Пәні: Информатика күні: ________
Сыныбы: 11-сынып Оқу-ісі жөніндегі орынбасары: Р.Садақбаева ________
Сабақтың тақырыбы | Жасанды зият, сараптама жүйелері
| |||
Сабақтың мақсаты: | Жасанды зият және сараптама жүйе ұғымымен таныстыру. Оларды қолдану маңыздылығын ұғыну. | |||
Сабақтың әдіс-тәсілдері: | Жеке және топтық жұмыс, ой-толғаныс, сыни ойлау, Жигсо
| |||
Күтілетін нәтиже: | Жасанды зият және сараптама жүйе ұғымы туралы түсінік қалыптасады. ЖЗ топтастыра алады. Оларды қолдану және жұмыс жасау маңыздылығын біледі | |||
Негізгі идея: | ЖЗ пен СЖ мүмкіндіктерімен танысып, зерттей отырып ұғынып және түсінуге ыұпал ете білу. | |||
Ресурстар | Оқулық, интернет, үлестірмелер, бейнежазба | |||
Сабақ барысы | ||||
Кезеңдер | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | уақыт | |
Ұйымдастыру кезеңі: | Оқушыларды ашық хат арқылы сабаққа шақыру. Оқушылармен амандасу, түгендеу
| Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады.
| 3 | |
Топқа бөлу: | Оқушылардың қолдарындағы ашық хаттағы әріптерді құрастырып «РОБОТ», «Индекс» сөздері арқылы топқа бөлу. Бағалау парағы және бағалау критерийлерімен таныстыру
| Оқушылар топқа бөлінеді | 3 | |
БІЛУ Үй тапсырмасын сұрау | Өткен тақырыпты қайталау мақсатында өткен тақырып бойынша «іздеу жүйелерінің бөліктерінің» ережесін айтады. «Иә-жоқ» альтернативті тесті арқылы үй тапсырмасы тексеріледі. Әр топқа тест сұрақтарын таратып беремін. Олар дұрыс болса «Иә», бұрыс болса «Жоқ» деп жауап береді.
| Топтын атын қорғау үшін және әрбір сұрақтарға жауап беру арқылы үй тапсырмасын еске түсіреді және ұпай жинайды. | 5 | |
ТҮСІНУ Жаңа тақырыпты түсіну | Бейне жазбадан жасанды зият, сараптама жүйелері туралы ақпарат алады. | Әсерлерін, өз ойларын жеткізеді. Керемет, мүмкін емес т.с.с. | 4
| |
ҚОЛДАНУ Постермен жұмыс | Оқулықтағы тақырыпты оқып, бейнежазбадағы ақпаратты топта талқылайды Әр топ постерде қорғайды. 1 топқа: Жасанды сана 2 топқа: Сараптама жүйелері | Әр топ оқушылары оқулық және тақырып бойынша постерлерін қорғайды. | 10 | |
ТАЛДАУ Компьютермен жұмыс:
| Жасанды және табиғи зияттың көмегімен есептерді шешу және тиімді жолдарын анықтайды.
| Екі топқа паскал бағдарламалау тілінде және өздері есептер шығарады. Тиімді жағын анықтайды. | 5 | |
Сабақты бекіту: ЖИНАҚТАУ
| «Фишбон»немесе «Балық қаңқасы» әдісі арқылы жаңа сабақта алған білімдерін қорытады және тиімді жерде пайдалана алуға үйренеді. Проблемалық сұрақ:«Табиғи сананың жасанды санаға тәуелді болуы мүмкін бе?»
| Оқушылар топтасып орындап, бір түйінді сөз шығарады. (дәлелдемелер жинақтайды) | 5 | |
БАҒАЛАУ
| Критерилары бойынша бағаланады. | Топ басшысы жиынтық бағасын шығарып береді. Әр жеке оқушы бағаларын алады |
4 | |
Кері байланыс: | «Сауалнамалық» | Оқушылар сауалнаманы толтырады | 4 | |
Үйге тапсырма:
| §2. Жасанды зият, сараптама жүйелері тақырыбын оқу. «Ақылды технологиялар» көрмесін дайындау. Буклет, кітапша-жинақтар құрастырып келу
| Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады
| 2
|