Уақыты: |
|
Сыныбы: | 4 «Ә» |
Сабақтың тақырыбы: | Отбасы қоғамның құрамдас бөлігі |
Мақсаты: | Отбасы шағын қоғам екенін айта отырып «Қоғам» деген сөздің мәнін түсіндіру. |
Міндеттері: | Әртүрлі тапсырмалар орындату арқылы баланың ой- өрісін, тілін дамыту. Отбасындағы сыйластыққа тәрбиелеу. Топпен жұмыс жасай отырып алған білімін көрсетуге қалыптастыру. |
Оқыту нәтижелері: | Отбасы жайлы білім алады, топпен жұмыс жасауға қалыптасады. |
Әдіс- тәсілдері: | Топпен жұмыс, сұрақ – жауап, жұптас талқылу,кері байланыс. |
Сабақтың түрі: | Жаңа тақырыпты меңгеру және алған білімді қолдану |
Көрнекі құралдар: | АКТ, постерлер, таратпа қағаздар, стикерлер, маркерлер. |
Негізгі ресурстар: | Дүниетану оқулығы 4- сынып . Қ.А. Аймағамбетова, Т.С. Идилова, Б.Л.Хаджиева |
Негізгі идеялар: | Отбасы шығын қоғам екені туралы түсінік қалыптастыру. |
Қамтылған модульдер | Білім берумен білім алудағы жаңа тәсілдер: диалогті оқыту әдістері СТО, оқытуда АКТ- ны пайдалану, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, оқытудағы басқару және көшбасшылық. |
Сабақтың барысы
Кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Әдіс-тәсілдер мен модульдер |
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын тексеру.
| Амандасу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Психологиялық дайындық Түстерге бөлінген қағаздарды ала отырып, сурет бойынша тапсырманы орындайды.
Түстер бойынша топқа бөлу.
Топ ережесімен таныстыру.
Бүгінгі сабақ қалай өтеді? сабақта не істейміз? не білгілерің келеді? Мына «Үміт ағашының» кейін бөлігіне жазып жапсырып қойыңдар.
Суреттермен берілген сұрақтарға жауап беру.
| Оқушылар амандасады.
Түстер бойынша топқа бөлінеді. Жүрек: жанындағы көршісіне жақсы тілек тілейді. Қол: көршісіне қолын беріп амандасады. Көңілді смайлик: көршісімен жымйып амандасады. Топ ережесі: Топта тыныштық сақтау Бірін-бірін тыңдау. Ойын ашық-анық айту. Сұрақты оқып отырып тапсырмаларды орындау.
Өз ойларын жазып кейін бөлігіне жапсырып қояды.
Сұрақтарға жауап бере отырып суреттерді ашады, отбасы сөзі шығады. |
|
Қызығушылықты ояту
| Отбасы дегеніміз не? Елбасы үстіміздегі жылдың 1- наурызында «Отбасы күнін» тағайындау және оны қыркүйек айының екінші жексенбісінде атап өту жөнінде Жарлығына қол қойды. 8 қыркүйекте Қазақстанда тұңғыш рет Отбасы күнi аталып өттi. Отбасы – адам баласының өсіп-өніп, қаз тұрып, қанат қағар ошақ қасы, алтын бесігі ғана емес, ол – шағын мемлекет. ҚР Пезиденті Н.Ә.Назарбаев: «Отбасында адам бойындағы асыл қасиеттер жарқырай көрініп, қалыптасады. Отанға деген ыстық сезім – жақындарына, туған-туысқандарына деген сүйіспеншіліктен басталады»,- деді.
Мақалдарды толықтыр: Өз ..... - өлең төсегім.
Баланың бас ұстазы – .....
Ата – ....., бала – жапырақ. Ананың көңілі балада. Баланың көңілі ..... Сергіту сәті «Қызыл өрік» әніне билеу | Оқушылар өз ойларын айтады.
Берілген мақалдарды топпен бірлесе отырып толықтырып жазады. | Диалог, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу
Жалпы сыныптық топтық жұмыс
|
Мағынаны тану. Жаңа тақырыпты меңгеру
| «Қалпына келтіру» Бөліктерге бөлінген мәтін таратылып беріледі. Ой желісі бойынша мәтінді құрастыру тапсырылады.
Тақтадан мәтіннің толық нұсқасын көрсету.
«Автордың орындығы» стратегиясы Мәтін бойынша әр топтан түсінгендерін сұрау.
|
Мәтінді оқи отырып ой желісі бойынша құрастырады.
Мәтінді жеке оқиды Шағын топта талдайды.
Автордың орындығына отырып әр топтан бір спикер шығып мәтін мазмұнын айтады.
|
Топпен жұмыс. СТО Жұптық жұмыс
Топтық жұмыс
СТО |
Ой толғаныс | «Мозайка» әдісі Отбасы туралы берілген суоеттерді құрастырып жапсырады. Топпен әңгіме құрастыра отырып қорғайды.
«Менің отбасым» эссе |
Эссені тақтаға іледі. Үздік 1-3 эссені оқып береді.
|
Постер жасау СТО |
Бағалау | Мұғалім оқушыларды сумативті бағалайды Кері байланыс орнату | Оқушылар өз-өздерін бағалайды. «Үміт ағашын» толтыру. | ОүБ |
Үйге тапсырма | 77 бет мазмұндау. |
|
|