18.05.2016 | Қазақ тілі | 10 сынып | |
Сабақтың тақырыбы: | Ақпарат құралдары.. |
| |
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға ақпарат құралдардың өмірде алатын орны туралы түсінік беру. ҰБТ-ға дайындау мақсатымен тапсырмалар арқылы қайталап, бекіту.
| ||
Міндеттері: | |||
Күтілетін нәтиже: | 1. Оқушылардың еске сақтау,ауызекі сөйлеуге дамыту және жазу шеберліктерін арттыру, өз ойларын тиянақтау. 2. Оқушыларды ақпарат құралдары туралы дүниетанымдық көзқарастарын, түсініктерін, адамгершілік, эстетикалық дағдыларды қалыптастыру . 3. Оқушыларды ақпарат құралдары дұрыс пайдалануға, сақтауға, қорғауға тәрбие беру.Нақты мәндегі күрделі мәтіннің негізгі идеясын түсінеді; | ||
Негізгі идеялар: | Оқушының өз бетімен ізденуін топтық жұмысқа бағыттау. Сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін арттыру. | ||
Сабақта қолданылатын ресурстар | Мәтінмен жұмыс, ПОПС, Фишбоун, блиц сұрақтары, |
| |
Оқыту әдістері: | Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, « Жоба қорғау технологиясы», ой толғаныс, АКТ. | Топтық жұмыс, Жеке жұмыс Көшбасшылық | |
Дереккөздер: | Оқулық, интербелсенді тақта, кеспеқағаздар, ватман, стикер, маркер т.б. |
|
Сабақтың барысы
Ойлау деңгейі | Мақсат | Күтілетін нәтиже | Түрткі(сұрақ, тапсырма, жағдаят) | Бағалау | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||||
Кіріспе
Білу
Түсіну
Қолдану
Талдау
Жинақтау
Бағалау
| Қайталау
Оқушының бұған дейінгі білетінін анықтау. Ережелерді қайталау.
Суреттер арқылы , бейнефильм арқылы ой қозғау
Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.
Тақырыпқа ассоциация
Шығармашылық қабілеттерін арттыру
Дәлел табуға нұсқау
Ақпарат құралдардың өмірде маңыздылығын анықтау
Ойын жинақтау дағдысын қалыптастыру, ізденімпаздыққа бағыттау | Сабаққа дайындау
Оқушы бұған дейінгі білетін білім деңгейін анықтайды
Сабақтың тақырыбын ашамыз
Миға шабуыл. Шығармашылық тапсырма орындау арқылы алған білімдерін өмірде қолдана алатынын ұғады Дәлелдеуге дағдыланады Жақсы мен жаман жақтарын көрсету Ойланып шешім қабылдайды, ізденуге жол табады |
«Шаттық шеңбері» әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу
Оқушылардың қызығушылығын арттыру 1.Зат есім дегеніміз не? 2.Сын есім дегеніміз не? 3.Етістік дегеніміз не? 4.Етістіктің неше шағы бар? Атап айт. 5.Есімдік дегеніміз не? 6.Есімдік мағынасына қарай қалай бөлінеді? 7.Сан есім дегеніміз не? 8.Сан есім мағынасына қарай қалай бөлінеді?
Бейнефильмде не туралы көрсетілген? Біз не туралы әңгіме жүргіземіз?
-Балалар, бүгін біз сабақта не істейміз?
«Ақпарат құралдары» сөз тіркесіне ассоциация жасау тақтаға.
ПОПС, ФИШБОУН әдісі арқылы баспасөз бен теледидарды сипаттап береді.Сөйлемдерді жаза отырып, оларды дұрыс баяндап береді
Хабарлама жасау
Дебаттық сайыс арқылы. Дәлел шығару.
«Репортер» ойыны арқылы рефлексия жасау | критерийлер | дискриптор | балл | Ұйымдастыру Топқа бөлу Сыныптың оқушыларын «Теледидар», «Радио» сөздер арқылы топқа бөлу. Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу. Психологиялық ахуал туғызу Мұғалім оқушыларға бір-біріне тілек айтқызады: Кәне, достар, тұрайық. Шеңберімізді құрайық. Жақсы-жақсы тілектер Бір-бірімізге сыйлайық!
Блиц сұрақтары беріледі
«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді. Ақпарат құралдары жайында бейнеролик интерактивті тақтадан көрсетіледі. Сұрақ қояды
Түсініктерін анықтау
Органайзер арқылы жұмыс жүргізу
«Қостанай қаласы» келер шақта және «9 Мамыр» өткен шақта атты тақырыптарды беру
Проблемалық сұрақ қояды. Ақпарат құралдары ның біздің заманымызда маңызы қандай?
Ұнағанын, ұнамағанын айту
| оқушылар «Теледидар», «Радио» сөздер бойынша топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады. Оқушылар қол ұстасып, бір-біріне жақсы тілектер білдіреді: «Бүгін мен саған сәттілік тілеймін, бес ал, жақсы жауап бер».
Блиц сұрақтарға жауап береді. Бағалайды.
1.Бейнеролик қарайды 2.өз ойларын айтады 3.Бағалайды.
1.Қима қағаздары арқылы сөз жазып, жабвстырады.
Сызба бойынша баяндайды.
Бағалайды, топтар бір бірін
1.Хабарлама сызады 2.Сөйлемдер құрастырады 3.Бағалайды.
1.Ұсынылған мәселе бойынша жан-жақты түйіндеме жасайды. 2.Ауызекі тілде баяндап береді. 3.Бағалайды.
Әр оқушы сабақта қандай жұмысты жасағаны айтады. | ||
Білім көлемін зерделеу
Тақырыптың идеясын тауып алу
Ой шақыру
Шығармашылыққа баулу
Жағдаяттан шығу құзыреттілігін қалыптастыру
Ойын дәлелдеуге машықтандыру
Шынайы ой туғызуға жол шу және шығармашылық болуға итермелеу |
1 сұрақ
8 сұрақ
Толық біледі Жартылай біледі
Ойын жеткізеді, талапқа сай сызады, қатесіз қорғайды Ойын жартылай жеткізеді, сызуда қателіктер, қатемен қорғайды Қорғай алмайды
Толық біледі Жартылай жеткізді Мәнсіз жеткізді
Нақты Жартылай нақты Нақтылығы аз Жоқ
Жүйелі Ойылары тиянақты Жүйесіз, тиянақсыз | 1 8 1 3
2
0 5 4 3 3 2 1 0
|