Математика пән мұғалімі Тлеулесова А.Т
6сынып
Сабақтың тақырыбы
Мәтінді есептерді пропорцияның көмегімен шығару
Мақсат: Қатынас , пропорция, пропорцияның негізгі қасиетін еске түсіреді Мәтінді есептерді шығаруда пропорцияның қасиеттерін пайдаланып, пропорцияны шығару жолын түсінеді.
Пропорция туралы жүйелі білім-білік дағдының қалыптасуының өмірдегі маңыздылығын бағалайды.
Сілтеме Т.А.Алдамұратова,Е.С.Байшоланов
Математика- .Алматы «Атамұра» 2015
Әдіс тәсілдер | Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; |
Ресурстар | Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар |
Сабақ жоспары |
|
Сабақ кезені
| уақыт | Кіріктірілген модуль | Мұғалімнің іс әрекеті | Оқушының Іс әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі. Білу | 3 | Оқу мен оқытудың жаңа тәсілдері. Өткен сабақ бойынша ұғынуларын байқау Миға шабуыл Бұлар нені білдіреді?
| Шаттық шеңбер, бір біріне тілек, сәттілік тілеу. Сынып ішінде қағаз қиындарды топтастырып топқа отыру.
«Ыстық картоп» Екі қатынастың теңдігі не болып табылады? Шамалардың бөліндісі дегеніміз не? Пропорцияның негізгі қасиеті қалай айтылады? Пропорцияның белгісіз ортаңғы немесе шеткі мүшелерін қалай табамыз 3:5, 8:10, у:15; 3:1; а:6; 10:6; х:15 = 3:1 10:у = 5 8:у ; |
Оқушылар топқа бөлінеді. .
Аныктаманы жазу |
Түсіну | 10 | «Жұбыңды тап» | Карточка | Жұппен жұмыс істейді |
Қолдану |
|
| Сәйкестіру ашық сұрақтар (ойлану) 5:25= х:10 4 8:а=16:8 5 а :9= 2:18 25 5:11= а:55 10 2:а = 4:20 1 а:5 = 2:5 9 6:а =2:3 2 Қатесін тап» Мына қатынастар тең бе? 3:6 = 4:8 40:10 = 20:5 6:10= 7:9 14:5= 11:7 10:20 = 3:6 9:10 = 4:2 | Топта берілген тапсырмаларды орындайды. Әрбір оқушы орындайды цепочкамен
|
Талдау | 10 | Сергіту сәт Қосылғыштардың орнын ауйыстырғанмен... Көпбұрыштың қабырғаларының ұзындыктарының қосындысын.... периметр дейміз
№118 (1) | Қарбыз массасының 98%-ы су. 5 кг қарбызда қанша су бар? Деңгейлік тапсырма Екі топқа
Ііі деңгей Кітапханадағы 25000 кітаптың 40%-і оқулықтар. Олардың 12%-і математика оқулықтары. Кітапханада математика оқулықтары нешеу? Шешуі: 1) 25000------ 100% х -------- 40%
у------12%
Жауабы: 12000 Концентрациясы 30%-тік тұзды су ерітіндісінде 560г су бар. Ерітіндінің массасы неше грамм? Шешуі:
| Тақтаға шығып бөлгіштерін жазада Сан сөйлейды |
Жинақтау | 9 | Дарынды, таланты оқушы мен жұмыс |
1 есеп 350 г тұзды су ерітіндісі дайындалды. Ондағы тұздың массасының 2 : 5 қатынасындай. Ерітіндінің құрамында неше грамм тұз бар, неше грамм су бар? 2 есеп Жерге себілген 180 қант қызылшасы тұқымының 126-сы көктеп шықты. Қантқызылшасы тұқымының өнімділігі неше процент? 3 есеп Сүттен алынған ірімшіктің массасы сүттің массасының 8%-індей. 200 кг сүттен неше килограмм ірімшік алынады? 4Саяхатшылар түске дейін 64 км қашықтыққа барды. Бұл жүруге тиісті межелеген қашықтықтың 20%-дей. Саяхатшылар неше километр қашықтықты жүруді межелеген еді? 5есеп Бір аптада балықшылар 160,5 т балық аулады, бұл олардың бір айда аулауға тиісті балық массасының 30%-дей. Балықшылар бір айда неше тонна балық аулауға тиіс? | Дарынды оқушылар Постер қорғайды, қорытынды.
|
Рефлексия Үйге тапсырма | 3 | ГИББС | №121 |
|