«Осень 2024»

Математика пәнінен ашық сабақ "Нөлмен аяқталатын сандарды бөлу"

Мақсаты:

1. Нөлмен аяқталатын сандарды бөлу жолдарымен таныстыру Оқушылардың қолайлы тәсілмен есептеу жолдарын меңгергендіктерін есепке алу. 2. Өз беттерімен есептеу қабілеттерін арттыру. 3. Ұқыптылыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Математика

Уақыты:

Кабинет:№9

Мұғалім:

Э.М.Аймаганбетова

Сабақтың тақырыбы

Нөлге аяқталатын сандарды бөлу

Сабақтың жабдығы

қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер

Жалпы мақсаттар

Оқыту  нәтижесі

Мақсаты:

1. Нөлмен аяқталатын сандарды бөлу жолдарымен таныстыру
Оқушылардың қолайлы тәсілмен есептеу жолдарын меңгергендіктерін есепке алу.
2. Өз беттерімен есептеу қабілеттерін арттыру.
3. Ұқыптылыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау парақшасымен таныстыру

Ынтымақтастық атмосферасы

Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Көршілерімен құшақтасып амандасады

Оқушылар құшақтасу арқылы, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады

Топқа бөлу

Оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу

Қолдарына фигураларды, соның артына жасырылған тақ сан мен жұп сандар арқылы топқа бөлінеді

Үй тапсырмасын пысықтау


«Ой қозғау» стратегиясы.
- Балалар, таңертең тұрғанда күнді дене жаттығуларынан бастайтын сияқты сабағымызды «Ой жаттығуларынан» бастайық. Менің сұрақтарыма жылдам жауап беріп көріңдер.
1. Жылдың он бірінші айын ата /қараша/
2. Бүгін аптаның қай күні? /үшінші,

сәрсенбі/
3. 320 мен 1 - дің көбейтіндісі /320/
4. Шаршы, тік төртбұрыш, үшбұрыш нелер? /геометриялық фигуралар/
5. 513 пен 515 - тің арасында қай сан бар?

/514/
6. Есік қандай геометриялық фигура?

/тік төртбұрыш/

7. Оңынан оқысаң да сол сан, солынан оқысаң да сол сан. (40)

8. Екі адам тоғыз құмалақты екі сағат ойнайды. Әрқайсысы неше сағаттан ойнайды?

9. 1кг темір мен 1кг мақтаның қайсысы ауыр?

Ауызша жұмыс: Үй тапсырмасын тексеру №4

(50·70) · 200= 3500 ∙ 200 =700000

4 · (250 · 30)= 4 ∙ 7500 = 30000

(125·90) · 8 = 11250 ∙ 8 = 90000

2 · (50 · 140) = 2 ∙ 7000 = 14000

ІҮ. Жаңа сабақ: 1. түсіндіру.

1. Бөлу қалай орындалғанын түсініп ал

1780 см : 20 см = 178 дм : 2 дм = 89

1780 : 20 = 178 онд. : 2 онд. = 89

Ереже шығару: Егер бөлінгіш пен бөлгішті 10 есе кемітсек, бөліндінің мәні өзгемейді.






2 Бөлу қалай орындалғанын түсініп ал.

17800 см : 200 см = 178 м : 2 м = 89

17800 : 200 = 178 жүзд. : 2 жүзд. = 89

Ереже шығару: Егер бөлінгіш пен бөлгішті 100 есе кемітсек, бөліндінің мәні өзгемейді.













Оқушылар сұрақтарға жауап береді











Оқушылар ауызша орындайды








Үй тапсырмаларын айтады









Жаңа сабақ

3. Өрнектердің мәндерін табыңдар

Алғыр тобы Сұңқар тобы

4 900 : 700 + 1220 ∙ 20 = 24407 1410 ∙ 30 – 8100 : 300 = 42273

6. Оқулықпен жұмыс. Топтық жұмыс

Шарты:

Акт залы ның 30 орындыққа 37080 тг.

Ойын бөлмесінің 30 орындыққа 35160 тг.

Қайсысы , қаншаға артық?


Шешуі:

(37080: 30)- (35160: 30)= 64

Жауабы:

Акт залының орындықтары 64 теңгеге қымбат

Шарты:

100 тауыққа – 20 кг
Бір күнге -? кг астық 10 000 тауық
Шешуі:

100: 20 = 5 кг бір тауыққа
10 000 ∙ 5 = 50 000 кг
Жауабы:

Бір күнге 50 000 кг астық қажет











Алғыр тобы Сұңқар тобы

2010 : Х = 30 3920 : z = 40

Сергіту сәті

Көңілді күн

Ой толғаныс

Есептерді: Есептерді түсініп оқу. Қай есептің х + 8 ∙ 9 = 80 теңдеуі арқылы шығатынын табу.
1) Турист 80 км жүруі керек. Ол әр күн сайын 8 км жүріп, 9 күн жолда болды. Ол әлі неше километр жүруі керек?
2) Асхатта 80 тг бар еді. Ол 9 теңгеден 8 сағыз және бір ауа шарын сатып алды. Бір ауа шарының бағасы қанша?

Оқушылар есеп шығарады

Сабақты бекіту

Шығармашылық тапсырма

Алғыр тобы Сұңқар тобы

3210: 10 5600: 80
5600: 700 6300: 700
32100: 100 54000: 600

Саған қайсы тапсырма қиын болды?

Үй тапсырмасы

11 8 - бет.

Оқушылар күнделікке жазады

 Бағалау

Бүгінгі сабақ ұнады ма?
Өз деңгейлеріңді мына деңгейлерге қойыңдарзыңдар.

Бағалау парақшасын толтырады

321















8





















321

































70

















9





















90

































Бағалау парағы

Аты-жөні


1

2

3

4

5

6

7

8

баға


1.












2.













3.












4.












5.













































Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Осень 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее