Сабақтың тақырыбы:
Ш. Құдайбердіұлы
"Еңлік - Кебек"
Сабақтың мақсаты :
Білімділігі:
Шәкәрім мұрасын тереңдей оқытып үйрету. “Еңлік – Кебек” дастанының мазмұнын меңгерту, көркемдік ерекшелігін ашу.
Дамытушылық:
Шығармашылық белсенділіктерін шыңдау, логикалық ойларын дамыту.
Тәрбиелік:
кейіпкер тағдырына ортақтастыра білу, қауымдасып жұмыс істеуге, бір-бірінің пікірін істеугедамыта отырып, өзара сыйластыққа үйрету
Сабақтың түрі : білім, білік, дағды қалыптастыру сабағы Сабақтың әдісі: топтастыру, сұрақ-жауап, баяндау, талдау,пікірлесу әдісі
Сабақтың көрнекілігі:
Шәкәрім портреті, “Еңлік-Кебек” пьесасынан суреттері, слайдтар.
Пәнаралық байланыс:
Тарих, қазақ тілі, ән
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру
а) оқушылармен амандасу
ә) сыныпты үш топқа бөлу
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
І Бәйге
Шәкәрім неше жасында
жетім қалды?
І топ
7
Шәкәрімнің анасының
есімі кім?
ІІ топ
Дәметкен
Шәкәрім қай жерде
дүниеге келді?
ІІІ топ
Шығыс Қазақстан облысында
І Бәйге
Шәкәрім Физулидің қай
шығармасын қазақшаға аударды?
І топ
Ләйлі – Мәжнүн
Шәкәрім өнер-білімге ұмтылған
ІІ топ
жастарға Абайдың бес нәрсеге
асық, бес нәрседен қашық болына
ұқсас қандай өлең жазды?
Талап пен ақыл
Қай жылы қажылық сапармен
Меккеге барды?
ІІІ топ
1906-1908
І Бәйге
Шәкәрімнің әкесі Құдайберді
І топ
Құнанбайдың қай әйелінен
туған ?
Күңке
Шәкәрімнің өзіне қойған
ІІ топ
лақап аты?
Мұтылған
Ақын 1909-1910 жылдары жазған
шығармаларын қай өңірде жазды?
Шыңғыстау өңірінде , Шақпақ деген жерде
ІІІ топ
І Бәйге
Шәкәрімнің “Бұл ән бұрынғы әннен
І топ
өзгерек” әнін нотаға түсірген кім?
А. В. Затаевич
Шәкәрімге домбыра үйреткен кім?
ІІ топ
Біткенбай
Поэмадағы қанатты сөздер, мақал-
мәтелді табу
ІІІ топ
І Бәйге
Шәкәрім Пушкиннің поэзиясын
неге балайды?
І топ
Күннің көзіне
Атасы Құнанбайдың Меккеде сал-
дырған қонақ үйі қалай аталады?
ІІ топ
Тәкие
Шәкәрім өзіне қандай орыс
жазушысын пір тұтты?
ІІІ топ
Л. Толстой
ақын
прозаик
Лирик
Қажы
Болыс
сазгер
Құсбегі
Аңшы
Аудармашы
Эпик
ЖАҢА САБАҚ
« Еңлік - Кебек » - екі жастың махаббатын жыр ететін, XVIII ғасырдан бастап кең тараған дастанның бірі. Бүгінде жыр түрінде жеткен «Еңлік-Кебек» дастанының екі нұсқасы белгілі. Оның біріншісі - Абайдың айтуымен Шәкәрім жазған нұсқа. Екіншісі — Мағаұия Абайұлы жазған нұсқа. «Еңлік-Кебек» - М.Әуезовтің белгілі шығармасы .
Шәкәрімнің поэмалары
“ Мұтылғанның өмірі”, “Қалқаман - Мамыр”, “Ләйлі – Мәжнүн”, “Нартайлақ - Айсұлу”, “Еңлік - Кебек”
Шолпан Айтыбаева мен Дәурен Тойбазаров
Еңлік пен Кебек рольдерінде.Петропавл, қараша, 2008 жыл.
Пысықтау: Топтық тапсырма
І топ
ІІІ топ
ІІ топ
Поэманың компо-
зициялық ҚҰРЫ-
ЛЫСЫНА ТАЛДАУ
ЖАСА
ӘҢГІМЕ КЕСТЕСІ
Концептуалдық
кесте
Кейіпкер-лер
Өмірге қы-зығушылығы
Еңлік
Адамгершілік қасиеті
Кебек
Кейіпкерге баға
Кеңгірбай
Пікірталас
Еңлік пен Кебек өліміне кім кінәлі?
Топтық тапсырма
І топ
Тақырыпқа сай мақал-
мәтел жазу
ІІ топ
Көркемдегіш құрал,
бейнелі сөздерді табу
ІІІ топ
Поэмадағы салт-дәстүрді ата.
Жеті ғашықты ата.
Сабақты бекіту
Сабақты қорыту үшін берілетін сұрақтар:
- Шәкәрімнің “Еңлік - Кебек” поэмасында қандай
мәселе көтерілген?
2. Автор шешімімен келісесің бе?
3. Егер сен автор орнында болсаң шығарманы қалай
аяқтар едің?
4. Шәкәрімнің осы поэма арқылы айтпақ ойы не?
5. Дастанды оқи отырып қандай ой түйдің?
Үйге тапсырма.
“ Ғашықтың тілі – тілсіз тіл” тақырыбында шығарма жазу
Назар салып
тыңдағандарыңызға рахмет !