«Танцювальний калейдоскоп»(Урок музики у 4 класі)
Мета: ознайомити і зацікавити дітей музикою:
підвести дітей до усвідомлення існування зв'язків між музикою різних народів; узагальнити поняття різноманітності танцювальної музики різних народів;
сприяти глибшому засвоєнню школярами такої закономірності музичного мистецтва, як зв'язок народної й професійної творчості, зв'язок музики з життям;
виховувати в учнів любов і повагу до культури інших народів.
Музичний матеріал:
Грузинський народний танець "Лезгінка", Польский танець «Полонез», Й.Штраус «Вальс», фрагменти латиноамериканських танців, Українські народні танці «Гопак», «Козачок» – слухання.
«Гімн музиці», «Якщо добрий ти» - виконання.
Наочність. Ілюстрації танців до теми, портрети композиторів.
Технічні засоби: програвач
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Музичне привітання. Виконання «Гімн Музиці»
Слід звернути увагу учнів на ті засоби виразності, за допомогою яких у музиці виражена ідея дружби, перегук голосів зливається в єдине звучання, у "дружбу голосів".
Аналізуючи твір, доцільно поставити учням такі запитання:
Який настрій пісні? (Радісний.)
Яким музичним ладом виражений цей настрій? (Мажор.)
Які звучать інтонації, ритм? (Інтонації енергійні, а характер святковий).
ІІ. Робота за темою.
Діти, ми недаремно розпочали урок із пісні "Гімн музиці", тому що відчувати і розуміти самобутню красу музики інших народів, поважати їхню культуру і мову, їх необхідно знати і розрізняти. Тому сьогодні ми узагальнимо поняття різних танців.
Кожен народ має свої національні фольклорні здобутки. Однак, у музичному мистецтві будь-яких народів можна віднайти спільні й відмінні риси.
ІІІ. Слухання музичних творів. «Охарактеризуй танець»- зі словником
Сьогодні на уроці ми будемо знайомитись із танцями різних народів. Вам необхідно визначити спільні й відмінні риси звучання танців та дати відповідь на запитання:
Яким саме народам належить той чи інший танець?
А танець, із такою незвичною для української музики мелодією, називається грузинський народний танець "Лезгінка".
Запропонувати дітям виконати танцювальні рухи під цей танок.
- Дівчатка, передайте протяжність фраз плавними рухами рук навперемінно вправо і вліво, а хлопчики, підкресліть акценти наприкінці кожної фрази оплеском або притупом.
Доцільно показати репродукції із зображенням народних костюмів, інструментів.
IV. Танці нашого рідного народу вам відомі це..?(Гопак, Козачок)
Слухання, малювання спільної картини.
V. Гра «Знайди пару»
– Поєднавши різні музичні культури ми перейдемо до виконання пісні «Якщо добрий ти»
Яка вона за характером?
А яка ж особливість її виконання?
Виконання вимагає активного звукоутворення, вмілого розподілу дихання.
Розучуючи пісню, корисно її сольфеджувати по таблиці, важливо знайти правильний темп, не сповільнювати рух мелодії й стежити за тим, щоб вона звучала легко і енергійно.
Розучувати мелодію та водночас засвоювати літературний текст, досягти виразності кожної фрази при співі.
VI. Висновок уроку:
У кожного народу є своя національна музика. В одному випадку вона близька до української музики, в іншому – має істотні відмінності. Проте так само, як дружать народи між собою, музика одного народу може бути пов'язана з музикою іншого.
Висновок: - Між музикою різних народів немає непереборних меж, бо ми, не перетинаючи кордонів ознайомилися з музикою різних народів.
VII. Домашне завдання.
Пригадати музикантів, які виявляли глибокий інтерес до життя й музики не лише свого народу, а й до народів інших країн світу. Коли композитори були однієї національності, а в своїх творах втілювали музику інших народів.