8 сынып: Абдрахманова А.С
Күні: 10.10.2016 ж
Сабақтың тақырыбы: Жер бедерінің дамуы мен қалыптасуы. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсат (мақсаттары) |
Қазақстанның қазіргі жер бедеріні қандай күштердің әсерінен қалыптасқанын біледі; жаңа тектоникалық қозғалыстар дегенді түсінеді; жер сілкіну кестесі мен оның күштерін анықтайды; сейсмикалық аудандастыру картасына қарап жер сілкінудің таралған аудандарын талқылайды; өз өлкелеріндегі сейсмикалық аудандар туралы болжам айтады
| |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Қазақстан Республикасының Жер бедерінің қалыптасуы мен даму заңдылықтары туралы білімдерін дамытады. | |||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | ||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: | ||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||
Дерек көздер: «Қазақстанның физикалық география» оқулығы; интернеттен материалдар, әдеби оқулықтардан табиғатты болжау туралы қысқаша деректер Критерийлер бойынша,топты бағалау және өзін- өзі бағалау: Кері байланыс,. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (2 минут)
|
| Жақсы тілек айту. Оқушылар шеңбер бойына қол ұстасып тұрып; «Бүгінгі сабақта бір-бірімізге сәттілік тілейміз!» | ||||||||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу (2 минут)
|
| Сағаттар бойынша: 1. І топ «Жазу орталығы»
2. ІІ топ «Оқу орталығы
3. ІІІ топ «Білім орталығы»
| ||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын Көпір
| Ой шақыру: Жалпылама сұрақ 1сұрақ. Геолгтардың негізгі мақсаты не? 2 сұрақ. Полезой жыныстары қай жерлерде кездеседі? 3 сұрақ. Шу, Іле, Зайсан қазан шұңқырларын кім картадан көрсетеді? 4 сұрақ. Мұздық шөгінділер яғни қазіргі мұз басқан қандай таулар? |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ | ||||||||||||||||||||||||||||||
І Білу ІІ Түсіну 7 минут
ІІІ Қолдану Бейнефильм көру (4 минут) постер орындау (3 миут) қорғау 9 минут
ІҮ Саралау Топпен жұмыс
Жинақтау
Қорыту
Бағалау
Кері байланыс
| Тақырыпты оқып шығу (7 минут)
1. Жер бедері плиталар тектоникасы 2. Шарын шатқалы (постер қорғау) Критерий: а. Ойын дұрыс жеткізуі ә. Орындалған жұмыстың құндылығы б. Орындалған жұмыстың эстетикаға сай орындалуы в. Уақытты пайдалана білуі
І.топ ВЕНН д. «Эндогендік және экзогендік күштерді» салыстыру
ІІ топ Семантикалық карта 1 Семантикалық картамен жұмыс
ІІІ топ Қазақстанның сейсмикалық зоналар картасы бойынша жер сілкіну аймақтарын саралау.
Слайдтар бойынша ойларын түйіндеу Таулар, жазықтар, ойпаттар мен ойыстар Тест
А) 1973 ж Д) 1966 ж В) 1963 ж Е) 1921ж 2. Жер бедерін қалыптастырушы факторлар А) мұздықтар Д) жер сілкінісі В) Су тасқыны Е) өрт 3. Жер бедерін қалыптастырушы сыртқы күштер А) жел, су тасқыны Д) жанартаудың түзілуі В) мұздықтар Е) жер сілкінуі 4.Жетісу Алатауы қандай қатпарлық кезеңінде пайда болды А) палеозой Д) мезозой В) кайнозой Е) протерозой 5. Ғылымда тау жынысының жасын анықтайтын екі әдіс А) Жылдық, ғасырлық Д) Салыстырмалы, абсалюттік В) Эралар, дәуірлер Е) Интуризивті, эффузивті 6.Жер сілкіну процесін зерттейтін ғылым А) климотология Д) сейсмологияы В) геморфология Е) гидрология
1.Өзін-өзі бағалау Нені білдім, нені үйрендім, нені орындай алмадым. Мен неге көңлш бөлуім керек.. Сабақты бағалау. Екі жұлдыз, бір тілек Мұғалімдерге Құрметті әріптестер, бүгінгі сабақ бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар, ( не екенін жазыңыздар), Осы ақпараттың ішінде өзіме қажет, әлі толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар) Ал бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (оның не екенін жазыңыздар). | Интернет материалы Критерий бойынша топ бір-бірін ауызша бағалайды Светаформен топты бағалайды Өте жақсы Жақсы Қанағат
Бармақпен бағалау
Интербелсенді тақтаға жазылған тест
Дайын кілті бойынша өзін-өзі бағалау
ауызша |
Ольга Крючкова, Нұрзия Саржан, Гульжазира Смагуловаи еще 179 получателей
Өз мектептеріміздегі білім сапасын көтеру үшін, мектепте сапалы оқыту критерийлерін негізге алуымыз керек.
