№148 мектеп-гимназия
Бастауыш сынып мұғалімі
Нургожина Ляйля Каскановна
Сабақ тақырыбы: | Теңдеуді шешу | 148 мектеп-гимназия | ||
|
| Мұғалімнің есімі: Нургожина Л. К. | ||
СЫНЫП: 1 «Б»сынып | Қатысқандар саны: 27
| Қатыспағандар саны:0 | ||
Оқу мақсаты:
| әртүрлі теңдеулерді шешкенде амалдың ұқсас тығы мен айырмашылығын біледі; қарапайым теңдеуді шешкендегі өз іс-әрекетін түсіндіре біледі; теңдеудің шешімін тексеруді үйренеді.
таңдау әдісі және қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдеулерді шешеді; қосу мен азайту арасындағы байланыстар негізінде теңдік құру үшін әріпті өрнектерді қолданады. алған білімді өмірде қолдана алады. | |||
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі: Кейбір оқушылар: | ||||
Жетістік критерийлері | қосу мен азайту арасындағы байланыстар негізінде теңдік құру үшін әріпті өрнектерді қолданады. | |||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | |||
Пәнаралық байланыс | Сауат ашу, дүниетану сабағы | |||
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба, таныстырылым | |||
Ресурстар: | 1.Топқа бөлінуге арналған қима парақтар:2+а 5+4, 4=4 ,52, 5+х=8,
2.Әр топта партада тірек тақтайшалар: « әріпті өрнек, санды өрнек, теңдік, теңсіздік, теңдеулер» 3. «Этафета» ойынына арналған жалауша 4. 20 Інжу және оқулықтағы сурет. 5.4 шелектің макеті. Сыртында 11 6 70 80 деген жазулары бар. 6.Фишбоун үстіне теңдеулер, астына мәндері 7.Сан сәулесі «кір жайғыш» түрінде жасалған 8. «Лото» ойынына арналған теңдеулер және сандар. | |||
Тілдік құзіреттілік | Математикалық тілде сауатты сөйлеуді дамыту терминдердің мағынасын түсініп, арифметикалық амалдарды меңгеруіне негізделген. | |||
Тірек сөздер | Теңдеуді шешу |
Сабақтың мақсаты:
| Оқушылардың кез- келген теңдеуді шешуге қажетті тәсілді таңдай білу дағдысын бекіту. |
| |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар
| |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Психологиялық сәт
Миға шабуыл
5 минут
Ширату жаттығулары «Броундық қозғалыс» ойыны
«Эстафета» ойыны
«Өрмек құрастырамыз» Ойыны 10 минут |
Топқа бөлу.(Электрондыкартотекадан слайд.ссылканыашу) 1.Оқушыларға портфельдер беріледі.Портфель сыртында «Әріпті өрнек» «Санды өрнек» «Теңдік» «Теңсіздік» «Теңдеу» деген жазулар бар. 2. Оқушылар қалаған портфельдерін алып, өз аттары жазылған орындарына барып отырады.
Шырылдайды қоңырау Біз сабақты бастаймыз, Партамызға отырып Айнала көз тастаймыз. Табыс тілеп көзбенен Алға қадам бастаймыз.
«Неліктен?» деген сұрақ қоямын. 1топ «Әріпті өрнек» әріпті өрнекте сан, таңба, әріп болады. 2-топ «Санды өрнек» санды өрнектің мәнін табуға болады. 3-топ. «Теңдік» оң және сол жағындағы сандар немесе өрнектер тең болады. 4-топ. «Теңсіздік» оң және сол жағындағы сандар немесе өрнектер тең емес болады. 5-топ. «Теңдеу» белгісізі бар теңдік. Теңдеу шешу дегеніміз белгісізді табу.
