Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бөлім 3. Физикалық география3.2 Атмосфера | Мектеп:Ж.Әбдірашев атындағы № 62 мектеп-лицейі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 15.11.2019 жыл | Мұғалімнің аты-жөні: Алимбетова Г.С | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 а | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы:Материктердің климаттық ерекшеліктері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) | 8.3.2.4 -әр материкте орналасқан ұқсас климаттық белдеулерді салыстырады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Бaрлық оқyшы:әр материкте орналасқан ұқсас климаттық белдеулерді салыстыру Оқушылaрдың бaсым бөлігі:әр материктегі климаттық белдеулердің ерекшелігін талдау Кейбір оқушылар:материктердің климаттық белдеулерінің арасындағыұқсастықтарды жіктеу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Материктердегі ұқсас климаттық белдеулердің ерекшеліктерін салыстырады Әр материктегі климаттық белдеулердің ерекшелігін талдайды Материктердің климаттық белдеулерінің арасындағы ұқсастықтарды жіктейді | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқылым: Мәтінді оқи отырып климаттықбелдеулерін талдайды Тыңдалым: бейнематериалдарды, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды Айтылым, жазылым: Оқушылар: таблицаны толтыру арқылы климаттық белдеулерді сипаттайды. Пәнге қатысты лексика мен терминология:ауа-райы, атмосфералық қысым,температура, бұлттылық,жел,жауын-шашын Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Материктердің климаты несімен ерекшеленеді? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
| «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының бесінші құндылығы:Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылықтарына баулу; еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, өмірбойы білім алу арқылы іске асыру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Биология –климаттық белдеулердегі жануарлар мен өсімдіктерінің қайталанбайтындығын көрсетеді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 7.3.2.3; 7.3.2.4; 7.3.2.5 - ауа райы және метеорологиялық элементтер. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Дереккөздер, ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
| Сәлемдесу, оқушылaрдың көңіл-күйлерін бақылау. 1.Ынтымақтастық атмосферасын құру «Алақан жылуы». (Оқушылaр бір – бірінeтілек aйтады) Оқушыны бiр-бiрiне тiлек aйту арқылы жaқындaстырaды, көңіл күйiн көтередi, бaуырмалдығын оятaды. -көтерiңкi көңiл күй - белсенділік..... Үй тапсырмасы.«Кім жылдам?»әдісі(шапшаңдыққа үйренеді,тақырып бойынша ойларын түйіндейді.) 1.Негізгі климаттық белдеулерді ата 2.Өтпелі климаттық белдеуерді ата 3.Антарктикалық клматтық белдеудің географиялық орны (Солтүстік және оңтүстік поляр аймақтары) 4. Қоңыржай климаттық белдеу географиялық орны (субарктикалық және субтропиктік климаттық белдеу аралығында) 5. Тропиктік климаттық белдеу географиялық орны 6. Экваторлық климаттық белдеу географиялық орны ҚБ: «Ынталандыру» -ұстаздың бағалауы. «Тамаша!», «Дәл таптың!», «Күндей жарқыра!», «Керемет!», «Талпынысың жақсы!», «Бәрекелді» т.б Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу: Скаффолдинг (көпіршелер) орнату (спиральді қағидаға байланысты алдыңғы білім мен жаңа сабақ арасындағы байланыс, мақсатты айқындауға мүмкіндік береді.) Оқушыларға «Климаттық белдеулер» бейнебаяны (1 минут) көрсетіледі де оқушыларға қойылған сұрақ сабақтың мақсатын ашуға септігін тигізеді. Сұрақ: - бейнебаяннан небайқадық? Жауабы: климаттық белдеулерді, климаттық белдеулердің қалыптасуы..... Климаттық белдеулердің қалыптасыуынан, белдеулердің бір – бірінен айырмашылық жасайтынын байқауға болады, яғни бүгінгі сабақта әр материкте орналасқан ұқсас климаттық белдеулерді салыстырамыз. Сандар арқылы топқа бөліну 1,2,3 сандарын парақшаларға жазып, оқушыларға таратып төрт топқа бөлеміз (бірлер бір топ,екілер бір топ,үштер бір топқа жиналады). |
Оқулық.8 сынып. §16.85 бет.Expert.mektep.kz
Бейнебаян
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
| Т. 1 –тапсырма «Бинго» әдісі.(Шапшаңдыққа үйренеді. Ұсынылған мәселе бойынша өз ойына талдау жасайды. Бұл әдісте кім бірінші тапсырманы орындайды «Бинго» деп айтады) 1. І – топ.Эваторлық климаттық белдеудің жеке материктер бойынша ерекшелігін кестеге жазыңыз.