1.Оқыту әдістемесін игеру.
2.Пәнді нақты және терең білу.
3.Оқушыларды пәнге қызықтыра білу.
4.Сыныпта жайлы психологиялық ахуал қалыптатыру
5.Сабақты сапалы жоспарлау
6.Кері байланысты дұрыс ұйымдастару.
7.Оқу үдерісін басқару.
8.Әділ бағалай білу
9.Дұрыс сұрақ қоя білу дағдыларын қалыптатыру
10.сабаққа қажетті ресурстарды сауатты қолдана білу
11.Оқушылар жетістіктерін талап деңгейлерін ескеру
12.Уақытты тиімді қолдану дағдысын қалыптастыру.
13.Вербальды қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру
14.Үй тапсырмасын стандарттағы талапқа сай беру дағыдыларын қалыптастыру.
8 сынып: Абдрахманова А.С
Күні: 16.02. 201 ж
Сабақтың тақырыбы: Қоршаған ортадағы күштер, механикалық қозғалыс,тепе-теңдік. | ||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсат (мақсаттары) |
Қоршаған ортадағы күштер,туралы біледі; механикалық қозғалыс жайлы түсінеді; тепе-теңдік туралы анықтайды; қозғалыс күштерін салыстару арқылы анықтайды; алған білімдерін жинақтау арқылы болжайды айтады.
| |||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Қазақстан Республикасының Жер бедерінің қалыптасуы мен даму заңдылықтары туралы білімдерін дамытады. | |||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
| |||||||||||||||
Дерек көздер: Жаратылыстану оқулығы; интернеттен материалдар, білім лайнт сайты табиғатты болжау туралы қысқаша деректер Критерийлер бойынша,топты бағалау және өзін- өзі бағалау: Кері байланыс,. | ||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (2 минут)
|
| Жақсы тілек айту. Оқушылар шеңбер бойына қол ұстасып тұрып; «Бүгінгі сабақта бір-бірімізге сәттілік тілейміз!» | ||||||||||||||
Топқа бөлу (2 минут)
|
| Сағаттар бойынша: 1. І топ «Жазу орталығы»
2. ІІ топ «Оқу орталығы
3. ІІІ топ «Білім орталығы»
| ||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | ||||||||||||||
Үй тапсырмасын Көпір
| Ой шақыру: Жалпылама сұрақ 1сұрақ.Құбылыс дегеніміз не? 2 сұрақ. Физикалық, механикалық, электірлік, магниттік құбылыс дегенді қалай түсінесіңдері? 3 сұрақ. Химиялық құбылыс дегеніміз не? 4 сұрақ. Табиғи құбылыстарды қалай түсінесіңдер? |
| ||||||||||||||
Жаңа сабақ | ||||||||||||||||
І Білу ІІ Түсіну
ІІІ Қолдану Бейнефильм көру (4 минут)
ІҮ Саралау Топпен жұмыс
Жинақтау
Қорыту
Бағалау
Кері байланыс
| Тақырыпты бөліп оқыту 4 топқа
(Білім лайин сайты бойынша) Критерий: а. Ойын дұрыс жеткізуі в. Уақытты пайдалана білуі
І.топ ВЕНН д. «үйкеліс күші ен ауырлық күшін» салыстыру
1.Өзін-өзі бағалау Нені білдім, нені үйрендім, нені орындай алмадым. Мен неге көңлш бөлуім керек.. Сабақты бағалау. | Интернет материалы Критерий бойынша топ бір-бірін ауызша бағалайды Светаформен топты бағалайды Өте жақсы Жақсы Қанағат
Бармақпен бағалау
Интербелсенді тақтаға жазылған тест
Дайын кілті бойынша өзін-өзі бағалау
ауызша |
Мектепке дейінгі шағын орталығы бар № 21 орта мектептің 8сыныбы бойынша география пәнінен орта мерзімді жоспары (Жер бедері, геологиялық құрылымы және пайдалы қазбалары 11 сағат)
Тақырыбы: | Оқытудың негізгі мақсаттары | Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер | Сабақтағы кедергілерді жеңу | Күтілетін нәтижелері | Бағалау, соның ішінде оқыту үшін бағалау
| Жеке оқушылармен жұмыс | Негізгі дереккөздер |
| |||||||
3.География сабағы Тақырыбы: Жер бедерінің қалыптасуы мен дамуы
4.География сабағы Тақырыбы: Қазақстан жер бедерінің негізгі ерекшеліктері
| Қазақстан аумағы жер бедерінің ішкі және сыртқы күштердің әсерінен дамуы мен қалыптасуын түсіндіру; сыртқы және ішкі күштер туралы ұғымдарды қалыптастыруды одан әрі дамыту
Оқушылардың жер бедерінің түрлері, олардың биіктік және беткі сипаты бойынша айырмасы, Қазақстан аумағындағы ірі жер бедері пішіндерінің орналасуы туралы білімдерін жүйелеу
|
Топтық жұмыс, АКТ, диалог әдісі, «Миға шабуыл»әдісі, сұрақ-жауап. 1. Әңгіме-дәріс. 2. Тірек-сызбамен жұмыс. 3. Топтастыру. Қорытындылау.
Топтық жұмыс, АКТ, диалог әдісі, «Миға шабуыл»әдісі, сұрақ-жауап. 1. Әңгіме-дәріс. 2. Тірек-сызбамен жұмыс. 3. Топтастыру. Қорытындылау.
|
Кері байланыс орнату, тыңдау, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру
Кері байланыс орнату, тыңдау, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру
| Қазақстанның қазіргі жер бедеріні қандай күштердің әсерінен қалыптасқанын біледі; жаңа тектоникалық қозғалыстар дегенді түсінеді; жер сілкіну кестесі мен оның күштерін анықтайды; сейсмикалық аудандастыру картасына қарап жер сілкінудің таралған аудандарын талқылайды; өз өлкелеріндегі сейсмикалық аудандар туралы болжам айтады
Қазақстан жер бедерінің негізгі ерекшеліктерін біледі; жер бедерінің қандай формалары кездесетінін анықтайды, олардың қайсысы басым екендігін түсінеді
|
Сыныптастардың бір-бірін бағалауы; Мұғалім мадақтауы; Топтық бағалау; өзін-өзі бағалау; Бағдаршам; қарым-қатынас
Сыныптастардың бір-бірін бағалауы; Мұғалім мадақтауы; Топтық бағалау; өзін-өзі бағалау; Бағдаршам; қарым-қатынас
|
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар ( деңгейлік)және сұрақтар беру арқылы.
Оқушыларға сабақ туралы қысқаша эссе жаздыру Рефлексия
|
«Қазақстанның физикалық география» оқулығы; интернеттен материалдар, әдеби оқулықтардан табиғатты болжау туралы қысқаша деректер электронды оқулық
«Қазақстанның физикалық география» оқулығы; интернеттен материалдар, әдеби оқулықтар электронды оқулық
|