Шебер сабақ жоспары:
Тақырыбы: Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау.
Мақсаты: Серіктес мектеп мұғалімдерімен желілік қоғамдастық құру. Мұғалімдер арасындағы іс-тәжірибені тарату, оқудағы және оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдерді насихаттау, тиімділігін көрсету.
Күтілетін нәтиже: Қалыптастырушы және жиынтық бағалауды ауданда серіктес мектептер арасында кеңінен қолданып, оқушылардың бағалау жүйесіне өзгеріс енгізу. Топта жұмыс істей отырып берілген тақырыпқа бағалау критерилерін жазу. Әр кезеңін талқыға салу. Оқытылып, талқыланған теорияны қолдана отырып берілген тақырыпқа бағалау критерийлерін жазу. «Елші» стратегиясы арқылы топтар бір-біріне баға береді және өзін-өзі бағалайды.
Нәтиже: қолжетімді, өлшенетін, шынайы, белгілі уақыт аралығында жүзеге асатын критерийлер құру.
Шебер сабақтың барысы:
Әдіс- тәсілдер:
Құрал- жабдықтар:
Дидактикалық материалдар:
Жұмыс кезеңдері | Кезеңнің мазмұны | Қатысушылардың іс-әрекеті | Уақыты | Ресурстар |
Кіріспе Мақсаты: Серіктес мектеп мұғалімдерімен танысу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. | Тренинг «Ледоколь» әдісі | Шеңберге тұрыпоң жақта тұрған әріптесімен қызыл жіпті ұсына отырып, өз аты жөнімді айтып таныстым.Өстіп шеңберде тұрған әріптестермен таныстым. | 3-минут | Қызыл жіп |
Әріптестерімді жұпқа шағын топқа , топқа бөліп үйреттім. | Жұпқа бөлу | Алдын- ала дайындап қойған әр түсті жемістер арқылы, жұпқа, шағын топқа бөлу. | 1 минут | Әр түрлі жемістер, жүзім шие,банан ананас |
Бейнеролик | «Құмырсқа» | Әріптестеріме Құмырсқа бейнеролигін көрсеттім. | 3минут | «Құмырсқа» бейнеролигі |
Теориялық бөлім. Желілік қоғамдастық туралы түсінік беру.
Қалыптастырушы бағалау.
Жиынтық бағалау |
|
|
7 минут
7минут
7минут | «Оқыту үшін бағалау және оқуду бағалау» презентация |
Сергіту сәті |
|
|
|
|
Топқа бөлу | Шағын топ | Әріптестеріме топқа бөлудің маңызды екеніне көздерін жеткізгім келді. | 1минут | Түсті асықтар арқылы бөлу |
Практикалық бөлім Мұғалімдерге бағалау критерийінің маңызын жеткізу.
| Ол үшін мұғалімдерге А3 форматын таратып сурет салдыру(көбелек) | Шағын топтарда мұғалімдер көбелек салды.Рубрикатор,дискриптор, критерий туралы түсінік беру | 7 минут | А3, маркер, презентация |
Бір-бірін бағалайды Мұғалімдер қайтадан бір-бірін бағалайды. Осы ойын арқылы бағалау критерийлерінің маңызын, тиімділігін көрсету.
| Салған көбелектерінің суретін келесі топқа көрсетеді де, бірін-бірі бағалайды. Бағалау критерийі презентацияда шығады.
| Дайын бағалау критерийі бойынша қойған бағаларын салыстырып көреді.
Қаншалықты бағалағандарына көздері жетеді. | 3минут | А3, маркер, презентация, бағалау критерийі. |
Диалогқа тарту Өз ойларымен бөлісуге шақыру. | Диалогқа тарту Сабақта оқушыға бағаны нені негізге ала отырып қоясыз? Өз сабағыңызда бағалау критерийлерін қолданасыз ба? Қандай критерийлер қолданасыз?Өзкритерийлеріңіз арқылы оқушы білімін қалай бағалайсыз?Оқушы сабақта алған бағасына наразылық тудыра ма? Оқушы бағасының нақтылығын қалай дәлелдей аласыз? Сіздің бағалауыңыз сынақ немесе ҰБТ сынақтары кезінде дәлелденеді ме? | Өз ойларымен бөлісуге шақыру
Айтылған жауаптарды толықтыра отырып. Кез келген сабаққа бағалау критерийі керек екендігін және ондағы мақсат SMART болуы тиіс екендігін түсіндіру. | 3минут | Сұрақ-жауап |
Теориялық бөлімнен алған білімін қолдану (топта). Таратпа материалдарын тарату. | «Елші» стратегиясын қолдану | Әр топ бағалау критерийлерін қолдана отырып, берілген тақырыпқа постер жасайды (қалыптастырушы бағалауды,жиынтық бағалауды қорытындыға келтіреді). | 7минут | А3, маркер,қосымша ақпараттар |
Кері байланыс | Екі жұлдыз, бір ұсыныс стратегиясын қолдана отырып топтар бір біріне қалыптастырушы баға береді. | Әр топтың постеріне стикерлерін жапсырады. | 2минут | стикер |
Қортындылау | Рефлексия . Сөйлемді аяқта: Мен бүгін...., себебі..... Маған ....., себебі..... Мен келешекте...., себебі.....
| Стикерлерге өз ойын жазады. | 2минут | стикерге |
Бірлесіп жұмыс істеуге арналған әдіс | Коллаборативтік оқыту Диалогтық оқыту Сыни тұрғыдан ойлау Бірін –бірі бағалау |
|
|
|
Рефлексия.