Сабақ жоспары
Пән: математика Ортақ тақырып: Бізді қоршаған орта 2С бөлім –Шамаларды өлшеу Бөлімше- 3.1 Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі Тақырыбы: Шаршының қабырғаларын өлшеу | Еркін ауылындағы Есжан Берліқожаұлы атындағы №11 орта мектеп | |||||||
Күні: 21.12.2016ж | Мұғалімнің аты-жөні: Ахмешова Анар Қанатқызы | |||||||
Сынып: 1 «Ә» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары | 1.3.1.3 геометриялық фигуралардың (үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш) қабырғаларын өлшеу және салыстыру 1.1.3.5 Өлшем бірліктері және құралдарды таңдау арқылы ұзындық/масса/сыйымдылықты анықтау және іс әрекетін түсіндіру. Дағдылар Шаршы туралы түсініктері бар. Шаршының қасиетін түсінеді Бақылау- сұрақтарға бақылау (өздерінің немесе өзгелердің) арқылы жауаптар табу | |||||||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар жасай алады: | |||||||
| ||||||||
Оқушылардың көбі жасай алады: | ||||||||
| ||||||||
Оқушылардың кейбірі жасай алады: | ||||||||
Өздігінен берілген өлшем бойынша шаршы сызып, ұзындығын өлшей алады.Өз бетінше шешім қабылдап, қорытынды шығару, ой-пікірін білдіре алады. | ||||||||
Тілдік мақсат: | Негізгі термин сөздер мен сөз тіркестері: өлшеу – измерить Сабақта диалог жазу үшін пайдаланылатын тіл: – Ұзындықты қандай құралдармен өлшеуге болатынын білдіңдер? – Ұзындықты сызғыштағы қай цифрдан бастап өлшейді? – Кесіндінің ұзындығын қалай өлшейді? – Сынық сызықтың ұзындығын қалай табамыз? – Шаршының неше қабырғасы бар? (төрт) – Қабырғаларының ұзындықтары бірдей тіктөртбұрыш... деп аталады (шаршы) – Қабырғасының ұзындығы 2 см болатын шаршының барлық қабырғаларының ұзындығы нешеге тең болады? | |||||||
| ||||||||
| ||||||||
| ||||||||
| ||||||||
Алдыңғы білімдер | Ұзындықты немен өлшеуге болатынын біледі. Тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшеуді және ерекшелігін айталады. | |||||||
Жоспар | ||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекет | Дереккөздер | ||||||
Сабақтың басы Басы (0-5мин.)
| І. Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Психологиялық дайындық. Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. -Математика пәнінде нені үйренеміз? Топ ережесін еске түсіріп кету.
ІІІ. (Т)Ой ширату Жұп сандарды, тақ сандарды хормен айту. " Геометриялық фигуралар" артығын тап, түрлерін ата |
• cызғыш; • қағазқыстырғыштар; • геометриялық фигуралар; • әр оқушыға арналған ламинатталған беттер мен маркерлер Суреттер көрсету қысқа байланысты.
Топқа бөліну (1,2,3,4)
Топтар қол шапалақтау арқылы бағалау | ||||||
Сабақтың ортасы (6-10 мин.)
(11-21мин)
22-26 мин.)
Сергіту сәті
27-32мин
(33-35 мин.)
Сабақтың соңы
Ортақ тақырып
Қалыптастырушы бағалау
марапаттау | Алдыңғы сабақты еске түсіру. -Біз ұзындықты немен өлшеуге болатынын білеміз бе? -Кез келген кесіндіні өлшеуде кесінді ұшын сызғыштың қай жеріне қоямыз? -Бұл қандай фигура? -Тіктөртбұрыш -Оның неше қабырғасы бар? Ерекшелігіне тоқталу. (Т) Текше үлестіру, топта сызып, талқылап шыққан геометриялық фигураның атын табады. (Д)Тіктөртбұрыштарды бүктеу арқылы шаршыны шығару. Ой шақыру. (С)Тақырыпты ашу.Дыбыстық талдау жүргізу.
ІҮ. Жаңа тақырып (Ж) Шаршылар үлестіру. Өлшеу, қаншаға тең екенін көрсету. (Д)Фотосуретке арналған жиектеме. – Қоянның портретінің пішіні қандай? – Портретке дәл келетіндей жиектемені табу үшін не істеу керек? Дескриптор:
(О.Т) Шығарып көр. – Суретте шаршы пішіндес қоршаудың тек бір жақ қабырғасы ғана тұр. Оның ұзындығына неше тақтай кетті? (10 тақтай) – Егер қоршау шаршы пішіндес болса, оның неше қабырғасы болады? (төрт) – Шаршының тіктөртбұрыштан қандай айырмашылығы бар? (шаршы – барлық қабырғаларының ұзындығы бірдей тіктөртбұрыш) – Ендеше қоршаудың әрбір қабырғасына неше тақтайдан кетеді? (10 тақтайдан) – Қоршауға барлығы неше тақтай кетеді? Жауабы: қоршауға 40 тақтай кетеді. Дескриптор:
(Т.Т.) Қане, ойлап тап! шаршыны толықтыру үшін, қанша қағазқыстырғыш керектігін ойлан. Сондықтан олар жетпей тұрған қағазқыстырғыштың санын есептеп таба алады. Содан кейін қанша керек екенін санап табады. Қағазқыстырғышпен шаршыны көрсету. Жауабы: 7 қағазқыстырғыш Дескриптор:
(Д)Шаршы сыз. шаршылар қабырғаcын санау арқылы ондағы қабырға ұзындығының біртіндеп өсіп келе жатқан заңдылығын анықтайды. Келесі шаршының қабырғасы 3 торкөз екенін тауып, шаршыны сызады. Жауабы: шаршының қабырғасы – 3 торкөз. Дескриптор:
(Д)Шаршылардан құрастырылған құлтемір. Суреттегі құлтемірде неше шаршы бар екенін және ең үлкен шаршыны анықтап, тап.Өлшеудің нәтижесін бос торкөздің ішіне жаз. Жауабы: 5 см. Дескриптор:
(Т) геометриялық фигураларды сана Төртбұр. Геом. Фигура (С) Тіктөртбұрыш Шаршы Қарама қарсы барлық қабырғалары Қабырғалары өзара ұзын.тең. тең. (С) Бізді қоршаған әлем
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. мен үшін сабақ қызықты болды, барлығын түсіндім сабақ қызықты болды, бірақ сұрағым бар сабақ қызықты болды, бірақ маған әлі де көмек қажет.
Оқушыларды мадақтау | Презентация
текше топ арасында басмармақ арқылы бағалау
Оқулықпен жұмыс Геометриялық фигура Ламинатталған қағаз
Жұмыс парақтары
Қимылмен көрсету
Жұмыс дәптері
"Жетістік баспалдағы" бойынша өзін-өзі бағалау.
суреттер
Венн диаграммасы
Мазмұнды сызба Композиция құрастыру
Медальдар беру
| ||||||
Қосымша ақпарат рефлексия | ||||||||
Дифференциация – Балаларға қалай көмектесесіз? Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс | ||||||
Қабілетті балаларға қосымша тапсырма беріледі | Мұғалім оқушылардың білімін қойған сұрақтарға жауап беру арқылы, өздігігнен жұмыс істеу барысында бақылау арқылы бағалайды. |
| ||||||
Бақылау Сабақтың мақсатына жетім бе? Оқушылар не үйренді? Ынтымақтастық атмосферасы қандай болды? Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма? Жоспарланған уақытты ұстандым ба? Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?
|
| |||||||
| ||||||||
Қорытынды бағалау
Сабақтың ең ұтымды кезеңдерін атаңыз.
1: 2: Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәтті атаңыз.
1: 2: Келесі сабақтың өткізуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып жіне жеке оқушылар жайлы не білдім?
1: 2: Келесі сабақтың өткізуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып жіне жеке оқушылар жайлы не білдім? | ||||||||
|