ЖЖ. Әр топтан 2 оқушыдан шығады. 1.Оқушыларға сандар таратылады.Олар бөліктер. 2. «Аралас » деп бұйрық бергенде бәрі араласа жөнеледі. 3. Жұптас дегенде бөліктер өзінің жұбын тауып алады.Бүтіні қанша екенін айтады.М: 2 мен 3 бірігеді де бүтін 5 деп айтады. 4. Бір-біріне сұрақтар қояды. Дескриптор. 1.Екі бөлік жұптасып бүтінін табады.
1.Алдыңғы оқушы келесі оқушыға жалауша бермес бұрын сұрақ қояды. 2. Кейінгі оқушы сұраққа жауап беріп, келесі оқушыға жалаушаны береді. 3.Ойын осылайша жалғасады. Дескриптор. 1.Сұраққа толық жауап беріп, келесі оқушыға сұрақ қояды.
«Теңдеу құрудың алгоритімі» Қолдарына лента беріледі.Лентамен бір-біріне беру арқылы өрнек құрастырады. Дескриптор. 1.Компоненттерді атайды. 2.Теңдеудегі бөліктер мен бүтінді табады. 3.Белгісіздің қай компонент екенін анықтайды. 4.Белгісізді табу ережесін қолданады. 4.Амалдарды орындайды. 5.Белгісіздің мәнін табады.
|
Сыртында өрнектер жазылған портфельдер. Топтарда тірекшелер
1 ден 10ға дейінгі сандар. 1 2 –бүтін 3 3 4- бүтін 7 5 6 –бүтін 11 7 8 –бүтін 15 9 0- бүтін 9
| |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
Қорапта неше інжу бар? ойыны.
Оқулықпен жұмыс
Бағалау
Бағалау
«Балық аулау» ойыны
Бағалау
Лото» ойыны
Бағалау
«Фишбоун» әдісін пайдалану. балық қаңқалары арқылы түйінді ойды анықтау.
Бағалау
Білімді бекіту
«Галереяны шарлау»
10 минут
Дәптермен жұмыс Галереяны шарлау. 5 минут
Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын беру. 5 минут
«Жаңбырлы сұрақтар»
|
.(Электрондыкартотекадантапсырмаға байланысты видеоның ссылканыашу) Теңіздің шуылының дауысы естіледі. Қазір топпен жұмыс жүргіземіз. 1-топТЖ. 1.1-топқа ішінде інжулері бар құпия сандық, 10 деген сан және 4 інжу беріледі. 2. Оқушылар тақтаға шығып інжу бойынша теңдеу құрастырып, оны шығарады. 3. Ауызша түсіндіре отырып,теңдеуді өзара тексереді. 4. Электрондыкартотекадантапсырмаға байланысты видеоның ссылканыашу. Дұрыс жауабы шығады. 5.Теңдеудің түбірі табылғанда қорапты ашып ішінен інжулерді алып санап шығады.
Дескриптор. 1. Құпия сандықтағы інжулерді табу үшін теңдеу құрастырады. 2.Теңдеу шешу алгоритімін қолданады. 3.Теңдеудің түбірін табады. «Отшашу» арқылы Бағалау монеталарын беру арқылы
2-топТЖ МАРКЕРЛІ ТАҚТАДА 1.2-топқа ішінде інжулері бар құпия сандық, 10 деген сан және 4 інжу беріледі. 2. Оқушылар тақтаға шығып інжу бойынша теңдеу құрастырып, оны шығарады. 3. Ауызша түсіндіре отырып,теңдеуді өзара тексереді. 4.Электрондыкартотекадантапсырмаға байланысты видеоның ссылканыашу. Дұрыс жауабы шығады. 5.Теңдеудің түбірі табылғанда қорапты ашып ішінен інжулерді алып санап шығады.
