Дата____________ Урок № _______
Тема. Займенники 3-ї особи однини і множини.
Мета. Поглиблювати і поширювати знання про особові займенники. Виробляти вміння розрізняти займенники 3-ї особи однини і множини та їх відмінкові форми серед інших особових займенників. Закріплювати знання про текст.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання. (правило)
III. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Робота з картками
Перебудуй текст, замінивши першу особу однини на другу особу однини. Визнач відмінок займенників.
Я блукав по весняному лісі. Настрій у мене був піднесений. Я радів весні. Та раптом мені почулося жалібне попискування.
На лісовій стежині я побачив зайчика, який потрапив у сільце. Він дивився на мене вологими очима і тремтів від страху. Моє дитяче серце підказало, як треба діяти...
Зайчик зупинився, вдячно подивився на мене і подався геть.
1. Вчимося редагувати. (Текст заздалегідь записаний на дошці.) — Прочитайте текст, ставлячи в потрібному відмінку особові займенники, що в дужках. Визначте особу цих займенників.
Росли разом троянда і кропива. Кропива раз і каже своїй сусідці: "Дивись, як це бджілка коло (ти) кружляє: (ти) ні на хвилинку нема від неї спокою. Я дивуюся, як вистачає (ти) терпіння. Я не дозволила б цій поганій комасі пити з (я) соки. (Я) ніхто й руками не чіпає, а з (ти) й бджілка робить, що хоче. Хіба (ти) це не обходить?"
(З народної творчості)
— До якої особи належать змінені займенники? (До 1-ї і 2-ї особи.)
— Які займенники належать до 3-ї особи однини і множини? (Він, вона, воно, вони.)
— Яка особливість займенників 3-ї особи однини? (Ці займенники вказують на рід.)
— Отже, сьогодні ми будемо повторювати займенники 3-ї особи однини і множини.
— їх відмінювання, правопис, вживання в мовленні.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Колективне виконання вправи (Послідовно всі завдання вправи.)
2. Розгляд таблиці відмінювання займенників 3-ї особи (за вправою 59).
3. Вивчення правила про особливість форм займенників орудного відмінка і тих, що вживаються з прийменниками.
Фізкультхвилинка.
4. Письмова вправа на закріплення вивченого правила. (Записаного заздалегідь на дошці.)
— Спишіть, змінюючи займенники в дужках.
Не знайшов (він). Зайшов до (він).
Не було (вона). Ми були в (вона). V Не бачив (вони). Був коло (вони).
5. Вибіркове списування. (За вправою 3.)
а) Визначення головної думки тексту.
б) Виписування з тексту займенників 3-ї особи, визначення їх відмінка.
7. Вправа-загадка
8. Колективне виконання вправи9 (усно).
Перший текст виразніший. У другому тексті спостерігається надмірне вживання займенників.
V. Підсумок уроку.