Сабақтың тақырыбы: Жердің ғарыштан көрінісі.Күн.Жер Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушыларды жалпы жердің пайда болуы туралы болжамдармен таныстыру,жер құрылымы туралы жалпы сипаттама беру. Күн, жүйесі туралы білімдерін толықтыру.
Дамытушылық: Оқушыларға жердің құрылысы туралы жан-жақты білім бере отырып,түсініктерін,ой- өрісін дамыту. Оқушылардың дүниетанымдарын кеңейту, танымдық қызығушылықтарын арттыру.
Тәрбиелік:Пәнге деген қызығушылығын арттыру,елін,жерін сүюге,қорғауға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Күн жүйесінің суреті, қосымша суреттер оқулықтар, интербелсенді тақта.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңдері: | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Күлімдеп күн бүгін, Қарады маған да! Күлімдеп күн бүгін. Қарады саған да! Сәлем деймін достарға! Сәлем барша ұстазға! Тату болып халықтар, Аман болсын балалар! |
| ||||||||||||||||||||||||||
| Оқушылар шеңберге жиналып, бір-біріне тілектерін айтады. Өзендердің сурету арқылы топқа бөлінеді. (Жауап берген оқушыларға геометриялық фигуралы фишкалар беріледі) | Оқушылар топқа бөлініп, топ басшысын тағайындайды. | ||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын тексеру «Көңілді қалпақ» ойыны | «Көңілді қалпақ» ойыны арқылы үй тапсырмасын пысықтау.
|
| ||||||||||||||||||||||||||
Қызығушылықты ояту.
Ой қозғау: | Жұмбақ жасыру. 3 топқа жер, күн, ай сөздеріне ассоциация құрады. | Оқушылар берілген жұмбақтың шешуін таба отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды. Сұрақтарға жауап береді. Постер арқылы қорғайды. | ||||||||||||||||||||||||||
Мағынаны тану. http://bilimland.kz Фильмдерін көру. www.iMektep.kz
| ➢ Жердің ғарыштан көрінісін бейне көрсетілім көрсетіледі. http://bilimland.kz/kk/#lesson=14780 (33сек) -Аппалон астронавтары айды айналып шығып, ғарышта қалқып жүрген жерді қай жылы толық көрінісін алған.(1968) -жер пішіні қандай? (шар) -Жер қатты немен оранған дейді? (ауа)
http://imektep.kz/zher (4мин30с) 1.Жер мен ядроның аралығы неше км? 4.Жер қыртысы неше км? 6.Мантия неден тұрады? 8.Ядро неше бөліктен тұрады?
http://imektep.kz/kun (2мин39сек) 1.Күн дегеніміз не?газды шар 2.Күннің бетіндегі температура қанша?(6000с) 3.Күн мен жер арасы қанша км?(149,600,000км) 4.Ғалымдар жер мен күннің арасын қалай өлшеді? (күннің сәулесі арқылы, сәуле жерге 8 мин жетеді) 5.Жас жұлдыздардың жасы неше?(4,5 миллиард) 6.Жер шарында өмір сүріп жатқан адамдардың терілерінің түстеріне күн әсер етеме? (иә) 7. Күн жерден үлкен бе? неше жер сыйяды? (100-ден аса) |
| ||||||||||||||||||||||||||
Оқулықпен жұмыс. | 3-топ бөліп оқып, әр топ мазмұнын айтады. | Өздеріне берілген бөлік бойынша топ болып, түсінгендерін толықтырып қорғап шығады. | ||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті |
|
| ||||||||||||||||||||||||||
Топтық жұмыс. Ойын ресурстары
| 2 топ. Мәліметтердің дұрыс немесе дұрыс еместігін көрсетіңіз. 1 топ. Дұрыс Дұрыс емес Күн жерді айналады. Жер күнді айналып жүреді. Жердің үштен бір бөлігін мұхит құрайды. Басқа ғаламшарларда тіршілік жоқ. Ғарыштан қарағанда Жер Марс ғаламшары сияқты қызыл болып көрінеді.
3 топ.
| Әр топқа қағазға шығарылған тапсырмаларды орындайды. | ||||||||||||||||||||||||||
Бекіту. Бейнекөрсетілімнен қайталау бөлімін тамашалау. http://imektep.kz/iw_981 «Бос орынды толықтыру» ойыны | Күн лаулап, жанып тұрған газды ..... . Күн сәулесі жерге ..... минутта жетеді. ..... - күн жүйесінің орталығы. Күнді сегіз ..... айналып жүреді. Ғарыштағы арақашықтықты ..... өлшейді.
Километрмен, күн, миллиметрмен, 15 минутта планета шар төртбұрыш 10 жарық жылдамдығымен ай жер 8 | | ||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс. |
| | ||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма | 97 бет мазмұндау. | | ||||||||||||||||||||||||||
Бағалау | Геометриялық фигуралар арқылы
| Жинаған фигураларды санайды | ||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия | «Күн шуақ»
| Оқушылар алдарында жатқан стикерлерді барлығын түсінсе күнге, жартылай түсінсе – күн мен бұлттқа, ештеңе түсінбесе – бұлттың астына жабыстырады. |