Оқу ісінің меңгерушісі: ___________________________________________________________
Сынып: 9 « » Пәні: Химия Күні: 14 .03.17
Сабақ тақырыбы: | «Темір және оның маңызды қосылыстары»
| |
Мақсаты: | Оқушыларға қазақ халқының ежелден пайдаланып келе жатқан металдар мен құймалар, олардың қасиеттерін, тарихын, кездесетін жерлері туралы білімін нығайту. | |
Сілтеме: | Оқу бағдарламасы, Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. Интерактивті тақта. MicrosoftPowerPoint | |
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: | Қолданыстағы заттардың пайдасын, қоғамдағы ролін терең зерттеу. Оқушыны ой – толғанысқа үйрету. | |
Негізгі идеялар: | Темірдің құрылысы, табиғатта қолданылуы, қасиеттері туралы білімнің негізін салу арқылы оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауын дамыту. Жұптық, топтық жұмыста шапшаңдыққа үйренуі. Оқу үдерісінен оқушылардың қалыс қалмауы | |
Сабақта қолданы -латын материалдар: | Флипчарт, стикер, сурет салуға арналған құрал-жабдықтар, таратпа материалдары, интерактивті тақта, | |
Оқыту әдістері: | Жаңа әдістер Сұрақ- жауап, диалог, АКТ, СТО, «Білімланд» сайтынан тапсырмалар
| 1. Диалог 2. Жеке жұмыс 3.Жұптық жұмыс 4. Топтық жұмыс |
Дерек көздері: | Темір тақырыбына берілген материалдар, жұмыс дәптері Оқушы анықтамалығы. | |
Тапсырмалар: | Кесте толтыру, сұрақтарға жауап беру, салыстыру, постер салу оны қорғау, рефлексия жасау. |
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 мин) | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
1.Психологиялық дайындық. Әр оқушының өз көңіл – күйін анықтау. Сәлеметсіздер ме, балалар! Мен сіздерге мынадай көңіл-күймен келдім. (күнді көрсету) Ал сіздердің көңіл-күйлеріңіз қандай? | Оқушыларға карточкалар (күн, бұлт, бұлт арасындағы күн) таратылған. Әр оқушы өзінің көңіл-күйін білдіретін карточканы көтереді | |
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау (10 мин) | І. Қызығушылықты ояту кезеңі. І тапсырма. “Кім жылдам?” (1 ұпай)
ІІ тапсырма. «Химия құпиясы» 1)Алюминий қосылыстарының формуласын кесте бойынша толтыр Химиялық элемент Оксидінің формуласы Гидроксидінің формуласы Хлоридінің формуласы Al (III) cульфатының формуласы ІІІ тапсырма. «Ламинат» әдісі Берілген реакция теңдеуін аяқтап, теңестіріңдер. 1. Al + S 2. Al + O2 → 3. AlCl3 + NaOH → |
Берілген сұрақтарға сыныптағы барлық оқушылар жауап береді. Топ басшысы бағалап отырады. Танымдық ойын және алюминий қосылыстарының реакция теңдеу жүйесі.
|
ІІІ. Жаңа тақырып
| ІІ. Мағынаны тану кезеңі. Проблемалық сұрақ қоя отырып, тақырыпты шығарып алу: кесілген алма неліктен қараяды? Тақырыпты ІІІ топқа бөліп бере отырып, постер қорғату арқылы сабақтың мазмұнын өздеріне айтқыза отырып, меңгерту. І – топ: Темірдің жалпы сипаттамасы және табиғатта таралуы. Алыну әдістері Толықтыру. Білімланд сайты. Темірдің шығу тарихы Темірдің алынуы (Металдар қатысатын реакциялар. Оттек үшін жарыс) ІІ – топ: Темірдің физикалық және химиялық қасиеттері, биологиялық маңызы ІІІ – топ: Темірдің қосылыстары мен олардың қасиеттері | Оқулықпен жұмыс жасай отырып, тақырыпты постер арқылы қорғау. Оқушылар дайындалып постер қорғайды. Топ басшысы бағалап отырады Тәжірибе көрсетеді. Шеге мен мыс сульфаты ерітіндісінің әрекеттесуі |
ІҮ. Жаңа сабақ бойынша тапсырмалар
| ІІІ. Ой толғау кезеңі. Сабақты қорытындылау, бекіту.
N формулалар аттары 1. Fe3O4 а)темір (III)гидроксиді 2. FeO ә) темір сульфаты 3. FeSO4 б) темір (II)оксиді 4. Fe(OH) 3 в) темір қағы 5. ҒеS г) темір сульфиді
1.Темір ------ түстес ------- металл. 2.Темір иілімді,------- қасиеті бар, тығыздығы-------. 3.Темір қосылыстарында ------- тотығу дәрежелерін көрсетеді. 4.Темір құймалары ------- және ----- түрінде қолданылады. Керекті сөздер:күміс,ақ, магниттелетін, 3,87г/см , +2, +3, шойын, болат.
А)H2 , AL Ә)H2, О2 Б)H2,S В)C ,O3 Г) H2 , Si
А)Cu, Fe Ә)Fe, Са Б)Fe, Hg B)Au, Cu Г)Sn, Cu
А)Н2SO4 (конц) Ә)HCL Б)HNO3(сұйық) В)H3PO4 Г)H2SO4 (сұйық)
І – топ. 8-жаттығу. 167 бет ІІ – топ. 9-жаттығу. 167 бет ІІІ – топ. 6-жаттығу. 169 бет
Қанға қызыл түс беретін элемент Темірдің периодтық жүйедегі орны Сыртқы деңгейінде неше электрон бар. Қосылыстарындағы тотығу дәрежесі т.б. |
Әр топ берілген тапсырмалар бойынша есептер, жаттығулар орындайды. Топ басшысы бағалап отырады
|
V. Бағалау (5 мин)
| Өлшемді және жиынтық бағалау | Өзін-өзі өлшемді бағалау, топ басшысының жиынтық бағалауы |
VІ.Үй тапсырмасын беру (2 мин)
| VI.Сабақты қортындылау Үйге тапсырма: § 37-38 оқып келу; №2,3 жаттығулар 169бет, №10 есеп 168 бет. Шығармашылық жұмыс: 1 топ қоржынына: «Темір элементі және тарихи деректер»; 2 топ қоржынына: «Ауыз әдебиеті жырларындағы темірдің алатын орны»; 3 топ қоржынына: «Аспан тасы» сөзжұмбағын құрастырып келу;
VIII. Бағалау | Үй тапсырмасын білу, түртіп алу |
VII. Рефлексия (3 мин )
| Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату | Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу |