Тэхналагічная карта ўрока беларускай мовы ў 1 “А” класе
Настаўнік пачатковых класаў Вронская Вольга Браніславаўна
Тэма ўрока: Я і навакольны свет. Я і раслінны свет.
Мэты ўрока: Пазнаёміць з казкай “Дзьмухавец - Пузанчык”. Вучыцца аўдзіраванню на матэрыяле казкі. Вучыць правільна чытаць па-беларуску, правільна ўспрымаць і вымаўляць у адпаведнасці з маўленчым узорам гукі [дз’] і [ц’], іх спалучэнні ў словах. Пашыраць слоўнікавы запас вучняў па тэме “Кветкі”. Развіваць маўленне. Выхоўваць любоў да роднай прыроды, зацікаўленасць навакольным асяроддзем, беражлівыя адносіны да раслін.
Абсталяванне: малюнкі кветак, схемы-апоры, сігнальныя карткі.
Тып урока: урок-гульня з нетрадыцыйнай формай навучання.
Этапы ўрока | Задачы кожнага этапа | Дзейнасць настаўніка | Дзейнасць вучня | Запланаваныя (чакаемыя) вынікі |
1.Арганізацыйны момант | Настроіць вучняў на вучэбную дзейнасць | Прывітанне. Праверка гатоўнасці вучняў да ўрока. | Хуткае ўключэнне ў працоўны рытм урока. | Станоўчы эмацыянальны настрой. Стварэнне камфортнага становішча. |
2. Узнаўленне ведаў | Узнавіць веды з мінулага ўрока | Выхаваўчы момант. | Фанетычная зарадка. Адказы на пытанні настаўніка. | Сістэматызацыя ведаў. |
3. Засваенне новых ведаў Аўдзіраванне | Пазнаёміць з новай казкай.
Вучыць аўдзіраванню на матэрыяле казкі. | Фармулёўка разам з вучнямі тэмы і мэты ўрока. | Праца над інтанацыяй. Слоўнікавая работа. Слуханне казкі. Інсцэніроўка ўрыўка. | Паспяховае першаснае засваенне новага матэрыялу. Задавальненне ад удзелу ў агульным працэсе. |
4. Замацаванне вывучанага | Замацаваць атрыманыя веды. Павысіць узровень асмыслення вывучанага матэрыялу. Развіваць маўленне. Пашыраць слоўнікавы запас. | Стварэнне праблемнай сітуацыі. Выхаваўчы момант пра беражлівыя адносіны да раслін. | Адказы на пытанні па асэнсаванні пачутага. Хвілінка адкрыццяў. Чытанне слоў. Адгадванне загадак. Гульня “Колеры вясёлкі”. Размалёўка кветак. Гульня “Будзь уважлівы”
| Павышэнне ўзроўню асэнсавання вывучанага матэрыялу. Разуменне вучнямі задання, жаданне выканаць яго. |
5. Вынік урока | Падвесці вучняў да ўсведамлення дасягнутых мэт і задавальнення ад работы на ўроку. | Узнаўленне тэмы і мэты ўрока з дапамогай пытанняў. | Адказы на пытанні настаўніка па тэме ўрока. Паказваюць словы і гукі, з якімі пазнаёміліся на ўроку.
| Дасягненне задач урока. Стварэнне сітуацыі поспеху. |
6. Рэфлексія | Выявіць пачуцці і адчуванні, узнікшыя ў вучняў на працягу ўрока. | Патрыятычнае выхаванне. Чытанне верша як падагульненне ўрока. | Састаўленне букета з валошак і рамонкаў. Дзеці ацэньваюць сваю дзейнасць на ўроку, карысць гэтай працы для сябе і свой уклад у сумесную вучэбную дзейнасць. | Лагічны канец урока. |