«Осень 2024»

Квадрат теңдеу түбірлерінің формуласын қолданып есеептер шығару

8-сынып Квадрат теңдеудің

Бегешова Аяулым Манарбековна

"№5 Күршім орта мектебі" КММ

математика пәнінің мұғалімі

Олимпиады: Математика 1 - 11 классы

Содержимое разработки

Алгебра 8 сынып

Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеу түбірлерінің формуласын қолданып есеептер шығару.

Мақсаты:

Білімділік: Есептер шығару арқылы формуланың дұрыс қолдана білуге қалыптастыру.

Дамутышылық: Оқушылардың ой әрісін кеңейту. Математикалық тілін және логикалық ойлау қабілетін дамыту.

Тәрбиелік: сабақта оқушылардың өз еркімен белсене араласуы. Білімдерін көрсете алуы. Топпен ұйымдасып жұмыс істеуі.

Сабақтың түрі: аралас, қайталау, толықтыру сабағы.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, карточкалар.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру.

А) Оқушыларды түгендеу

Ә) Оқушылардың оқу құралдарын реттеп сабққа назарын аудару

2. Сабақтың мақсатын түсіндіру.

3. Сабақтың жүргізу әдісін түсіндіру. Сыныпты екі топқа бөлу. Әр топтың тапсырмасын айтып түсіндіру.

Сабақ 4 деңгейлік бөлімнен тұрады.

  1. Оқушылық деңгей (сұрақтар)

  2. Алгоритмдік деңгей (Есептер)

  3. Евристикалық деңгей.

  4. Шығармашылық деңгей.

  5. Қорытынды

  6. Үйге тапсырма

1 саты. Міндетті оқушылық саты (Ауызша сұрақтар)

  1. Қандай теңдеуді квадраттық теңдеу деп атайды?

  2. Келтірілген квадрат теңдеу дегеңіміз не?

  3. Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не?

  4. Квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласын жаз.

2 саты. Алгоритмдік (есептер шығару)

1 – топ.

2+5х-3 = 0

2+8х=0

(х+4)2=3х+40

2 – топ.

3x2 -5x+2=0

36x 2-9x=0

(x-2) 2=2*(3x-10)

3- саты: «Эвристикалық саты». «Сиқырлы шаршы.»

  1. «Е» х2-10х+25=0 Ж: х1=5

  2. «Д» х2-5х+6=0Ж: х1 =2;х2 =3

  3. «Е» х2+3х+2=0Ж: х1=-22=-1

  4. «У» х2+30х+200=0Ж: х1 =102=20

5. «Т» х2+7х+12=0 Ж: х1 =-42=-3

6. «Ң» х2=0 Ж: х1 =02=1


4- саты: «Шығармашылық саты»

Егер тікбұрышты үшбұрыштың катеттерінің біреуі екіншісінен 4см қысқа екіні және гипотезузасы 20 см тең екені белгілі болса, осы үшбұрыштың катеттерін тап.

1.Берілген теңдеудің қайсысы квадрат теңдеу.

А.3x2-2x-5=0

В. 17x+14=0

С. -3x3 -2x2 =0

Д. 2x4 +26 =0

2.Квадраттық теңдеуге келтіріңдер (x+2)(x-1)=6

А.x2+x-8=0

В. 2x2+3x-10=0

С. X2+2x-16=0

Д. x2-3x+10 =0

3.Теңдеуді 2x2+3x-5=0дискриминатын есепте.

4. Теңдеуді ax2+bx+c=0 түрінде жазыңдар

х(3х-4) =5х-7

5. Теңдеудің 4х2= 25 түбірлерін табыңдар

А.2,5;-2,5

В.-0,8;0,8

С.-5;5

Д.-6,4;6,4

5. Қорытынды

6. Бағалау:

7. Үй тапсырмасы. Квадрат теңдеу түрлерінің формуласын пайдаланып есептер шығарып кешу. №2



Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки


Серия олимпиад «Осень 2024»



Комплекты учителю



Качественные видеоуроки, тесты и практикумы для вашей удобной работы

Подробнее

Вебинары для учителей



Бесплатное участие и возможность получить свидетельство об участии в вебинаре.


Подробнее