\
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Күні:
Пән: Қазақ әдебиеті
10-сынып Оқушы саны-6
Жас ерекшелігі: 15-16 жас
Сабақтың тақырыбы: Жамбыл Жабаев «Өтегенбатыр» дастаны | ||||||||||||||
Сілтеме: | Оқулық, ғаламтор материалдары | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | -Өтеген батыр туралы деректермен таныстыра отырып, батырлардың тарихи тұлғалар екеніне тоқталу; -оқушылардың ой-өрісін дамыту, әдебиетті сүюге баулу, ақын туралы қосымша деректер келтіру арқылы пәнге қызығушылығын ояту; -адамгершілікке, қайырымдылыққа тәрбиелеу, ақын өмірін үлгі ету, Отанын,өнерді сүюге баулу. | |||||||||||||
Нәтиже: | Сыни ойлауды дамыту . Дастанның негізгі кейіпкері Өтеген батыр туралы деректерді толық меңгереді, мазмұнын түсініп талдайды, алған білімдерін өмірмен байланыстырады | |||||||||||||
Түйінді идеялар: | Теориялық білімді практикамен ұштастыру,ойларын тиянақты жеткізе білу | |||||||||||||
Сабақтың түрі: | Жаңа сабақ. 2-сабақ | |||||||||||||
Әдіс-тәсілдері: | СТО (Венн диаграммасы, топтастыру, болжам), АКТ, Білім берудегі жаңа тәсілдер, Көшбасшылық, ОүБ | |||||||||||||
Пәнаралық байланыс: | Тарих | |||||||||||||
Қызығушылықты ояту кезеңі 3 мин. | ||||||||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||||||||
Психологиялық дайындық -Бүгінгі сабаққа қандай әсермен келдің, не аламыз деп ойлайсыңдар? 4. Топ басшыларының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. 5. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру | 1.Сәлемдесу; 2.өздерін ретке келтіру,кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындашын дайындыққа келтіру; 3.өз ойларын айтады; 4.Топ басшылары бағалайды.
| |||||||||||||
Үй тапсырмасын тексеру 15 мин 1. Жамбылдың ұрпақтары туралы, шығармашылығы бойынша тың деректер жинаттыру; 2. Шығармашылық тапсырма: «Жүз жасаған - Жамбыл»тақырыбында көрсетілім даярлап, қорғау
| ||||||||||||||
Мағынаны тану 20 мин (Сабақтың негізгі бөлімі) | ||||||||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||||||||
Топқа бөлу.Сынып оқушыларын тақырыпқа байланысты сөйлем арқылы топқа бөлу 1-топ: Жүз жасаған - Жамбыл 2-топ: Жамбылдың жасын берсін!
Сергіту сәті «Қызыл өрік»
2-тапсырма«Өтеген батыр» дастанындағы Өтеген туралы болжам жасатқызу. -Интербелсенді тақтадан тірек сөздер көрсету; - Сол тірек сөздердің нені білдіретінін туралы мәтін беремін.
3-тапсырма: «Венн диаграммасы» -1-топқа «Өтеген батыр» үзінді,ал 2-топқа «Асан қайғы» жырауын беріп, оқып шығады да тақтадағы сурет арқылы ерекшеліктерін постер жасап, қорғайды.
|
Оқушылар белсене қатысады. Өткен тақырыптан белетіндерін еске түсіреді. Оқушылар интербелсенді тақтадан сәкестендіреді Топқа бөлінеді, әроқушы бір-бір сөзден алып, сөйлемдерін құрастырып, 2 топқа бөлінеді
Оқушылар бойларын сергітіп, билейді. Келесі тапсырмаларға белсене қатысады
-Оқушылар болжамдарын айтады; - оқушылар оқып, өздерініңболжамдарымен сәйке келген, келмегендеріне көз жеткізіп, Өтеген туралы толық мағлұмат алады.
Тақтаға іліп, ортақ қасиеттерін сәйкестендіреді. Асан қайғы Өтеген батыр -Желмаяға мініп - атқа мініп -халыққа жайлы -Жайлы қонысіздейдіт.б жер іздейдіт.б. | |||||||||||||
Ой толғаныс . Күтілетін нәтиже 3 мин. | ||||||||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||||||||
Рефлексия кезеңі: ««Аяқталмаған сөйлем»: Бүгінгі сабақтан мен өзіме не алдым?.. Не білгім келеді? | Стикерге жазып, тақтаға іледі | |||||||||||||
Бағалау 3 мин | ||||||||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||||||||
Үй жұмысына мұғалім смайлик береді, ал сыныптағы орындаған тапсырмаларға топ көшбасшысы бақылап отырып, әр тапсырма сайын смайликтер береді. Сонында қорытынды баға шығарылады. . | Топ көшбасшысы топ мүшелерінің қаншалықты үлес қосып отырғанына сай /өз ойын еркін жеткізе алуы, шығармашылық қабілеті, сабақтағы белсенділігі, жаңа тақырыпты меңгеруі т.б/смайлик таратады. | |||||||||||||
Үйге тапсырма 1 мин | ||||||||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||||||||||||
Үйге: «Өтеген батыр» дастанын толы оқып келу | Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алу. |