теннис, бокс, штанга, коньки, | ||
Жаңа тақырыпты игеру
| Топтық жұмыс
| Ттоп Мәтінді пайдаланып, спорт түрлері туралы постер қорғату. Сұрақтар қою;
| Жаңа сөздермен жұмыс. Топ мәтінді оқып, аударады. Мәтінді пайдаланып, спорт түрлері туралы мәлімет жинап, постер қорғау.
-топта талқылайды. - мәлімет жинайды, постерге түсіреді, қорғайды | Оқулық, орысша-қазақша сөздік, дәптер, постер, маркер, стикер. | ||
| Бағалау парақтары | Бағалау парағына , оқушыларды бір-бірін бағалауды ұсынады. | Оқушылар бір-бірін бағалайды. | Критерийлер, дискриптор | ||
Сергіту сәті |
| Денені шынықтырудағы жаттығуларды жасауды ұсыну | Денені шынықтыратын жаттығулар жасау | әуен | ||
Бекіту
| Синквейн | Спорт сөзіне синквейн құру | Оқушыларсинквейн жасайды. Берілген критерий бойынша бағалау. | кесте | ||
Рефлексия | «Ойлан тап» ойыны | Мұғалім сөйлемдерді дұрыс құрастыруға береді 1 Негізгі құралы доп болып саналатын спорт түрі. Футбол | Оқушылармен кері байланыс орната отырып, жиынтық бағаланады | Қима қағаздар | ||
| Бағалау парағы | Оқушыларды бір-бірін бағалауды ұсыну.Қорытынды бағаны шығару | Оқушылар қорытынды баға шығарады |
| ||
Үйге тапсырма | Қазақстан спортшылары туралы мәлімет жинау. | Үй тапсырмасын жазып алады |
|
Семантикалық карта
Сөз | Зат есім | Сын есім | Сан есім | Есімдік | Етістік |
Спорт
|
|
|
|
|
|
Пайдалы |
|
|
|
|
|
Денсаулық |
|
|
|
|
|
Ол |
|
|
|
|
|
маңызды |
|
|
|
|
|
жетістік |
|
|
|
|
|
әсем |
|
|
|
|
|
Салауатты өмір салты |
|
|
|
|
|
Дамып келеді |
|
|
|
|
|
айналысу |
|
|
|
|
|
үлес қосамыз |
|
|
|
|
|
жақсартады |
|
|
|
|
|
Спорт түрлері.
Спорт денсаулықты жақсартады.Салауатты өмір салтын қалыптастыруда спорттың маңызы зор.Спорт бүгінде елімізде жақсы дамып келеді.Спорттың қай түрін алып қарасақ та, барлығы да денсаулыққа пайдалы.
Спорттың күнделікті қолданыстағы мынадай түрлерін атай аламыз:коньки,шаңғы тебу,қол күрестіру,футбол,волейбол,баскетбол,бокс,еркін күрес,жеңіл атлетика,ауыр атлетика,тейквондо,дзюдо,велоспорт,жүзу,т.б.
Егер адам осы спорт түрлерінің бірімен айналысса,өмірде маңызды жетістіктерге жетеді. Тәуелсіз Қазақстанның болашағы жарқын болуға үлес қосамыз.
Ақтөбе қаласы
Мен Ақтөбе қаласында тұрамын. Біздің Ақтөбе өте әдемі қала. Қалада көп қабатты үйлер, мұражайлар, қонақ үйлер, ескерткіштер, әуежай, темір жол вокзалдары және сауда орталықтары көп. Қаланың көшелері кең. Көшелерде машиналар, автобустар жүреді. Ақтөбе – қонақжай қала. Алыстан келген қонақтарды жақсы қарсы алады. Мен өз қаламды сүйемін.
Семантикалық карта
Дауысты дыбыстар | Дауыссыз дыбыстар | |||||||||||||
| тілдің қатысына қарай | жақтың қатысына қарай | еріннің қатысына қарай | ұяң | үнді | қатаң | ||||||||
| жуан | жіңішке | ашық | қысаң | еріндік | езулік |
|
|
| |||||
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
Қ |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
Т |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
Ө |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
Б |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
Е |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
|
Дауысты дыбыстар | Дауыссыз дыбыстар | |||||||||||||
| тілдің қатысына қарай | жақтың қатысына қарай | еріннің қатысына қарай | ұяң | үнді | қатаң | ||||||||
| жуан | жіңішке | ашық | қысаң | еріндік | езулік |
|
|
| |||||
Д |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
Ң |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
Ғ |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
Ы |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||
Л |
|
|
|
|
|
|
|
|
|