№ 77 Асанбай Асқаров атындағы мектеп-лицей
Ашық сабақ
Сабақ тақырыбы:
Үлестер.
Жай бөлшектер
Математика пәнінің мұғалімі
Махамбетов Азамат Жанболатович
Сабақ моделі
Сабақтың тақырыбы
Мақсаты
Сабақ көрнекілігі
Сабақ әдісі
Сабақ типі
Сабақ түрі
Сабақ жабдығы
Байланысы
ТүсіндіруСұрақ-жауап Қызығу-шылығын ояту
Ойын Топтау Аралас сабақ
Тақта
Тарихпен, өмірмен, қоршаған ортамен
Бор
Компьютер
Интеракт.
тақта
Жаңа сабақты топтастыру
Кеспе
қағаздары
Кестелер
Сабақ моделі
Сабақ барысы
Ұйымдастыру кезеңі
Жаңа сабақты түсіндіру әдісі
Үй тапсырмасын сұрау әдістері
- Өткен сабақпен байланыстыра түсіндіру.
- Ойын элементтерін қолдану арқылы.
- Ұлттық педагогика элементтерін қолдана отырып түсіндіру
- Сабаққа қатысып отырған оқушыларды ұйымдастыру
- Оқу құралдарын түгелдеу, реттеу
- Сұрақ-жауап
- Жұптық жұмыс
Бекіту. Деңгейлік тапсырмалар. Ойындар. Кеспе қағаздағы тапсырмалар.
Оқушылардың білімдерін анықтау, бағалау.
Мақсаты
Білімділік:
Оқушыларға бөлшек сандар, үлестер, бөлшектің алымы мен бөлімі туралы түсінік беру.
Дамытушылық: оқушылардың математикалық ойлау қабілетін дамыту және пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Алған білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға тәрбиелеу.
Қайталау сұрақтары
“ Кім жылдам?”
- Шеңбер деген не?
- Дөңгелек деген не?
- Қандай кесінді шеңбердің радиусы деп аталады?
- Диаметр радиустан неше есе ұзын?
- Шеңбердің доғасы деп нені айтады?
Үй тапсырмасын тексеру
№ 394. Амалдарды орындаңдар:
Қ.
2
6
1
5
6
16
Б А Л Қ А Ш
Жаңа сабақ
Үлестер.
Жай бөлшектер
Пригласите к компьютеру ученика
Бөлшектің бөлімі неше үлеске бөлгенін көрсетеді, ал алымы неше үлестің алынғанын көрсетеді.
бөлшектің алымы
бөлшек сызығы
бөлшектің бөлімі
алымы
Жай бөлшек
бөлімі
Математика 5 класс. Н.Я.Виленкин. № 860.
Пригласите к компьютеру ученика
Пригласите к компьютеру ученика
Пригласите к компьютеру ученика
Ірімшікті үш рет кесу арқылы қалай
8 тең бөлікке бөлуге болады?
Шешуі:
4
2
8
үлес
үлес
Пригласите к компьютеру ученика
Жаңғақтың қандай бөлігі ыдыста қалды?
3
4
8
7
бөлімі
2
4
7
3
алымы
20
20
Бөлшектерді жазып және оқып шығыңдар:
Алымы
Бөлімі
Жазылуы
Алымы
Алымы
Бөлімі
Бөлімі
Жазылуы
Жазылуы
Бөлшек түрінде жазып және оқып шығыңдар:
Алымы
Бөлімі
Жазылуы
Алымы
Алымы
Бөлімі
Бөлімі
Жазылуы
Жазылуы
Мысалы
1
6
1
8
1
4
Мысалы
3
6
4
8
От первого пирога отрезали 3/6 части, от второго – 4/8, от третьего – 2/4. Что вы можете сказать об этих дробях?
2
4
үштен бір
жарты
бестен бір
ширек
Сергіту
Қане, сапты түзейік,
Тіземізді бүгейік.
Ыршып алға түсейік,
Ыршып артқа түсейік.
Көбелекше ұшамыз,
Отырамыз, тұрамыз.
Сергітуге мың алғыс!
4
6
1
2
бөлімі
1
5
7
2
алымы
12
11
1
10
2
3
9
жарты сағат
4
8
5
7
6
29
29
2
3
1
4
бөлімі
5
4
3
1
алымы
12
11
1
10
2
ширек
3
9
4
8
5
7
6
30
30
6
1
4
5
бөлімі
6
2
5
7
алымы
30
30
Оқулықпен жұмыс
№ 406, №407
30
Деңгейлік тапсырмалар
А
Жай бөлшек түрінде жаз:
а) Жетіден екі
б) Төрттен бір
в) Жүзден жиырма тоғыз
Кестедегі бос орынды толтыр:
Бөлінді
4:13
Жай бөлшек түрінде жаз
Бөлінгіш
Бөлгіш
Бөлшектің алымы
Бөлшектің бөлімі
В
Ой толғаныс
Бір жылда 365 күн бар, ал қазан айында 31 күн бар десек, қазан айы жылдың қандай бөлігін құрайтынын жай бөлшек түрінде жаз.
С
“ Алтын сандық”
Жай сандар
Бөлшектер
Сандарды өз сандықтарына орналастыр:
19
Құрама
сандар
15
4
7
21
23
“ Кім зерек” ойыны
Бөлшек түрінде жаз:
Алымы
5
37
19
53
35
86
Бөлімі
Үйге тапсырма:
№ 410, №412
Тарихи мәліметтер
Атау
Уақыты
Бөлшек сызығы,
ХІІ
Ұлты
Алым, бөлім
бөлшек
ХІІ
Итальян
Тегі
Леонардо Пизанский
Грек
Б.з.д.
Бөлшек туралы толық мәлімет
Максим
287-212
Грек
ХХ
Плануд
Архимед
Орта Азия математигі
Әл-Хорезми
Назарларыңызға рахмет!