Сабақтың тақырыбы: Қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдау.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Қосу мен көбейтудің қасиеттерін пайдалана отырып, өрнектерді ықшамдай білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ (баяндау)
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Жаңа сабақ
4. Есептер шығару
5. Сабақты бекіту
6. Сабақты қорытындылау
7. Үйге тапсырма.
Сабақтың мазмұны:
1. a + b = b + a қосудың ауыстырымдылық қасиеті.
Мысалы, 136+14=150, 14+136=150
136+14=14+136
2. (a + b)+c = a +(b + c) қосудың терімділік қасиеті.
Мысалы, 1) (38+17)+43=38+(17+43)=98
2) (m+9)+16=m+(9+16)=m+26
3. a*b=b*a көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті.
34*5=170, 5*34=170
34*5=5*34
4. (a*b)*c=a*(b*c) көбейтудің терімділік қасиеті.
1)(25*4)*5=25*(4*5) =500
2)7b*4=(7*4)b=28b
№29
а) 17+12+3+8=(17+3)+(12+8) =20+20=40
в) 219+485+281=(214+281)+485=500+485=985
д) 124+228+372=124+(228+372) =124+600=724
№31
1) 4а*5=20а 7) у*3*16=48у
4) 4х*2=8х 9) х*6*11=66х
№38
1) 15а*8b, мұндағы a=2, b=5
15a*8b=(15*8)ab=120*2*5=1200
4) 25с*45d, мұндағы c=4, d=2
25c*45d=(25*45)*c*d=1125*4*2=9000
Үйге: №30, №32, №37 16бетте
Сабақтың тақырыбы: Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып өрнектерді ықшамдау.
Сабақтың мақсаты: а)Білімділік: Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып өрнектерді ықшамдауды оқушы санасына енгізу.
ә)Тәрбиелік: Оқушыларды өз ойларын ашық айтуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
б) Дамытушылық: Сабаққа деген қызығушылығын арттыру, тез ойлап дәл жауап беруге қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Оқушылардың білім мен дағдыны жүйелеу сабағы.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Үй тапсырмасын тексеру
3. Жаңа сабақ
4. Есептер шығару
5. Сабақты бекіту
6. Сабақты қорытындылау
7. Үйге тапсырма
Сабақтың мазмұны: (5+3)*7=5*7+3*7=35+21=56
(a+b)c=ac+bc көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті.
Мысалы: 93*5=(90+3)*5=90*5+3*5=450+15=465
5(x+7)=5x+5*7=5x+35
4(a+9+b)=4a+36+4b
(a-b)c=ac-bc көбейтудің азайтуға қатысты үлестірімділік қасиеті.
Мысалы: 1) 78*6=(80-2)*6=80*6-2*6=480-12=468
2) 7(х-6)=7х-42
ac+bc=(a+b)c ac-bc=(a-b)c c – ортақ көбейткіш
7х+8х=15х
10х-6х=4х
№49.
28*15=28(10+5)=28*10+28*5=280+140=420
99*13=99*(10+3)=99*10+99*3=990+297=1287
28*15=(30-2)*15=30*15-2*15=450-30=420
99*13=(100-1)*13=100*13-1*13=1300-13=1287
№51
1) 7(x+5)=7x+35 6) 9(2-y)=18-9y
3) 12(8+x)=96+12x 9) 20(6+m)=120+20m
Үйге: №50, №52 20-21бет
Сабақтың тақырыбы:Натурал санның бөлгіштері. Натурал санның еселіктері.
Сабақтың мақсаты: 1)Натурал санның бөлгіштерін, еселіктерін таба білу.
2) Оқушыларды деңгейлік есептерді шығара білуге тәрбиелеу
3) Оқушылардың сабаққа қызығушылық арттыру, есептерді жылдам шығара білуге дағдыландыру.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: Плакаттар, суреттер
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру
2. Үй жұмысын тексеру
3. Жаңа сабақ түсіндіру
4. Есептер шығару
5. Сабақты бекіту
6. Сабақты қорыту
7. Үй тапсырмасы
Сабақтың мазмұны:
18 санының бөлгіштері: 1, 2, 3, 6, 9 және18
13 санының бөлгіштері: 1 және 13
24 санының бөлгіштері: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 24
5 санының еселіктері: 5, 10, 15, 20...
14 санының еселіктері: 14, 28,42,56
21 санының еселіктері: 21, 42, 63,84
Қорытынды: 1. Кез келген натурал санның еселіктері шексіз көп;
2. Берілген натурал санның ең кіші еселігі сол санның өзіне тең.
№147
75 санының бөлгіштері: 1; 3; 5; 15; 25; 75.
40 санының бөлгіштері: 1; 2; 4; 5; 8; 10; 20; 40.
№148
1) 5, 9,15, 21, 24, 50 және 60 сандарынан 120-ның бөлгіштерін теріп жазыңдар
120-ның бөлгіштері: 5; 15; 24; 60.
2) 45, 50, 70, 75, 90, 100 және 120 сандарынан 25-тің еселіктерін жазыңдар
25-тің еселіктері: 50, 75, 100
№167
1) а санының бөлгіштері: 1, 2, 3, 5, 6, 10, 15, а; а=30
30 санының бөлгіштері: 1, 2, 3, 5, 6, 10, 15, 30
2) b санының бөлгіштері: 1, 3, 5, 15, 25,b; b=75
75 санының бөлгіштері: 1, 3, 5, 15, 25, 75
Үйге: №149; №150; №153 46бетте