Тема урока: " Let`s celebrate "
Класс: 6 Л
Цели:
Организовать учебную деятельность обучающихся, направленную на усвоение ими новой лексики: название праздников, их описание и способов применения этой лексики в речи, умение применять эту лексику в письменной и устной речи;
Создать условия для выработки у обучающихся положительного отношения к процессу познания нового;
3. Способствовать формированию регулятивного умения формулировать цели своей учебной деятельности под руководством учителя
Задачи:
Организовать знакомство с новой лексикой по теме «Праздники»;
Организовать тренинг употребления данной лексики при использовании в устной и письменной речи с использованием образца;
Организовать контроль результатов самостоятельной учебной деятельности обучающихся;
Организовать рефлексивную оценку результатов деятельности обучающихся.
Оборудование и раздаточные материалы: проектор, компьютер, карточки с заданиями, учебник Spotlight «Английский в фокусе», рабочая тетрадь
Тип урока: комбинированный урок
Технологии: игровая, групповая, коммуникативного обучения иноязычной культуре, ИКТ.
Ход урока:
Организационный момент, введение темы.
Teacher: Good morning. I’m very glad to see all of you today. I hope everybody is ready to work. To guess what we are going to talk about have a look at the screen. You can see some pictures, try to predict what we are going to talk at our today`s lesson. (Слайд 2)
(Учащиеся высказывают свои предположения)
Teacher: So today we`re going to speak about holidays and their celebration and the theme of our lesson is “Let`s celebrate!”
Речевая разминка.
Teacher: Let`s remember some words which will be useful to speak about holidays. Please? repeat after me the words you see and hear. (Слайд 3)
celibration- праздник
take pictures-фотографировать
wear costume- носить костюм
exchange gifts- обмениваться подарками
hold balloons- держать мячи
make wreaths- делать венки
offer flowers and treats- предлагать цветы или угощение
eat traditional food- есть национальное блюдо
watch parades- смотреть парады
watch a firework display- смотреть фейерверк
throw streamers- бросать серпантин
toffee apple- яблоко в карамельной глазури
perform tricks- показывать фокусы
Teacher: Well done! And now, answer the questions: (Слайд 4)
(На доске слайд, на котором написаны названия праздников)
Do you like to celebrate holidays?
What holidays do we celebrate in winter?
What holidays do we celebrate in spring?
What holidays do we celebrate in summer?
What holidays do we celebrate in autumn?
What`s your favourite holidays?
What international holidays do you know?
Актуализация лексики по теме.
Teacher: Open your student`s books p. 48 ex.1. You can see some pictures and some words. Please match these words to the pictures. (Слайд 5)
(Предполагаемые ответы появляются после ответов учеников:
St Patrick`s Day – watch parades
Thanksgiving-eat traditional food
Guy Fawkes Day-watch a firework display
St. Valentine’s day –exchange gifts, offer sweet and flowers
Halloween- wear costumes
May Day- make wreaths)
Teacher: As you see some holidays are not celebrated in our country. Could you name them (St Patrick`s Day, Thanksgiving , Guy Fawkes Day, Halloween) and I`d like you to read some information about them. Please look at the screen. (Информацию презентации ученики читают по очереди) (Слайд 6-11)
Teacher: Now please open your student`s books at p.48, ex.3. Scan the dialogue and answer my questions:
1 How many people are talking? .
2. Are Pete and Tess in the same place?
Teacher: Look at the screen and firstly try to translate the words and word expressions from the dialogue. (Ответы появляются после щелчка) (Слайд 12)
It sounds as if everyone is having a great time. | Кажется, все хорошо проводят время! |
A gang of a ten-year-olds | Компания (тусовка) десятилеток |
Witch costume | Костюм ведьмы |
He’s terrifying everyone | Он всех ввергает в ужас |
Are you bobbing for apples?
| Вы откусываете яблоко без помощи рук (игра)? |
The apples are nearly all gone | Яблоки почти закончились |
Can you help me clean up? | Ты поможешь мне с уборкой? |
I would do anything for a toffee apple! | Ради яблок в сиропе я готов на всё! |
Teacher: Now listen to the dialogue and look into the text at the same time.
Teacher: Now let`s read and act out this dialogue. Who would like the role of Pete and the role of Tess (ученики читают диалог по ролям)
Teacher: Please, listen to me and decide if these statements are T (true) or F (false). Correct the false ones: (Слайд 13)
Tess is having a great time.
Nobody is wearing costumes.
Chris is wearing a spaceman costume.
Tess is wearing her witch costume.
Children are playing bobbing for apples.
Children are eating a pumpkin pie and toffee apples.
Pete would do anything for a pumpkin.
Tess didn`t invite Pete.
Teacher: Now please open your student`s books at p.49, ex.5. Find in the dialogue:
- three names of games (bobbing for apples, musical chairs, pin the tail on the donkey.)
- two types of food.(pumpkin pie, toffee apples)
-two types of costumes (witch costume, Frankenstein costume)
Физкульт-минутка.
Teacher: It`s time to relax. Let`s play the game “Musical chairs”
( Игра начинается с любого количества игроков; стульев на один меньше, чем количество игроков; стулья расставлены в круг. В то время как музыка играет, игроки ходят вокруг стульев. Когда музыка внезапно останавливается , каждый должен сесть на один из стульев. Игрок, который остается без стула, выбывает из игры, и один стул также убирают. Музыка возобновляется, и цикл повторяется до тех пор, пока не останется один игрок, который и является победителем. )
Teacher: Now please work in pairs. Listen to a very funny song
“Come to the carnival” and order the lines: (Слайд 14)
(Ученики получают карточки с заданием. Строки песни надо расставить также, как в песне. Учащиеся слушают песню два раза)
1 Come to the carnival, join the parade.
__ See the princesses with beautiful crown.
__ See all the children in costumes they`ve made.
__ See scary monsters and see funny clowns.
Chorus:
1 Come to the carnival, join us today.
__ Carnival time is the best time of year!
__ Everyone`s happy now carnival`s here.
__ Come to the carnival, sing, dance and play.
1 Come to the carnival, move with the crowd
__ Hear the bands playing and dance to the beat.
__ It`s always busy and it`s always loud.
__ Wave to the floats as they move down the street.
Этап применения знаний. Работа над мини-проектом.
Work in groups of 4-5 students. Make a poster about the holiday which you`ve chosen. (St. Valentine’s day , Halloween, Christmas, Easter) Write when and how people celebrate this holiday, draw a picture. Present your posters in front of the class in a few minutes.
(Ученики работают над мини проектами, а затем представляют их классу)
Peфлексия.
Your work is great! Everybody is a hard-working student and you deserve excellent marks.
Did you like the lesson?
Was it interesting?
What new words have you learnt today?
Take your sheets of paper with a ladder and draw your level on it.
Who was the best pupil at the lesson?
Домашнее задание. (Слайд 15)
The lesson is over. Your homework: SB ex. 9, p.49, WB ex.1,4,p.30 (слайд) Have a nice day!