Дескриптор: Білім алушы − экваторлық климаттық белдеудің Оңтүстік Америкадағы ерекшелігін сипаттайды; − экваторлық климаттық белдеудің Африкадағы ерекшелігін сипаттайды; ІІ – топ.Тропиктік климаттық белдеудің жеке материктер бойынша ерекшелігін кестеге жазыңыз.
Дескриптор: Білім алушы - тропиктік климаттық белдеудің Солтүстік Америкадағыерекшелігін сипаттайды; - тропиктік климаттық белдеудің Аустралиядағыерекшелігін сипаттайды; ІІІ–топ. Қоңыржай климаттық белдеудің жеке материктер бойынша ерекшелігін кестеге жазыңыз.
Дескриптор: Білім алушы -қоңыржайклиматтық белдеудің Оңтүстік Америкадағы ерекшелігін сипаттайды; -қоңыржайклиматтық белдеудің Еуразиядағы ерекшелігін сипаттайды; ҚБ: «Смайлик арқылы» - ынталандыру бағалау Жж. 2- тапсырама «Венн диаграммасы» әдісі.(Жұптық жұмыс жүреді, ой қорыта алады.) Солтүстік және Оңтүстік жарты шар материктерінің климаттық белдеулерін талдаңыз. Солтүстік жарты шар Оңтүстік жарты шар ҚБ: «Ынталандыру» -ұстаздың бағалауы. «Тамаша!», «Дәл таптың!», «Күндей жарқыра!», «Керемет!», «Талпынысың жақсы!», «Бәрекелді» т.б Саралау тапсырмасы: Кестені толтыр.
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі - Бәрекелді! - әлі де ойлан! - тырыс Үй тапсырмасы: §17, «Торнадо», «Ураган» презентация жасау. | ҚБ 8 сынып. 27 бет
Атлас.Климаттық белдеулер картасы Оқулық.8 сынып. §17; 90 бет. Expert.mektep.kz | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | «Бec caуcaқ» 1.«Бaс бaрмaқ- бaсты мәсeлe. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? 2. «Бaлaлы үйрeк»- бірлесу. Қaлaй жұмыс жaсaдым, кімгe көмeк бердім, кімді риза жасадым? 3. «Ортaн тeрeк»- oйлaну. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым? 4. «Шылдыр шүмек»-шынайылық. Сабақмаған ұнадыма? Неліктен? 5 «Кішкентай бөбек»-көңіл-күй ахуалы.Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім? | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау тапсырмасы - жетелеу және ойландыруға бағытталған кесте толтырудан тұрады.Саралаудыңтиімділігі – мақсатқа сай жасалды, уақытты тиімді пайдалана отырып орындау қажет, берілген тапсырма оқушылaрдың бaсым бөлігі орындай алатын тапсырмадан күрделендірілген тапсырмаға ұласады. Бұл әдіс оқушылардың ынтасын үнемі көтереді. | ҚБ: «Смайлик арқылы» - ынталандыру бағалау.
2.ҚБ: «Ынталандыру» -ұстаздың бағалауы. «Тамаша!», «Дәл таптың!», «Күндей жарқыра!», «Керемет!», «Талпынысың жақсы!»т.б «Бас бармақ» әдісі - Бәрекелді! - әлі де ойлан! - тырыс | https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/uchebnye-filmy/geografiya/lesson/klimattyq-beldeuler | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |