Тема: Дії першого ступеня з дробами. Розв'язування вправ
Мета:
Навчальна: активізувати набуті знання про звичайні дроби, формувати вміння та навички додавати і віднімати дроби з однаковими знаменниками, мішані числа; розвивати обчислювальні навички, математичну мову, інтерес до математичних знань
Розвивальна: розвити елементи творчої діяльності – інтуїцію, уяву, кмітливість.
Виховна: виховувати працьовитість,самостійність.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. (Слайд 1,2)
Добрий день! Ми знову зібралися на уроці математики. Такі схожі і такі різні! Ми різні, бо – особистості, ми схожі, оскільки в нас одна мета – вчитися, більше дізнатися про числа і дроби та про все, що нам дає математика. Девізом нашого уроку будуть слова О. Суворова: «Математика – гімнастика розуму». Будьте активними,наполегливими, кмітливими. (Слайд 3)
Ми вже з вами декілька уроків вивчаємо тему «Дії з дробами». Сьогодні на уроці ми повторимо, узагальнимо та поглибимо знання, які ми отримали на попередніх уроках.
ІІІ. Актуалізація опорних знань. «Теоретична хвилинка»
Всім учням роздаються опорні картки, в яких учні закінчують речення , або вставляють портібні слова.(перевірка знань по темі) (Слайд 4)
1 учень .
Звичайний дріб записується за допомогою натуральних чисел і … (риски).
Число, записане над рискою називають … (чисельник).
Число, записане під рискою, називають …(знаменник).
Чисельник дробу показує … (на скільки рівних частин поділено цілий предмет).
Знаменник дробу показує … (скільки частин взято).
2 учень.
Дріб, чисельник якого … (менше) за знаменник називається правильним.
Дріб, чисельник якого … (більше) за знаменник або … (дорівнює знаменнику) називається неправильним.
З 2-х дробів з однаковими знаменниками більше той, чисельник якого … (більше).
Усі правильні дроби менше від … (1).
Всі неправильні дроби більше від … (1) або дорівнюють .. (1).
3 учень.
З двох дробів з однаковими чисельниками більший той, знаменник якого … (менший).
Щоб додати два дроби з однаковими знаменниками треба … (додати їх чисельники).
Риску дробу можна розглядувати як знак …(ділення).
Число називають … (мішаним).
Мішане число можна перетворити в … (неправильний дріб).
По закінченні роботи над картками учні здають вчителю
ІV. Основна частина.
1. Клас розбивається на дві групи: 1 група (високий, достатній рівні), 2 група (низький, середній рівень).
1 група розв’язує рівняння .
При виникненні ускладнень з розв’язанням кожен має право використати картку підказку.
Картка-підказка.
№ 1 | № 2 | № 3 |
- зменшуване – від’ємник різниця Як знайти невідомий від’ємник? | a-x=b x=a-b | x-b=c x=b+c |
Закінчивши роботу, учні мають можливість звіритись з розв’язком, який записаний на відкидній дошці.
.
.
Відповідь: .
Друга група працює над завданням «Знайди помилку». Слайди 5-12.
В процесі роботи повторюється алгоритм додавання і віднімання звичайних дробів з однаковими знаменниками та додавання та віднімання мішаних чисел.
2. Клас виконує самостійну роботу (тести)
1. Який дріб більший за
А) ; Б) ; В); Г).
2. Яке з чисел є сумою дробів ?
А) ; Б) 6; В); Г).
3. Купили 30 кілограмів фруктів, з яких становлять яблука. Скільки яблук купили?
А) 25 кг; Б)12 кг; В); Г) 18 кг.
4. яка нерівність має місце?
А) ; Б) ; ; В); Г)
Розв’язати рівняння .
А) 1; Б) ; В); Г).
Закінчивши виконання завдання звіряються з ключем - плакат на дошці
3.Клас працює над завданням «Встав пропущене число». Слайд 13.
4. Дроби в нашому житті.
Розповідь учителя супроводжується слайдами 14-15.
5.Конкурс «Відгадай слово»
Клас розбивається на три команди. В цьому конкурсі треба відгадати зашифроване слово. Впишіть у квадратні дужки такі числа, щоб рівність була правильною і запишіть слово.
Завдання для 1 команди.
У багатьох садах живе істота, яка має 14175 зубів. Дізнайтесь назву цієї най зубастішої істоти, розгадавши слово.
Ключ до відповіді.
3 | 4 | 14 | 5 | 87 | 8 | 1 |
е | в | я | ч | р | ’ | к |
Відповідь: Черв’як
Слайд 16.
Завдання для 2 команди.
Відгадайте найбільш калорійний плід у світі, який має 741 калорію на фунт вжитої маси.
Ключ до відповіді.
79 | 4 | 41 | 1 | 7 | 2 | 8 |
в | о | д | а | а | о | к |
Відповідь: авокадо
Слайд 17.
Завдання для 3 команди.
Відгадайте назву дерева, яке називають «прибуток леді». Воно має стовбур товщиною 191 см. Його висота 2м 74 см і крона займає 499 м2. Під його гілками можуть розміститись 150 осіб.
Ключ до відповіді.
17 | 35 | 3 | 9 | 100 | 2 | 59 |
в | о | г | з | о | е | р |
Відповідь: грозове
Слайд 18.
Фізкультхвилинка
Учитель: перед початком фізкультхвилинки треба вишукуватись в ряд як на уроці фізкультури. Тільки на уроці фізкультури ви шикуєтесь за зростом, а ми шикуємось так, як це роблять числа на координатному промені: менші стоять лівіше, більші – правіше. Учитель роздає картки з записами дробів (). Учні шикуються.
Присідаємо, коли називаються правильні дроби.Піднімаємо руки вгору, коли називаються неправильні дроби.(слайд19)
7.Усні вправи. Слайд 20-23.
8. Розв’язування задач. Слайд 24-41 Підсумкове розв’язування завдань ,які розміщенні на слайдах . Правильне виконання яких приводить до утворенні на слайді прекрасного пейзажу.
V. Підсумок уроку. Виставлення оцінок
VІ. Домашнє завдання.