Қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары
Мектептің әдістемелік тақырыбы:
Әдістемелік бірлестіктің тақырыбы:
Мұғалімнің әдістемелік тақырыбы:
Күні: 18.10.16
Сынып:9 сынып
Сабақ тақырыбы: | Аспалы жолмен көтерілдік. | |
Мақсаты:
Міндеттері:
| Шымбұлақ шатқалы жайлы ақпараттық ұғымын молайту | |
-Лексиқалық тақырып аясында септеулік шлауларды атау барсы септіктерді меңгерту. -Жаңа тақырыб бойынша әр түрлі диалогтік минимумдар арқылы тіл дамыту жұмыстарын жүргізу. -Күрделі сөйлеу үлгілерін қолдану арқылы оқушыларды табиғатты аялауға тәрбиелеу; | ||
Сілтеме: | Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы. 9 сынып | |
Жетістік критерийлері (күтілетін нәтижелер) | Шымбұлақ туралы ақпарат беру.Сөйлеу үлгілері арқылы Шымбұлаққа шығудын әр түрлі бағыттарын сипаттау,достарымен Шымбұлақтағы демалыс жөнінде тілдесу | |
Негізгі түсініктер: | Тау шатқалы,аспалы жол мен көтерілу,шаңғыларды жалға алу,асу,шатқал,спалы жол,аспалы жол салу. | |
Сабақта қолданылатын материалдар: | Тақырыпқа қатысты суреттер,смайликтер. | |
Оқыту әдістері: | Түсіндіру әдісі, ынталандыру әдісі,баяндау әдісі,сұрақ-жауап, аударма,іздендіру,жұптық жұмыс,диалог,сиппатау,талдау,сергіту сәті. | |
Дереккөздері: | Әдістемелік құрал дидактикалық-материал,сөздік . | |
| ||
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: | ||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу
| Оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызады амандасады жоқ оқушыларды түгендейді. | Бір-біріне сәттілік , жақсылық тілектер айтады. |
Өткен сабақты тексеру
| Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді. Кем- шіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды. | Тапсырманы айтады, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
І. Қызығушылықты ояту
| Оқушыларға Шымбұлақ шатқалы,оның әдемі табиғаты жайлы сұрақтар қояды Сендер Шымбұлақ туралы не білесіндер? Шымбұлаққа қандай жолмен көтерелесіңдер? | Сұрақтарға жауап береді өз ойларын айтады
сұрақтарға жауап береді,шымбұлақты сипаттайды |
ІІ. Мағынаны тану
|
А) Айтылым,оқулықтағы 1 тап орындайды. Ә)Жазылым,оқулықтағы 2 тап орындайды,мәтінді оқиды,електеу сөздерді тауып түрлерін анықтайды Б)Жазылым,оқулықтағы 3 тап орындайды Грамматика,септулік шылауларды атау барыс с меңгеру Мәтінмен жұмыс А)Мәнерлеп дұрыс оқуға,жаңа ақпаратты қабылдауға машықтаңдыру үшін 4-тап орындайды,қою әріппен берілген сөздерді түсіндіру
| Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөз- дерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуына қатысты ауызша жаттығу жүргі- зеді.
Қысқы демалыс тақырыбыңда өз ойын айтады,сұраққа жауап береді
Тауға барайық,тақырыбына диалог құру
Демалыс күнінің күн тәртібін жазады септулік шылауларды атау барыс с меңгеру
Сұрақтарға жауап береді.
Септеулік шылауларды тауып оқиды түрлеріне қарай ажыратады Мәтіннен септеулік шылауларды табу,басқа сөзбен тіркестіріп жазады,қатыстық сые есім жасайды сұрақ қояды Мәтін құрайды
Сөздерді мағынасын талдайды
|
ІІІ. Ойтолғаныс
| 8 тап орындау. | Тапсырмаларды орындайды |
IV. Бекіту
| Аспалы жол тақырыбында кластер құру. | Кластер құру. |
V. Бағалау
| Мұғалім оқушылардың өзін бағалуы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды. |
|
VI. Үйге тапсырма
| Оқулықтағы 9 тапсырманы орындау. |
|
VII. Рефлексия
| Мұғалім тақтаға бугінгі сабақтың өтілу барысын сипаттайтын суреттер іледі. | Оқушылар өзіне ұнаған суреттің тұсына желім қағаздарды жапстырады. |