ДБНЗ ЛНР «Ровеньківська загальноосвітня школа № 5»
Тема уроку:
«Букви ь, е, у в суфіксах на означення пестливості і неповноти ознаки.
Букви ь, е, о, і в прикметникових
суфіксах –ськ, -цьк, зьк, -ев (єв), -ов, -ин, їн»
7 клас
Вчитель української мови
ДБНЗ ЛНР «Ровеньківська
загальноосвітня школа № 5»
Десятникова Т.П.
Тема: Букви ь, е, у в суфіксах на означення пестливості і неповноти ознаки.
Букви ь, е, о, і в прикметникових суфіксах –ськ, -цьк, зьк, -ев (єв), -ов, -ин, їн.
Мета: ознайомити учнів з правилами написання букв ь, е, у в суфіксах на означення пестливості, неповноти ознаки, а також в прикметникових суфіксах; формувати в них уміння правильно застосовувати вивчені правила на практиці; виховувати кмітливість, самостійність мислення.
Тип уроку: урок засвоєння знань
Обладнання: картки, підручник, малюнки, проектор, кросворд «Прикметник», фільм «Зима, зимонька».
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Оголошення теми і мети уроку
Слово вчителя
Готуючись до уроків, ідучи на них, завжди пригадую слова І. Франка:
Слово- полова,
Але огонь в одежі слова –
Це безсмертна, чудотворна фея.
Хочу, щоб сьогоднішній урок наповнив ваші серця добром, красою, прагненням чути й відчувати слово. А для цього здійснимо прогулянку до нашого мовного парку, щоб дізнатися назву звернемося до кросворду розгадування кросворду «Прикметник» . (Додаток)
Тож умовно парк називається «Прикметник». Ми обов’язково заглянемо в чарівні куточки нашого парку.
Нехай ця прогулянка принесе користь. Будьмо уважні і спостережливі. Триватиме вона 45 хвилин. У зошитах запишемо дату й тему уроку.
Отже, рушаймо.
ІІ. Сприйняття й розуміння учнями навчального матеріалу
Евристична бесіда:
Що називається прикметником?
Яким способом можуть утворюватися прикметники?
Як називається змінна частина слова, яка стоїть після кореня?
Словникова робота
Пестливий
Неповний
Вперед до одного із чарівних куточків парку.
Перша зупинка «Алея пестливості»
На екрані Ви бачите запис слів, котрі Вам необхідно переписати, визначити частину слова, яка стоїть після кореня:
Голубуватий, темнуватий (темний)
Чорненький, малесенький, повнісінький, тонюсінький.
Висновок: у суфіксах –еньк-, -есеньк-, -ісіньк-, -юсіньк-пишеться м’який знак.
Вибірковий диктант, виписати слова з суфіксом, який вказує на пестливість.
Малесенький, гарнесенький, пухнастенький – саме про такого котика мріє Марися.
Ллється з-поза хмар проміння теплувате.
Ой річенька малюсінька всі греблі розлива.
4.Робота в групах «Консультант»
Картка- результат
Друга зупинка «Алея суфіксів»
Запис на дошці Сільський, молодецький, французький.
Висновок: у суфіксах -ськ-, -цьк-, -зьк- пишеться м’який знак.
1.Вибірковий диктант (виписати слова з суфіксом ськ-, -цьк-, -зьк-):
Край шахтарський, край чудесний усі любимо.
У донецькому полі рясніють копри зорочолі.
2.Вишня вишневий, груша грушевий,
життя життєвий (але гелієвий, плюшевий, оранжевий, коричневий).
Висновок:
Суфікси -ев-, -ев- здебільшого пишуться в прикметниках з наголосом на суфікс.
Бойовий, польовий, жировий (але ясеновий, дубовий, бобовий).
Висновок:
Суфікс -ов- пишеться переважно в прикметниках з наголосом на корені або на закінченні.
4. Фізичний, систематичний, фабричний, класичний.
Висновок:
У словах іншомовного походження в суфіксах -ичн- пишемо и за правилом «дев’ятки».
5.Сестрин, Миколин, Маріїн.
Висновок:
У присвійних прикметниках після букв, що позначають приголосні, пишеться суфікс -ин, а після букв, що позначають голосні, -їн.
6. Ольга Ольжин, іволга іволжин; внучка внуччин;
Зінка Зінчин; свекруха свекрушин.
Висновок:
Якщо основа іменника першої відміни закінчується на [г], [к], [х], то перед суфіксом -ин ці приголосні змінюються на [ж], [ч], [ш].
Перекласти словосполучення, визначити суфікси, пояснити написання суфіксів.
Вещевой мешок – Речовий мішок
Грушевый напиток – Грушевий напій
Полевая мышь – Польова миша
Боевой дух – Бойовий дух
Овощной суп - Овочевий суп
Сосновые доски - Соснові дошки
Фізкультхвилинка:
Вітер дує нам в обличчя,
Захитались деревця
Вітер тихне-тихне
Деревця ж все вище, вище
Творча хвилинка
А підкажуть Вам тему творчої роботи слайди про зиму, а також вірш нашого земляка, який все своє дитинство прожив в Дебальцево В. Сосюри «Зима».
(Звучить музика)
Завдання: написати твір-мініатюру розповідного характеру, дати заголовок, використовуючи прикметники з суфіксами, з якими ми знайомилися на уроці.
Пропоную опорні слова: білесенький
гарненький
важкуватий
зимонька
малесенькі сніжинки
2. Конкурс команд «Я зміг!»
3. Гра «Хто швидше!» - (2 учні біля дошки), журі виставляє переможців
Утворити словосполучення, перший іменник залишивши утвореним від нового прикметника
Поле, квіти, -
Дощ, день –
Лосось, ікра –
Цибуля, приправа –
Квасоля, суп –
Плюш, портьєра –
Термін, завдання –
Бій, друзі –
Служба, телефон –
ІІІ. Закріплення навчального матеріалу
Контроль і самоконтроль знань (робота з картками)
Картка №1
Виписати прикметники на означення пестливості і неповноти ознаки. Визначити рід, число, відмінок.
Зелененький барвіночку, стелися низенько.
Над зеленими ярами встав легесенький туман.
Посаджені при дорозі вербички викидали жовтаві бруньки.
Картка №2
Виписати прикметники на означення пестливості і неповноти ознаки.
Дібрати синоніми. За допомогою якого суфікса утворені прикметники.
З надвору в кімнату пробивалось синювате вечірнє світло.
Місяць ясненький промінь тихесенький кинув на нас.
Побратався сокіл із сивеньким орлом.
IV. Підведення підсумків
Наша прогулянка підійшла до кінця.
Над чим працювали на уроці?
V. Домашнє завдання:
1. Вивчити правила
2. Виконати вправу
Додатки
Кросворд «Прикметник»
Вписати у порожні клітинки прикметники відповідно до поданих коротких тлумачень, й у виділеному вертикальному рядку прочитати назву парку.
|
|
|
| 1 |
|
|
|
|
|
|
| ||||
|
|
|
|
|
| П | О | Л | І | С | Ь | К | И | Й | |
2 | Г | О | Н | Ч | А | Р | Н | И | Й |
|
| ||||
3 | Д | Б | А | Й | Л | И | В | И | Й |
|
|
|
|
| |
|
|
| 4 | С | О | К | О | В | И | Т | И | Й |
|
| |
|
| 5 | Р | И | Т | М | І | Ч | Н | И | Й |
|
|
| |
| 6 | С | Т | А | Р | Е | З | Н | И | Й |
|
|
|
| |
|
| 7 | Л | И | С | Т | Я | Н | И | Й |
|
|
|
| |
|
|
| 8 | Ш | А | Н | О | В | Н | И | Й |
|
|
| |
|
|
| 9 | О | Л | И | В | Е | О | В | И | Й |
|
| |
|
|
| 10 | Я | С | К | Р | А | В | И | Й |
|
|
|
Такий, що розташований у Поліссі (поліський)
Той, що стосується гончарства (гончарський)
Той, що дбає, піклується про когось, про щось (дбайливий)
Такий, що підпорядкований ритму, повторюється через певні проміжки часу (ритмічний)
Такий, що містить у собі багато соку (соковитий)
Дуже старий (старезний)
Із широким великим листям (листяний)
Той, кого шанують, поважають (шановний)
Кольору оливки (оливковий)
Антонім слова тьмяний (яскравий)
Картка 1
1 група
Утворити прикметники за допомогою суфікса –н-
Пісня
Сон
Телефон
Цілина
Лимон
Кінь
Туман
Картина
2 група
За допомогою якого суфікса утворені прикметники
красивий атлетичний Маріїн
морський фонетичний Дмитрів
шахтарський технічний нездійснений
правдивий біологічний
філологічний талановитий верескливий
3 група
Утворити прикметники за допомогою суфікса –ан-, -ян-, -єн-.
Скло
Дерево
Шерсть
Віск
Глина
Земля
Буква
Полотно
Крейда
гречка
Картка 2
Знайдіть значення виразів, з’єднавши два стовпчики
Троянській кінь а) що –небудь недоступне до розуміння
Летючий голландець б) обманні дії
Аркадська ідилія в) непосидюча, постійно подорожуюча людина
Китайська грамота г) щасливе, безжурне життя
8