(6 клас)
Вчитель Новоіванівської ЗОШ
Безпятчук Т.О.
Тема: Масштаб. Знаходження відстаней на карті. (45 хвилин).
Мета уроку:
Виховна Навчальна
Корекційно-розвиваюча
Мета навчальна: удосконалення вміння виконувати дії з пропорційними величинами, закріплення знань про відношення чисел, вивчення правил роботи з масштабом і знаходження відстаней на папері та в житті.
Мета виховна: виховувати взаємоповагу, здорове суперництво, акуратність в записах, працьовитість, інтерес до математичних знань, виховувати уміння вислухати інших, виховувати активність, дисциплінованість, самокритичність, самостійність (самостійно працювати з|із| |посібндидактичними завданнями);
Корекційно-розвиваюча мета: розвивати пізнавальну діяльність, мовний розвиток (називати приклади, пояснювати хід практичних дій), сенсоматорний розвиток (виконувати всі дії, необхідні в досягненні результату); розвивати зорово-слухову| пам'ять, увагу, логічне мислення (уміння лаконічно висловлювати свою математичну думку), розвивати уміння орієнтуватися в нестандартних ситуаціях, кмітливість, навички творчої роботи, комунікативні і соціальні компетенції; розвивати навички раціонального використовування часу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма уроку: урок-подорож.
Обладнання: комп'ютер, презентація, картки оцінювання та сигнальні картки.
Методи, форми і прийоми:
- використання ключових|джерельних| слів;
- мозковий штурм;
- релаксаційний практикум;
- рефлексія.
Очікувані|сподівані| результати:
Після уроку учні зможуть використовувати засвоєні математичні поняття, терміни під час розв’язання задач, знаходити|находити| проміжні етапи у розв’язанні задач різних видів, знаходити|находити| раціональні способи в їх розв’язанні, |вирішенні| аналізувати вивчений матеріал.
Хід уроку.
І. Організаційний момент. Перевірка готовності до уроку (4 хв.)
Урок розпочинається з назви теми уроку, мети та завдань, (слайд1)вручення карток оцінювання, в кутку якого зображено смайлик, який потрібно розмалювати в залежності від настрою учня.
КАРТКА ОЦІНЮВАННЯ( слайд 2)
ПРІЗВИЩЕ _____________________ КЛАС ________
№ завдання | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Назва завдання | Розумник | Математичний диктант | Цікава дата | Карта | Привокзальна | Загадкова |
Кількість балів за завдання | 3 | 12 | 3 | 3 | 4 | 2 |
Кількість набраних балів |
|
|
|
|
|
|
ВСЬОГО БАЛІВ___________ (:3) ОЦІНКА __________________
ІІ. Перевірка домашнього завдання (фронтальна) (5 хв.)
1.Взаємозв’язок історії з математикою(слайд 3)
Вчитель Сьогодні, на уроці ми вирушимо з вами у подорож по нашій дорозі, ми відправимося від села де ми живемо до Генічеська . А допомагати в цьому нам будуть наші знання, які ми отримали на попередніх уроках, і ті, які ми отримаємо сьогодні. Отже розпочинаємо нашу подорож. Наш маленький паровозик відправився вчасно і перша зупинка – «Розумник» -повторення математичних дій.
Учні розв’язують завдання і отримують відповіді; потім вибирають літери з таблиці, що відповідають результатам, і читають слово, яке утворилося.
1.20:4+3(8) 3.(12+15):3(9) 5.25*2-48 (2) 7.35:5 -3(4)
2.(35-17):6(3) 4.8*7-52 (4) 6.17*3 -50(1)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
н | ї | к | а | и | о | л | У | р |
Відповідь : Україна(слайд 4)
ІІІ. Актуалізація опорних знань. (слайд 5)
Вчитель Продовжуємо нашу подорож і друга зупинка – математичний диктант.
Математичний диктант (6хв) (слайд 6-12)
1.Чому дорівнює відношення чисел 20 і 4?
1). 2. 2). 5. 3). 3. 4).10.
2. Відношення якого числа до числа 7 дорівнює 3:
1). 5; 2). 15; 3). 21; 4). 13
3. Відношення числа 18 до числа а дорівнює 3:
1). а=5; 2).а=6; 3).а=10.4. Скоротіть відношення: 5 хв до 1 год
1). 1/3; 2). 10; 3). 300; 4). 1/12.
5 Закінчіть речення: «Рівністю двох відношень називаються...».:
1). Різниця. 2). Добуток. 3). Пропорція . 4). Частка.
6. «Якщо пропорція істинна, то добуток її середніх
членів дорівнює добутку...»
1). крайніх; 2). перших; 3). 1; 4). останніх.
7. Помножити на розрядну одиницю натуральне число:
1). Додати нулі; 2)закреслити нулі
8. Поділити на розрядну одиницю натуральне число:
1). Додати нулі; 2)закреслити нулі:
9). Помножити на розрядну одиницю десятковий дріб:
1). Перенести кому вправо 2). Перенести кому вліво
10. Поділити на розрядну одиницю десятковий дріб:
1). Перенести кому вправо 2). Перенести кому вліво
11.Основна властивість пропорції:
1). а+в=в+а 2). а*в=в*а 3). а*d=b*c
12. Вибрати правильні рівності
1). 1м=10см 2). 12см =0,12м
3). 1м=1000мм 4). 10мм =1 дм
Учні звіряють зошити, виставляють кількість зароблених балів в картки оцінювання. (2хв)
ІV. Вивчення знань, умінь та навичок.
А ми вирушаємо далі і наступна зупинка «Цікава дата» .(слайд 13-14)
(6 хв.)
1.Обчислити невідомі члени пропорції і додати їх
Х:18=24:9 - 48 2) 62:х=403:13 - 2
3) Х:5=1269:9 - 705 4) Х:12=206:2 -1236
48+2+705+1236=1991
Учні перевіряють правильність виконаних завдань і виставляють кількість отриманих балів у картку самооцінки.
Вчитель І так – ми отримали число 1991.Кому ця дата про щось говорить? Так. 24 серпня 1991 року Верховна Рада прийняла акт про незалежність України. Всі ви бачили карту нашої країни. Як казав один відомий діяч. Україна на карті схожа на людське серце, перетнуте аортою Дніпра. На цьому уроці ми будемо з нею працювати. Перед вами лежить карта України. Розгляньте її.
А наша подорож триває і наступна зупинка «Карта» (слайд 15) (8 хв.)
2. Робота з картам - приклади карт різного масштабу
а)Робота з підручником
Математичні терміни – відношення довжин відрізків
Масштаб : математичний запис 1:100000 означає, всі розміри в 100000 разів більше,ніж на карті.(мал.5)
Відстань від Калинівки до Яблуневого – 4 см на карті – виміряти,
на місцевості це буде відстань 4*100000=400000 см=4000м=4 км.
На малюнку 6 масштаб 1:11000000. Відстань від Львова до Луцька – 1,2 см, відповідно на місцевості – 1,2*11000000=13200000см=132000м=132 км
Такі задачі розв’язують не тільки в математиці, а й у географії, будівництві.
Всі задачі на знаходження масштабу пов’язані з відношенням величин, тобто можливо розв’язання за допомогою пропорції.
Задачу на сторінці 109-110 – розглянути і розібрати
б) Карта на дошці( ) , карта в атласі – з’ясувати масштаб і обчислити відстань від Маріуполя до Дніпропетровська( 7 см*3500000=245 км)(слайд 16)
Учні пояснюють хід розв’язання задачі і після перевірки виставляють собі отримані бали в картку самооцінки.
А наш паровозик зупиняється на наступній станції «Фізкультхвилинка» (слайд 17)
Фізкультхвилинка ( 3хв )
Швидко встали, посміхнулись
Вище-вище потягнулись.
Нумо, плечі розпряміть
Підніміть та опустіть.
Вправо, вліво оберніться
Рук колінами торкніться.
Сіли, встали. Сіли, встали.
І на місці потоптали.
Наступна зупинка «Привокзальна» (слайд18- 19) (5 хв.)
Розв’язати задачу: Потягом їхали діти від станції Дніпропетровська до станції Генічеськ. Обчислити відстань між цими містами. Якою повинна бути швидкість, щоб доїхати за 4 години до кінцевого пункту?
Відповідь:7,2 см – 252 км – 63 км/год
Учні пояснюють хід розв’язання задачі і після перевірки виставляють собі отримані бали в картку самооцінки.( 2 хв)
А ось перед нами і остання зупинка, але перед нами стоїть перепона – це вчений вартовий. Нам необхідно здолати цю перепону, щоб закінчити подорож. Якщо ви виконаєте творче завдання, то попадете додому.
За топографічною картою відстань від Новоіванівки до Генічеська -5 см, масштаб карти 1:1100000.Яку відстань проїжджає автобус до нашого села? (слайд 21).( 5 хв.) дповідь: 55 км
Діти дають декілька відповідей стосовно розв’язання даного завдання, пояснюють і перевіривши, виставляють бали в картку.(2хв)
V. Рефлексія(2 хв.)
Чи сподобалася вам наша подорож?
Вже закінчена наша гра,
Результати дізнатись пора.
Хто ж краще всіх трудився?
Та в подорожі відрізнився?
Діти по ходу уроку заповнювали картку самооцінки, далі підраховують свої бали, ділять отриману кількість на три і виставляють собі оцінку.
А тепер дайте оцінку своїм знанням і умінням, отриманим|одержувати| на уроці, і підніміть сигнальні картки|карточки|, які лежать у вас на столах.
- на уроці мені було все зрозуміло;
- дещо не зрозуміло, але сподобалося працювати
- я багато що не зрозумів
Малюють свій настрій на нижньому смайлику.
VІ. Домашнє завдання з коментуванням. (2 хв.)
ППЗ «Сходинки до інформатики» - Туристичні подорожі
Обчислити за картою відстань маршруту відносно масштабу своєї карти. «Луцьк- Рівне-Київ-Суми- Харків- Вінниця- Ужгород – Львів»
Вивчити п.23 Виконати №588,591,в зошиті