«Отшашу» арқылы Бағалау монеталарын беру арқылы
3-топ ТЖ 1.Теңдеулер жазылған балықтар беріледі 2. Шелектердің сыртында жауаптары жазылған 4 шелек тұрады. 3. Балықтарды аулап, мәніне сәйкес шелекке салады. Дескриптор 1. Теңдеудің түбірі болатын сәйкес санды табады. 2. Мәні жазылған шелекке салады. «Отшашу» арқылы Бағалау монеталарын беру арқылы 4-топЖЖ 1.Оқушыларға сандар беріледі.4 5 8 10 7 6 2 2.Теңдеулер жазылған карточканы столға қойған кезде қолдарындағы сандарды белгісіздің үстіне қояды. 3.Дауыстап айтады.
«Отшашу» арқылы Бағалау монеталарын беру арқылы . 5-топТЖ Сан сәулесін пайдалана отырып орындайды. 1.Балық қаңқасының жоғарғы қанатында теңдеулер жазылған. 2. Астыңғы қанатына әр теңдеудің түбірі болатын белгісіздің мәнін сәйкестендіреді. . 3.Түйінді ой. Барлық теңдеуде қосуға азайту кері амал. Тек бір ерекше теңдеу бар .Ол азайтқыш белгісіз болғандағы теңдеу.Сол теңдеуде ғана азайту болса да азайтамыз.
Дескриптор 1. 4 түрлі теңдеу болатынын біледі. 2. Қосуға азайтудың кері амал екенін меңгереді. 3. Тек азайтқыш белгісіз болғанда азайту керек екенін түсінеді.
«Отшашу» арқылы Бағалау монеталарын беру арқылы 1.4 оқушыға теңдеулер беріледі. 2.Оны «Фишбоуннан алу» 3.Белгісіз азайтқышы бар теңдеу 1-топ 4.Белгісіз азайғышы бар теңдеу 2-топ 5. Белгісіз қосылғышы бар теңдеу 3-топ 6. Белгісіз қосылғышы бар теңдеу 4-топ 7. Топтар тиісті теңдеу жазылған қабырғаға барып тұрады. .
1.Электронды картотекадан тапсырмаға байланысты дәптердің бетінің ссылканы ашу 2Дәптерлерін ашып, мәніне сәйкес теңдеулерді бояйды.
. Электронды картотекадан қалыптастырушы бағалау тапсырмаға байланысты ссылканы ашу.Орындау Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы 1.Әріптің орнына сәйкес келетін тиісті санды тауып қоршаңыз. 40+х=60 у-10=30 14-c=10 ___________ ___________ __________ Х=100, х=20 у=20, у=40 c=24 c = 4
2.Теңдеуді шешіңіз. У-10=20
Оқушылардың сабақты меңгеру деңгейін тексеру үшін сұрақтар: — Қандай тепе-теңдік теңдеу деп аталады? — Теңдеудегі белгісіздің мәні қалай аталады? — Белгісіз азайғышы бар кез келген теңдеу құр. — Белгісіз азайғыш болып не табылады? (Бүтін.) — Белгісіз азайтқышы бар кез келген теңдеу құр. — Белгісіз азайтқыш болып не табылады? (Бөлік.) — Белгісіз қосылғышы бар кез келген теңдеу құр. — Белгісіз қосылғыш болып не табылады? (Бөлік.) | Інжулер, сандықтар. 6 інжу салынған сандықша
14 інжу салынған құпия сандық.
картотека
Теңдеулер жазылған балықтар, қармақ, 4 шелек. Сандар 3 4 5 9 Теңдеулер: х+6=10 5+х=10 х-4=5 9-х=6 Сандар: 4,5, 8,10 Теңдеулер: 8+х=4 5+х=10 Х-5=3 4+х=14
| |||||||||||||||||||||||||
Топтарды бағалау | 1.Бағалау банкоматынан алған монеталарын, теңгелерін санайды. 2.Жеңімпаз топты анықтау | | |||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 5 минут | Екі ағашқа барып тұрады. Өз ойларын айтады. Бүгінгі сабақтан алған сезімдерін ортаға салады. | |