«Осень 2024»

Беларусь - мая Айчына

План-конспект урока по белорусский литературе для 3 класса. Можно также использовать как внеклассное мероприятие.

Олимпиады: Литературное чтение 1 - 4 классы

Содержимое разработки

Утверждаю

Директор ГУО « Боровлянская

средняя школа № 2»

Е.А. Хиля

30 августа 2017 года











Беларусь – мая Айчына!















Учитель: Пугач Татьяна Николаевна









2017

Форма ўрока: урок-віктарына





Мэта: абагульніць і сістэматызаваць веды вучняў пра Беларусь; развіваць уменне абагульняць, аналізаваць, рабіць вывады і весці доказ; садзейнічаць выхаванню любві да Радзімы, пачуцця гонару за свой край, свой народ.





Абсталяванне: мультымедыйная ўстаноўка, карткі-заданні для віктарыны, сімвалы-назвы каманд, “васількі”, малюнкі, фотаздымкі з адлюстраваннем беларускай прыроды, фотаздымак Францыска Скарыны, “далоні”, абрыс карты Рэспублікі Беларусь.

























Ход занятка:

(эпіграф на дошцы)

Каб любіць Беларусь нашу мілую,

трэба ў розных краях пабываць.

Разумею цяпер, чаму з выраю

Жураўлі на Палессе ляцяць…


Віншавальнае слова настаўніка:

- Шаноўныя сябры! Віншую Вас з Днём Ведаў, з пачаткам навучальнага года! Дзень Ведаў – гэта свята тых, хто вучыцца, і тых, хто вучыць. Жадаю вам поспехаў, працаздольнасці і цікавасці ў набыцці новых ведаў. А вашым бацькам – заўсёды ганарыцца сваімі дзецьмі і іх поспехамі.

Работа па тэме ўрока:

- Сябры, давайце паглядзем, якая прыгожая наша Радзіма.

Фільм “Один день из жизни страны”



Далонь”

- Перад вамі на парце малюнак вашай далоні. Напішыце ў сярэдзіне назву сталіцы нашай Радзімы. (Мінск)

- А на кожным пальчыку – назву абласных цэнтраў Рэспублікі Беларусь. (Гомель, Гродна, Брэст, Віцебск, Магілёў)















Маю Беларусь..”

- Працягніце выраз: “Маю Беларусь я ….” (вучні працягваюць выраз, на дошцы з’яўляецца запіс: люблю, берагу, паважаю, прымаю ўдзел, зберагаю)



Францыск Скарына”

- Назавіце імя знакамітага беларускага першадрукара з Полацку? (Францыск Скарына)

- Што абазначаюць даты на дошцы: 1517 – 2017?

Фільм “500 лет белорусского книгопечатания”



Віктарына (Каманды “Бусляняты”, “Зубраняты” (Дадатак 1)

Конкурс 1

- Чаму ў нашай краіны такая назва – “Беларусь”? (Дадатак 2)

За кожны правільны адказ каманда атрымлівае “васілёк”(Дадатак 3). За дадатковы азказ таксама “васілёк”.



Конкурс 2

- У наступным конкурсе вам трэба адказаць на пытанні адным словам і запісаць адказы.

Кожная каманда атрымлівае ліст з пытаннямі (Дадатак 4). За правільнае слова каманда атрымлівае “васілёк”.

- Кожны з нас павінен ганарыцца тым месцам, дзе ён нарадзіўся і жыве, сваёй Бацькаўшчынай.

Конкурс 3

- А зараз разгадайце крыжаванку.

Кожная каманда атрымлівае крыжаванку з заданнем (Дадатак 5). За правільнае выкананне задання каманда атрымлівае тры “васількі”.

Падвядзенне вынікаў:

- Мне здаецца, што наша Радзіма ўжо зараз можа ганарыцца вашымі поспехамі, і яшчэ будзе ганарыцца вамі ў будучыні. Хай кожны з вас стане сапраўдным грамадзянінам нашай Айчыны. Любіце, паважайце і абараняйце яе!

Вучні вышаюць свае папяровыя далоні вакол абрыса Рэспублікі Беларусь на дошцы:

Дадатак 1




БУСЛЯНЯТЫ





















ЗУБРАНЯТЫ




































Дадатак 2



Чаму ў нашай краіны такая назва – “Беларусь”?



  1. Белая – ад колеру ільняной вопраткі і светлых валасоў жыхароў краіны.

  2. Край людзей, не пакораных ворагамі; белы – значыць вольны.

  3. Зямля белых буслоў, якія, калі ўзляталі, засцілалі неба сваімі крыламі.

  4. Хрысціянская Русь: Русь Белая – значыць праваслаўная.

  5. У далёкія часы ваду называлі словам “русь” ці “рос”, а славяне дадавалі да яго яшчэ адно слова – “белая”, значыць чыстая.























Дадатак 3















































Дадатак 4





Якім словам можна назваць кватэру ці хату, дзе жывеш ты, твае тата і мама? _________________________________________________________

Якім адным словам можна назваць і вёску, у якой ты жывеш, і лес, куды ходзіш у грыбы, і рэчку, на якой ловіш рыбу? __________________

Як называецца твая Радзіма? ________________________________

Як называюць хлопчыка, які нарадзіўся і жыве ў Беларусі? _____________________________________________________________

Як называюць дзяўчынку, якая нарадзілася і жыве ў нашай краіне? ________________________________________________________________





















Словы-памочнікі: Беларусь, беларусачка (беларуска), дом, Радзіма.



Дадатак 5



Заішы словы ў крыжаванку (па вертыкалі). Паразважайце, як кожнае з гэтых слоў датычыцца нашай краіны – Беларусі.



































Б

Е

Л

А

Р

У

С

Ь











































































Мінск, зубр, лён, васілёк, бусел, Бацькаўшчына, бульба, беларус.

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Осень 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее