№6 сынып - 5
Тақырып: Танымға бастар жол
Құндылык: сүйіспеншілік
Қасиеттер: адамгершілік, мейірімділік, қайырымдылық жасау
Сабақ мақсаты: Оқушыларға адамгершілік, мейірімділік қасиеттерін сүйіспеншілік құндылығы арқылы ұғындыру. Міндеттері:
| Ресурстар әдістемелік нұсқаулық, слайд, суреттер, музыка, ватман, түрлі-түсті қарандаштар. | ||||||||||||||
Сабақ барысы: 1.Үйымдастыру кезеңі тыныштық сәті Нурға бөлену | Саоақ барысыи талқылау: | ||||||||||||||
2. Үй тапсырмасын тсксеру.
| | ||||||||||||||
3. Дәйексөз. Жақсыдан ү йрен, Жаманнан жирен. Дәйексөздің мағынасын түсініп алыңдар. | | ||||||||||||||
4. Әңгімелеу Қайырымдылық (Аңыз) Ауладан сыртқа шыққан жүкші жігіт өзінше толғанды. Кімнен қайырым күте бересің? Өтеген жұмысыңа қарай ақы төлейді. Олай болса, қайрат-күшіңді аямай атқарған қызметіңнің өзі бақыт екен ғой. Тек соның қызығын көресің... Содан осы ғұламаның жүгін тасып, ақылын тыңдайын деген ниетке бел байлады. Сөйтіп жігіт Әбунасырдың базарға келуін қалт жібермей тосты. Бір күні базар қақпасына кіреберістен Әбунасырдың төбесін көзі шалғанда-ақ елпілдей қасына жүгіріп барды. Ассалаумағалейкүм, ұстаз! Уағалейкүм уәссалам, аманбысың жігітім? Әрекетің өнімді ме? Шүкір, ұстаз... Сұрамаппын ғой, сенің есімің кім? Осында тұрасың ба? Атым Асадолла, қырдан келіп ем... Маған бірдеңе айтайын деп пе едің? Базардан алған заттарыңызды үйіңізге жеткізіп берейін... Ә, онда соңымнан ер... Әбунасыр базардан керек-жарағын алды да, көп айналмай үйіне қайтты. Асадолла ұстаздың заттарын арқалап жүрді. Аулаға кірген соң, жүкті сәкінің үстіне қойды. Әбунасыр ақысын төледі. Сонда жігіт: Ұстаз, ренжімесеңіз, маған қайырымдылықтың не екенін түсіндіріп бермес пе екенсіз?.. – деп өтінді. Ғұлама тұңғиық ойға шома тұрып, жігітке қадала қарады. Ия, саған қайырымдылық керек сияқты. Соның мәнісін білсем деп едім... Жарайды ұғындырайын, есіңде жүрсін, – деді ғұлама жігіттің талабын қостағандай күлімдеп. – Қайырымдылық ағыл-тегіл су емес. Ол – адамның адамға бөлінген мейір-шапағаты арқылы болатын ізгілік. Әр адам өзі көз сүзген мақсатына жету үшін ұмтылады. Сонда қиындыққа тап болса, бір жомарт кісі көмектесіп, жебеп жібереді. Ақ ниеттен туған сол жақсылық – қайырымдылық деп аталады. Жігіт бас иіп, алғыс айтты да, кетіп қалды. Талданатын сұрақтар:
| Сұрақтар аркылы талданады. | ||||||||||||||
5.Шығармашылық, топтық жұмыс 1-тапсырма Адамгершілік қасиеттер туралы өз түсінігіңді жазып, кестені толтыр.
| оқушы дәптері | ||||||||||||||
6. Үй тапсырмасы. 31 бетте берілген Аязби аңыз-әңгімені оқып, сұрақтарға жауап беру | | ||||||||||||||
7.Топпен əн айту. Балдырғандар жыры Өлеңін жазған Әбдірахман Асылбеков Әнін жазған Мұрат Ыбыраев
| Барлығы қосылып бірге айтады. | ||||||||||||||
8.Соңғы тыныштық сəтi. Мұғалімнің сөзі: - «Көздеріңді жұмып, ыңғайланып отырыңдар. Бүгінгі өткен сабағымызды ой елегінен өткізіңіздер.» Мен сіздерге ризамын! Сабаққа жақсы қатысқандарына рахмет! | Баяу əуен ойнап тұрады |