Мұғалім: Шарыпова А.Б. Сынып: 5 «А»
Пән: Қазақ тілі және әдебиет.
Сабақтың тақырыбы: | «Жанар-ақылды қыз.» | |
Мақсаты: Білімділік: Тәрбиелік | Қазақ тіліндегі мәтіндер негізінде оқушылардың сурет галереялары, суретшілер жайлы ақпараттық ұғымын қалыптастыру. Л.т: Сын есімді меңгерту. Жаңа тақырып бойынша әртірлі диалогтік миниумдар арқылы тіл дамыту жұмыстарын жүргізу Оқушыларға эстетикалық тәрбие беру. | |
Күтілетін нәтиже: | ОТЖ: «Жанар-ақылды қыз.»-туралы ақпарат береді,тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді қатыстырып сөлем құрайды. ООЖ:қазақша сөйлем үлгілері негізінде «Жанар-ақылды қыз.»-тақырыбына мәтін құрап айтады,тірек сөздерді қолданып. ОЖЖ: «Жанар-ақылды қыз.»-тақырып аясында тілдік қарым-қатынас құрай алады. | |
Түйінді идеясы | Сырт бейнесі,салмақты,ашық. | |
Сілтеме | Тақырыптық - күнтізбелік жоспар, «Қазақ тілі»,жазу дәптері. | |
Дереккөздер, құрал жабдықтар | Үлестірмелі материалдар, фломастер, оқушыларға арналған танымдық бағдарламалардың бейнебаяны,кестелер,суреттер,желімқағаздар. | |
Оқыту әдістері: | Сипаттау,түсіндіру,сұрақ-жауап, «Ыстық алақан»,диаграммалар-Вен диаграммасы,сергету жаттығуы. | |
Сабақ кезеңдері, әдіс-тәсілдер | Мұғалімнің іс- әрекеті | Оқушының іс- әрекеті |
Оқушыларға психологилық ахуал туғызу: | Сәлемдесу, психологиялық ахуал қалыптастыру. Кезекші есебін тыңдау, топқа бөлу. Тіл жаттықтыру жұмысы. | Оқушылар сәлемдеседі, кезекшінің есебі тыңдалады. Балалар бір –біріне сәттілік,жақсы тілектер айтып , топқа бөлінеді. |
Өткен сабақты тексеру. Сұрақ- жауап әдісі, Қайталау, ойландыру әдістері | Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді.Кемшілікті анықтайды,түзетеді,бағалайды.Сын есім-ережені тексеру. Топтық:Диаграммалар! | Тапсырма айтады,тақырып бойынша сұрақтарға ж.б. 1. Қожа қандай? 2. жанар қандай? Жекеше: Кестені толтырады! |
І.Қызығушылықты ояту:
| Оқушыларға арналған танымдық бағдарламаның үзіндісін көрсетеді:6,7-тап.Айтылым. 1. «Менің атым- Қожа» повесінің авторы кім ? 2.Қожа қандай бала? 3. «Менің атым Қожа» фильмді көрдің бе? Саған Қожа ұнады ма? 5.Бүгінгі сабақтың тақырыбын жаздырады. | Бейнебаян көреді,сұрақтарға жауап береді. Айтылым. 6,7-тап. «Менің атым- Қожа» повесінің авторы кім ? 2.Қожа қандай бала? 3. «Менің атым Қожа» фильмді көрдің бе? Саған Қожа ұнады ма? 5.Бүгінгі сабақтың тақырыбын жаздырады |
ІІ Мағынаны тану:
| 1.Сөздікпен жұмыс:Берілген сөздерді оқиды,түсінеді. Берілген сөйлемдерді оқиды, түсінеді. Берілген сөздерді жазады.
| Т. О.А.Берілген сөздерді оқиды,түсінеді. Берілген сөйлемдерді оқиды, түсінеді Берілген сөздерді жазады. Түсіп,сөзтіркестерін және сөйлемдерді жасап айтады Берілген сөздемен ассоцияграмма жас-ды,түсіндіреді.
|
| 3.Грамматика:Сын есімдердің түрлерің ажыратады.. 8 тап.Жазылым. | Оқушылар ережелерді айтады. Сын есімдердің түрлерің ажыратады.. 8тап.Жазылым. |
| 3.Мәтінмен жұмыс: Топта жұмыс жасату, мәтінді әр топқа оқыту, талдату. Т,О: 9-тап- дұрыс оқып айтуға,машықтандыру. | Тыңдалым: Оқылым:Мәтінді тыңдайды,оқиды, аударады, постер құрастырады.Әр топ мәтін бойынша сұрақтар құрастырып, жауап береді. 9- тап – оқып айтуға,машықтандыру. |
А:9-тап - орындату. Бейнелеу өнерінің қандай жанрлық түрлерін білесің? | А:тап дұрыс- жасайды. | |
Ж:10- тап .Берілген сөйлемдерді толықтырады, оқиды,талдайды.
| Ж:10- тап .Берілген сөйлемдерді толықтырады, оқиды,талдайды,жазады
| |
4.Сергету. | Сергету жасайды | |
| ||
ІІІ. Ой толғаныс «Кім жылдам?! әдісі | «Екі пікір» құрастырта отырып, бекіту-6 тап | «Қарлы доп» «Кім жылдам» құрастырады, қорғайды.-6тап. |
4.Бекіту. | Ж: Кестені жасату.Өз пікірін жазады,айтады. | Ж: Кестені толтырады:дұрыс суатты жазады. .Өз пікірін жазады,айтады. |
5.Бағалау | Түсіндім: Сұрағым бар.Түсінбедім | Түсіндім: Сұрағым бар.Түсінбедім |
Кері байланыс | Топ басшыларының бағалауы, Мұғалім бағасымен қорытындылау. Сабақ туралы ойларын ауызша айтқызу | Топ басшылары оқушыларды берілген критерийлер бойынша бағалайды, мұғаліммен келісе отырып, қорытынды баға қойылады. |
Үйге тапсырма | 41-42бет,4,5тап. | 41-42бет,4,5тап. |