«Зима 2025»

Технология пәнінен сабақ жоспары.Бұйымды соңғы рет өңдеу.7-сынып

1.Түнгі көйлекті әзірлеген кезде дымқыл - жылулық өңдеу едәуір орын алады және бұйымның бүкіл өңдеудің маңызы зор, ол жұмысыңның шамамен 15 - 20% - ын құрайды.Бұйым сапасы мен оның сыртқы көрінісі көп жағдайда бұйымды тігу барысында да, сондай ақ оны ақырғы өңдеу кезінде де дымқыл - жылулық өңдеудің қалай орындалуына байланысты болды. 2. Дымқыл - жылулық өңдеу, негізінен, мына мақсатта қолданылады: - бұйым бөлшектеріне көлемді - ауқымды пішім беру және әр түрлі тігіс түрлерін өңдеу; - бөлшектерді желіммен қосу. 3.Тұтас дымқыл - жылулық процесс екі сатыдан тұрады: - талшықтарды дымқылмен және жылумен жұмсарту; - алынған пішімді дымқылмен, жылумен және қысыммен бекіту. 4. Өңдеу процестері үтіктеу, басу және булау болып үшке бөлінеді. 5. Ылғалды - жылулық өңдеу кезінде қолданылатын құралдар;үтік,жұқа марлы,жұмыс үстелі.

Олимпиады: Технология 1 - 4 классы

Содержимое разработки

САБАҚ: Бұйымды соңғы рет өңдеу.

Мектеп: Шомшақты ЖОМ

Күні: 04.02.2017

Оқытушының аты-жөні: Аязбаева А.

СЫНЫП: 7 - сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Бұйымды соңғы өңдеу жұмыстарымен таныстыра отырып,оқушыларды сарамандық жұмысты орындауға дағдыландыру

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Бұйымды соңғы өңдеу жұмыстары туралы мәлімет бере алады.Сәндік үшін қолданылатын бұйымдарды тани алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Соңғы өңдеу жұмыстарын мұғалімнің нұсқаулығына сүйене отырып орындай алады.


Кейбір оқушылар; Сарамандық жұмысқа қажетті құрал-жабдықтарды өз мақсатында қолдана отырып, сарамандық жұмысты орындай алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар: түнгі көйлекті соңғы әрлеу жұмыстарын атқарады.


Негізгі сөздер мен тіркестер:соңғы өңдеу жұмысы, үтік


Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған сұрақтар:

Соңғы әрлеу жұмыстарына нелер жатады?

ЫЖӨ дегеніміз не?


Осыған дейінгі меңгерген білім

Белдемшені өңдеу

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар


Ұйымдастыру кезеңі





Үй тапсырмасын сұрау










Жаңа сабақ




















Сарамандық жұмыс










Сабақты бекіту


Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, құрал - жабдықтарын тексеру, сабаққа зейінін аудару, оқушыларды топқа бөлу.
1. Үй жұмысын бекіту.
Графикалық диктант (иә - « +», жоқ - «-»)
1. Киім адамды ауа райының қолайсыз жағдайларынан қорғайды.
2. Тұрмыстық киім түрлеріне – күнделікті, салтанатты, үйде киетін киім түрлері жатады.
3. Өндірістік киім - әскери адамдардың киімі.
4. Санитарлық киім – шикізат, өнім, азық – түлік, керек – жарақтарды тұрмыстық заттардан, адам денесін оқшаулау.
5. Спорттық киім – туризм және спортпен айналысатын адамдар киеді.
6. Формалық киімдер - өрт сөндірушілер, мектеп оқушыларының киімдері.
7. Салтанатты киім түрлерін арзан мата түрлерінен тігеді.
8. Киім түрлері жыл мезгіліне бөлінеді.


1.Түнгі көйлекті әзірлеген кезде дымқыл - жылулық өңдеу едәуір орын алады және бұйымның бүкіл өңдеудің маңызы зор, ол жұмысыңның шамамен 15 - 20% - ын құрайды.Бұйым сапасы мен оның сыртқы көрінісі көп жағдайда бұйымды тігу барысында да, сондай ақ оны ақырғы өңдеу кезінде де дымқыл - жылулық өңдеудің қалай орындалуына байланысты болды.
2. Дымқыл - жылулық өңдеу, негізінен, мына мақсатта қолданылады:
- бұйым бөлшектеріне көлемді - ауқымды пішім беру және әр түрлі тігіс түрлерін өңдеу;
- бөлшектерді желіммен қосу.
3 .Тұтас дымқыл - жылулық процесс екі сатыдан тұрады:
- талшықтарды дымқылмен және жылумен жұмсарту;
- алынған пішімді дымқылмен, жылумен және қысыммен бекіту.
4. Өңдеу процестері үтіктеу, басу және булау болып үшке бөлінеді.
5. Ылғалды - жылулық өңдеу кезінде қолданылатын құралдар;үтік ,жұқа марлы,жұмыс үстелі.


1.Қауіпсіздік ережесін қайталау

2.Нұсқау бойынша жұмысты орындатамын.

3.Жұмыстың дұрыс орындалуын қадағалап отырамын.







«Адасқан сөздер» ойыны.

Орны алмасқан сөздердің орнын табу.

 

ЖЖ1

алдыңғы бойы

ЖЖ2

ойық ені

Ж1 Ж3

артқы бой ені

Ж2 Ж3

бұйым ені

ЖК

мықын сызығы

ЖБ

ойық тереңдігі

БМ

бұйым ұзындығы

ЖЕ

бел сызығына дейінгі ұзындық

Бүгінгі сабақта болған көңіл -күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау.






















Суреттер, үтік


































Аяқталуы

Сарамандық жұмыстарын тексеремін, кемшіліктерін түзетуге нұсқау беремін.

Үйге тапсырма: Аяқталмаған жұмыстарды аяқтап келу


Саралау – Көбірек қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Анағұрлым қабілетті

оқушыларға

жаттығуларды

күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКT байланыстары

Құндылықтардағы

байланыс


Теориялық мәліметпен шектелмей,практика жүзінде көрсетемін.Қосымша ресурстарды көбірек пайдалану. Дарынды оқушыларға бұйымды өңдеуде қосымша пішім бөліктерін қоса отырып,жұмыстарын күрделендіруді ұсынамын

Тапсырмаларды толық өз беттерімен жоспарға сәйкес орындаған және өзге тапсырмаларға белсенді қатысуына қарай бағалаймын

Сызу,сурет ,математика пәндерімен пәнаралық байланыс бар. Таныстырылым қолданылады, Практикалық жұмыс барысында техникалық қауіпсіздік ережесі сақталады.



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Зима 2025»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее