Технологическая карта открытого урока по английскому языку.
Класс:6
Тема: Развитие навыков диалогической речи по теме «Семья». Актуализация навыков грамматики (настоящее совершенное время).
Цели:
Образовательная:
- активизация навыков устной речи по изученной лексике «Семья»;
- обобщение и систематизация грамматических навыков в использование Present Perfect Simple;
Развивающая:
- развитие навыков аудирования, чтения, устной и письменной речи, формирование гибких и вариативных умений говорить, развитие навыков понимания иностранной речи на слух;
- формирование умения представлять информацию о членах своей семьи;
Воспитательная:
-- воспитание потребности и способности к сотрудничеству и взаимопомощи; воспитание положительного отношения к семье, уважения к каждому ее члену.
Тип урока: обобщения и систематизации знаний.
Формы работы: фронтальная, работа в парах, групповая, индивидуальная.
Технологии: информационно – коммуникативная, личностно – ориентированная, игровая, здоровьесберегающая
Оборудования: компьютер, проектор, экран, карточки с заданиями, схемы для заполнения, тесты (рефлексия).
№ | Этапы урока | Время | Деятельность учителя | Деятельность учащихся |
1. | Организационный этап | 4 мин. | -Good morning dear children, teachers and guests. We have an unusual lesson. I’m glad to see you today. Look at each other, smile, send positive emotions to your classmates. Let’s begin our lesson. - You will evaluate your work yourselves using the evaluation sheet. Your aim is honestly evaluate our work by the end of the lesson. - When we will evaluate our work, we can use this score of evaluation. - If you have no mistake or have a mistake, you will give mark”5” yourself. - If you have 2-3 mistakes, you will give mark”4” yourself. - If you have 4-5 mistakes, you will give mark”3” yourself. - If you have more than 5 mistakes, you will give mark”2” yourself.
|
-приветствие друг друга;
-знакомство с листами самооценок и шкалой оценивания; |
2. | Постановка учебной задачи | 2 мин. | - Please, look at the screen, watch this video and say what are we going to speak about on the lesson? - Yes, we are going to remember about the family and sum up our knowledge. - Please, look at the blackboard and say what the family has just done? - How do you think? - What is the aim of our lesson? (Aim: remember all about family and sum up our knowledge of using Present Perfect Simple) | - совместная деятельность учащихся по определению цели урока через просмотр видеофильма.
|
3. | Работа в парах. Активизация навыков аудирования. | 5 мин. | - Let’s watch this video again and do the test in pairs using the information of this video. - Don’t forget to evaluate our work. - Let’s check our work in pairs. | -прослушивание текста, работа в парах над текстом по прослушанной песне о семье; |
4. | Речевая разминка. Развитие навыков диалогической речи. | 5 мин. | -Please, stand in the center of the classroom and play the game «Merry-go-round!» The subject of the game: «Family». The pupils form 2 circles. The 2nd circle moves, pupils ask questions to each other about the family.
| Ира «Веселый круг» P1: Have you got a family? P2: Yes, I have. P3: What’s your mother’s name? P4: Her name is … P5: Have you got a brother? P6: Yes, I have.
|
5. | Совершенствование грамматических навыков (задания на закрепление Present Perfect Simple) | 5 мин. | What have you just done? What verb did you use when asked the question? - Now we will remember using Present Perfect Simple. Each of us need do own task, but you should get the same work - Please, start working. Let me know as soon as you are ready. (Students carry out the tasks). - Let’s check your works up. Don’t forget to evaluate our work and give marks.
| -учащиеся выполняют разноуровневые задания на закрепление правил использования Present Perfect Simple; |
6. | Физминутка | 3 мин. | - Let’s have a rest. Stand up, please. - |
|
7. | Работа в группах. Тренировка навыков устной речи. | 10 мин. | - Now we will work in groups. Firstly, you should divide into two groups. - Each group gets text about Bill’s family. Both texts are the same but some information is missing in each text. Ask each other questions and fill in the missing details. Please, be carefully. - What is a family tree? - Please, try to make Bill’s family tree using the text about his family. - Let’s look at the screen and check text about Bill’s family and his family tree. | Работа в группах, заполнение пропусков в тексте задавая вопросы другой группе. |
8. | Домашнее задание | 2 мин. | -At home you have to: 1) make your family tree; 2) make your own crossword on the topic “Family”; | Творческого характера |
9. | Итог урока (рефлексия) | 5 мин. | - Let’s again read our aim of the lesson. How do you think you can succeed this aim? - Can you remember all about family? - Can you sum up your knowledge of using Present Perfect Simple? -What new have you learned? - Now I want to give final marks yourselves and I’d like to hear how you evaluated your work. - Please, show me your marks using your fingers. -I would like you go to the board and appreciate you work. There is a knowledge tree. There are green, yellow and red leaves. Green leaves mean that you like the lesson, yellow leaves mean that you had some difficulties during the lesson, red leaves mean that you haven't understood anything. - So, our lesson is nearly over. I’d like to thank for good work at the lesson. | - учащиеся делают вывод по достигнутым целям на уроке; - учащиеся выставляют итоговую оценку. - |