Қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары
Мектептің әдістемелік тақырыбы:
Әдістемелік бірлестіктің тақырыбы:
Мұғалімнің әдістемелік тақырыбы:
Күні: 11.10.16
Сынып:9 Р сынып
Сабақ тақырыбы: | Шымбулыққа барайық. | |||||||
Мақсаты:
Міндеттері:
| Шымбулық шатқалы жайлы ақпараттық ұғымның беру.
| |||||||
-Лексиқалық тақырып аясында шылауларды меңгерту. Жаңа тақырып бойынша әртүрлі сұхбаттық минимумдар арқылы сұхбат құру мәдениетін дамыту,тілдесімге баулу -Қарапайым сөйлеу үлгілері арқылы оқушыларға табиғатты аялауға тәрбиелеу. | ||||||||
Сілтеме: | Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы. 9 сынып | |||||||
Жетістік критерийлері (күтілетін нәтижелер) | Шымбұлақ туралы ақпарат беру.Тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді тілдесім барысында тиімді қолдану,тақырып аясында достармен шымбқлақтағы демалыс жөнінде тілдесу | |||||||
Негізгі түсініктер: | Тау шатқалы,аспалы жолмен көтерілу,шаңғыларды жалға алу,асу,шатқал,аспалы жол,аспалу салу. | |||||||
Сабақта қолданылатын материалдар: | Тақырыпқа қатысты суреттер,смайликтер. | |||||||
Оқыту әдістері: | Түсіндіру әдісі, ынталандыру әдісі,баяндау әдісі,сұрақ-жауап, аударма,іздендіру,жұптық жұмыс,диалог,сиппатау,талдау,сергіту сәті. | |||||||
Дереккөздері: | Әдістемелік құрал дидактикалық-материал,сөздік . | |||||||
| ||||||||
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: | ||||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | ||||||
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу
| Мұғалім сабаққа ұйымдастыру үшін оқушылармен бірге шаттық шенберін құрады.Амандасады,түгендейді | Оқушылар,бір-біріне сәттілік жақсы тілектер айтады. | ||||||
Өткен сабақты тексеру
| Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді. Кем- шіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды. | Тапсырманы айтады, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. | ||||||
І. Қызығушылықты ояту
| Шымбұлақ шатқалы оның әдемі табиғаты жайлы сұрақтар қояды Балалар сендер шымбұлақ туралы не білесіңдер? Шымбұлаққа қандай жолмен көтерелесіңдер? | сұрақтарға жауап береді,шымбұлақты сипаттайды | ||||||
ІІ. Мағынаны тану
|
А) Айтылым,оқулықтағы 1 тап орындайды. Ә)Жазылым,оқулықтағы 2 тап орындайды,мәтінді оқиды,електеу сөздерді тауып түрлерін анықтайды Б)Жазылым,оқулықтағы 3 тап орындайды Грамматика,септулік шылауларды атау барыс с меңгеру Мәтінмен жұмыс А)Мәнерлеп дұрыс оқуға,жаңа ақпаратты қабылдауға машықтаңдыру үшін 4-тап орындайды,қою әріппен берілген сөздерді түсіндіру
| Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөз- дерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуына қатысты ауызша жаттығу жүргі- зеді.
Қысқы демалыс тақырыбыңда өз ойын айтады,сұраққа жауап береді
Тауға барайық,тақырыбына диалог құру
Демалыс күнінің күн тәртібін жазады септулік шылауларды атау барыс с меңгеру
Сұрақтарға жауап береді.
Септеулік шылауларды тауып оқиды түрлеріне қарай ажыратады Мәтіннен септеулік шылауларды табу,басқа сөзбен тіркестіріп жазады,қатыстық сые есім жасайды сұрақ қояды Мәтін құрайды
Сөздерді мағынасын талдайды
| ||||||
ІІІ. Ойтолғаныс
| 8 тап орындау. | Тапсырмаларды орындайды | ||||||
IV. Бекіту
| Аспалы жол тақырыбында кластер құру. | Клатер құру. | ||||||
V. Бағалау
| Мұғалім оқушылардың өзін бағалуы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды. |
| ||||||
VI. Үйге тапсырма
| Оқулықтағы 9 тапсырманы орындау. |
| ||||||
VII. Рефлексия
| Мұғалім тақтаға бугінгі сабақтың өтілу барысын сипаттайтын суреттер іледі. | Оқушылар өзіне ұнаған суреттің тұсына желім қағаздарды жапстырады. |