Тақырыбы | А.Йасауи «Даналық кітабы» еңбегі. | ||||
Күні/ класы | 23.11.16 / 9 «д» | ||||
Мақсаты | Көрнекті ақын, асқан ойшыл, бүкіл түркі жұртының рухани атасы, сопылық әдебиеттің өкілі Ахмет Иасауидің өмірі жайлы мағлұмат беру; Ислам дінін уағыздау арқылы ізгілікке, адамгершілікке, мейірімділікке үндеу, жақсы қасиеттерді үйреніп, жаман қасиеттерден жиренуге шақыру, мұсылман жолына түсуге баулу, түрлі діни секталардан аулақ болуға шақыру; «Даналық кітабынан» үзінділер оқытып, мазмұнын талдату, Иасауи сақтандырған бес нәрсені жаздырып, естерінде қалдыру: | ||||
Жалпы мақсат | Иасауи туралы түсінік бере отырып, «Даналық кітабы» еңбегіндегі негізгі ойды анықтау. | ||||
Күтілетін нәтиже | Иасауидің өмірлік мақсат – мұратын танып, имандылық туралы ойларын қазіргі заманғы тәрбиемен ұщтастыра біледі. Діни ұғымдардың мағынасын ұғады. | ||||
7 модульдің қолданылуы | “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
| ||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Суреттер сөйлейді, ТВ –шоу,Жигсо, көшпелі постер. | ||||
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, | ||||
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг | сурет арқылы сыныпты топқа бөлу топқа бөліп психологиялық ахуал қалыптастырдым | Оқушылар амандасады, «Ағаш» тренингі арқылы сабаққа дайын, дайын емес екендігін байқатады. Әрбір оқушы суреттер арқылы тиісті орнына отырады | |||
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | ||
Білім
Қызығушылық тарын ояту | «Суреттер сөйлейді» әдісі «ТВ -шоу» әдісі арқылы Сұрақ жауапты пайдалану | Суреттер арқылы сабақ тақырыбын, мақсатын ашу. Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру
| Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топпен орындау, білімдерін тексеру. Топпен жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады | ||
Түсіну | «Жигсо» әдісі
| «Ең алдымен, өзіңді – өзің таны!»- дейді грек ғалымы. «Өзіңді танығаның – хақты танығаның»- дейді ұлы бабамыз Қожа Ахмет Иасауи. Хақ деп отырғаны – ақиқат, дүниенің мәні. Демек, әрбір адам ең алдымен, өз елінің өткенін, тарихын, ата-бабаларын білуі керек. Ендеше, біз Иасауидің «Даналық кітабы» туралы оқитын боламыз. | Оқушылар жаңа тақырыпты бір – біріне «Жигсо» әдісі арқылы түсіндіреді. | ||
Қолдану | «Даналық кітабы» «Көшпелі постер» әдісі
| Үш топ бөлім бойынша алған білімдерін постерге жазып, көрші қатарға беру | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген бөлім бойынша алған білімдерін постерге жазып, көрші қатарға беру | ||
Сергіту сәті | Жаттығу жасау | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Қол, аяқтарын қозғалтып жаттығулар жасайды. | ||
Талдау | Жұптық тапсырма. | Жаңа тақырыпты талдау мақсатында тапсырмалармен, кітаппен жұмыс жасау тапсырылады | Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, өзара пікір алмасады, жұппен тапсырмаларды орындайды, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табу керек | ||
Жинақтау | Тест тапсырма (Үйге тапсырма.) | Бүгінгі өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру. | 15 сұрақты тестке жауап береді. | ||
Бағалау | Бағалау парақшасы | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату | Өзін өзі топпен бағалайды | ||
Рефлексия | «Ашық микрофон» | Оқушылар сабақ бойынша өз ойларын ұсыну керек. | Оқушылар сабақ бойынша өз ойларын ұсынады. |