Қысқа мерзімді жоспар №13 Пән мұғалімі:
БЕКІТЕМІН |
| ПӘНІ | Биология | КЛАСЫ | 8
| МЕРЗІМІ | ||||||||||||||||||||||||
ТАҚЫРЫП | Жүйке жүйесінің маңызы, оның құрылысы және қызметі. Нейронның құрылысы: нейрон денесі, дендриттер, аксон, рецептор, синапс. | |||||||||||||||||||||||||||||
МАҚСАТЫ | Оқушылардың сыни ойлауы мен дамуын алға сүйреу. Әдіс тәсілдерді тиімді түрде пайдалану. Топпен жұмыс барысында ынтымақтастық пен ауызбіршілікке үйрету. | |||||||||||||||||||||||||||||
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ | Өз бетімен ізденіске бейімделеді. Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдалынады; Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді; Сынып оқушыларымен қарым-қатынастары өрбиді; Қойылған мәселені жетік меңгеріп одан әрі өрбітеді; Ақпараттық білімдері сараланады; Экологиялық, адамгершілік тәрбие беріледі;
| |||||||||||||||||||||||||||||
КЕЗЕҢДЕРІ | РЕСУРСТАР | САБАҚТАҒЫ ІС-ӘРЕКЕТ | ДИФФЕРЕНЦИА ЦИЯ | БАҒАЛАУ | ||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (2 минут) | Биология оқулығы
|
Сабақ амандасып, сынып оқушыларын түгелдеуден басталады. Сергіту сәті ретінде сыныпқа түрлі қимыл-қозғалыстарды қайталау ұсынылады. |
|
| ||||||||||||||||||||||||||
Қызығушылықты ояту (3 минут) | Биолог анықта малығы
|
Мұғалім тарапынан сабақ тақырыбы таныстырылады. Оқушылармен бірлесе отырып сабақтың мақсаты айқындалады.
| Тұлғааралық интеллектке ие оқушылар әр топта жеке қасиеттері қалыптасады | Стикер арқылы бағалау | ||||||||||||||||||||||||||
Мағынаны тану (15 минут) (15 минут) | Биология оқулығы | «Ұғыну» сатысында қолданылады. Қолдану технологиясы: екі студент әрбір азат жолдан кейін тоқтай отырып мәтінді оқиды, содан кейін бір-біріне оқығанының мазмұны бойынша әртүрлі деңгейдегі сұрақтар қояды. Берілген түр коммуникативті дағдылардың дамуына әсер етеді. 5 минуттық эссе жазу. «Жүйке жүйесі бұл біздің ағзамыздың.......» | Жекеленген оқушыларға көмек Критерий бойынша бағалау | Үш шапалақ мадақтау | ||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия (10 минут) | | Оқушылар стикерге «Жуан»және «Жіңішке» сұрақтарын жазып тақтаға жапсырып, оған жауап береді. | Қабілетті оқушы мен деңгейі төмен оқушыны анықтау | Өзін-өзі бағалау Мұғалімнің қорытынды бағалауы | ||||||||||||||||||||||||||
Қорытындылау | Үйге тапсырма: Жүйке жүйесінің гигиенасы туралы ізденіс жұмыс. |
2-зертханалық жұмыс
"Тізе рефлексін зерттеу және тәжірибе жүзінде тізе рефлексін бақылау”
1. Жүйке жүйесі қызметінің рефлекстік принципі.
Рефлекс, рефлекстің түрлері, инстинктер.
Рефлекс доғасы (рефлекс доғасының тірек сызбанұсқасын жазу).
2. Жүйке жүйесінің қызметідегі тура және кері байланыс принципі.
3. Адамның жүйке жүйесніңі эволюциясы. Жануарлардың жүйке жүйесімен салыстыру.
4. Рефлекстер туралы ілімнің дамуындағы И.П. Павлов пен И.М. Сеченовтің рөлі.
ІV. Тақырып бойынша білімді қорыту және жүйелеу.
І.Сызбалар арқылы жұмыстану.
1. Жүйке ұлпасының негізін ата?
2. Мидың сұр және ақ заты неден құралған?
3. Нейрондардың құрылысы,түрлері.қызметі?
4. Синапс дегеніміз не?
5.Рефлекс дегеніміз не?
6.Рефлекс доғасы дегеніміз не?
ІІ. Биологиялық диктант.
Жүйке жасушалары ..….. ,…….және …… ……. тұрады.Организмнің тітіркендіргіштерге жауап реакциясы……….. деп аталады.Рефлекс …….. ………арқылы іске асырылады. Ең қарапайым рефлекс…………рефлексі.
ІІІ. Кітаптағы(47 бет) сәйкестік тестісімен жұмыс.