Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Қазақстандағы көрікті жерлер Лексикографи Мектеп:С.Сейфуллин атындағы №7мектеп-гимназиясы Күні: 12.09.18ж. Мұғалімнің аты-жөні:Смагулова А.А. Сынып: 6 Б Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Түркістан | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) | 6.1.1.1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; 6.4.1.1 тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | 1. мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжайды; 2.Жазылу барысында дефис пен сызықшаны ажырата алады; 3.Тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазады. | |||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | -мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжайды; -жазылу барысында дефис пен сызықшаны ажырата алады; -тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазады. | |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты сөздік қор мен термин: Қыпшақ даласы, Кіші Мекке, жазба деректер, «қылует»,кесене Диалог пен жазу үшін қолданылатын тіркестер: меніңше, болуы мүмкін, өзгелердің пайымдауынша, тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Бaсқaлaрдың ойымен пікірін құрметтеу.Оқушылaр aрaсындa жaқсы қaрым-қaтынaс орнaту.Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Сабақта пәнаралық байланыс қалай жүзеге асырылатынын көрсетіңіз | |||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Хан Тәңірі шыңы туралы мағлұматтар біледі. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал туғызу. «Жүректен жүрекке» жылы лебіз білдіре жүрейік айдарынан. 1,2,3 сандары бойынша топқа бөлу. Қызығушылықты ояту. « Сандықшадағы сұрақтар» әдісі 1. Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесіңдер? 2. Тарихи қалалар деп қандай қалаларды айтамыз? 3. Қожа Ахмет кесенесі қай жерде орналасқан? 4. Тарихи құндылық дегенді қалай түсінесіңдер? | ОӘК материалдары, сабаққа қажетті материалдар 1,2,3 сандары Сұрақтар жазылған кеспе қағаздар. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 минут | ТЖ. мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; 1-топ. Мәтінді түсініп оқып, қажетті ақпаратты табады. Тірек сөздерді анықтайды. 2-топ Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. 1. Түркістанды неге «Кіші Мекке» деп атайды? 2.Мекке қаласы туралы не білесіңдер? 3.Түркістанда кімдердің құлпытастары бар? 3-топ.Берілген ақпараттарды пайдаланып хронологиялық кесте құрайды. Бағалау критерийі: Білім алушы: - мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжайды; - тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазады. Дескриптор. * Мәтінді түсініп оқып, қажетті ақпаратты табады. Тірек сөздерді анықтайды. * Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. * Берілген ақпараттарды пайдаланып хронологиялық кесте құрайды. ҚБ «Жапондық бағалау» Сұқ саусақ- Дұрыс, келісемін! Екі саусақ- Толықтырамын, басқа көзқарасым бар Жұдырық- Менің сұрағым бар! О-о-о, тамаша, керемет! ТЖ. «Данышпан үкілер» әдісі. Берілген мәтіннен негізі және қосымша ақпаратты анықтайды. 1-топ.Мәтінмен жұмыс істеудің негіздері Сәйкестендір. 1.Дефис пунктуациялық таңба 2.Сызықша орфографиялық таңба 3.Дефис сөйлемнің мазмұнына әсер етеді 4.Сызықша сөйлемнің мазмұнына әсер етпейді 2-топ. Дефис ережесімен танысу тапсырмалары орындалады. Мәтінге тиісті жерге дефис қойып, қойылу себебін түсіндіріңдер. 3-топ.Үлгі боларлық қорытынды. Мәтіннен келешекте қажет болатын маңызды қорытынды шығаруға бола ма? Критерий -Мәтіннен негізгі ұғым бойынша сәйкестендіреді; -Мәтінге тиісті жерге дефис қойып, қойылу себебін түсіндіреді; -Келешекте қажет болатын маңызды қорытынды шығарады. Дескриптор -Мәтіннен негізгі ұғым бойынша сәйкестендіреді; -Мәтінге тиісті жерге дефис қойып, қойылу себебін түсіндіреді; -Келешекте қажет болатын маңызды қорытынды шығарады. ҚБ. «От шашу» әдісі Әр топқа шапалақтау арқылы баға береді. Өте жақсы- қолдарын жоғары көтеріп бағалайды. Жақсы -қолдарын ортасына дейін көтереді. Орташа -қолдарын көтермей шапалақтайды. ТЖ.«20-сөз» әдісі Берілген кестеге мәтінге қатысты сөздер жазады.
Осы сөздерді, сөз тіркестерін қатыстырып «Түркістан- мәдени орталық » тақырыбында жинақы мәтін жаз. Критерий -Мәтінге қатысты сөздер жазады; -Сөздерді қатыстырып жинақы мәтін жазады. Дескриптор -Мәтінге байланысты сөздер жаза алады; Сөздерді қатыстырып жинақ мәтінін жаза алады. ҚБ. «Плюс, минус, қызықты»
|
| ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия «Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі (келтірілген сөздердің қайсысы бүгінгі тақырыпқа байланысты?)
Біздің тақырып: тақырыпқа қатысы бар сөздер Сөздер банкісі: оқушыны шатастыру үшін тақырыпқа қатысы бар сөздерді оған қатысы жоқ сөздермен араластыру
Кері байланыс: (мұғалім-оқушы) - Неліктен Түркістан «Кіші Мекке» деп аталады? -Неліктен Түркістан тарихи және туристік қала атанып отыр? Түркістан қаласы кімнің атымен әйгілі болып отыр? - Мәтінге байланысты сызықша, дефис айырмашылықтарын ата. Оқушылар рефлексиясы: "Табыс баспалдағы" әдісі бойынша стикерге өз есімдерін жазып, тақтадағы флипчартқа жабыстырады. Баспалдақта мынадай сөздер жазылған: "Мен білемін", "Мен түсінемін", "Мен ... жасай аламын" Үй тапсырмасы: Энциклопедия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан Түркістан туралы ақпараттар тауып, авторына сілтеме жасаңдар. |
Баспалдақтың суреті салынған флипчарт, стикер
| ||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||
Саралау: Қысқа мерзімді жоспар стандартты, оқу бағдарламасын,ұзақ мерзімді жоспарды, саралаудың 12 түрін негізге алып жасалды. Сaбaқтaғы тaпсырмaлaр оқу мaқсaтын ашуға негізделіп, Д.Брунердің спиральді қағидаты ескеріле жасалды."Ресурс және мәтін бойынша саралауда оқушыларға сандықшадағы сұрақтар арқылы алған білімдерін тиянақтайды. Нәтиже және жауап бойынша саралауда мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы оқушылар өз деңгейінде жауап береді және әр түрлі нәтижеге қол жеткізіп, көтерілетін мәселені болжайды; Мазмұн бойынша саралауда мәтінді түсініп оқып, қажетті ақпаратты табады, тірек сөздерді анықтайды. Тапсырма бойынша саралауда «Данышпан үкілер»әдісі арқылы топтық жұмысқа негізделген тапсырмалар беріледі және ол жеңілден күрделіге қарай бағытталады. Топтық жұмысқа негізделген тапсырма орындауда білім алушылар өз ойлары мен идеяларын жүзеге асыру барысында ойларын ортаға салып, ортақ пікірге келіп, белгілі бір тұжырым жасайды. | Бағалау: Әр тапсырманы орындағаннан кейін бағалау критерийі және соған бағытталған дескрипторлар ұсынылды. Сабақтың басында: «Жапондық бағалау» (оқушының өзін бағалауы), сабақтың ортасында: ҚБ. «От шашу» әдісі Әр топқа шапалақтау арқылы баға береді. «Өте жақсы», «жақсы», « орташа» - жағдайда бағаланды. «Плюс, минус, қызықты» Бағалаулары бойынша қалыптастырушы бағалау жұмыстары жүргізілді. Сабақ соңындағы "Табыс баспалдағы" рефлексиясы арқылы оқушылар тақырыпты қаншалықты түсінгендігін баспалдақтың деңгейіне қарай белгілеп, өздерін бағалайды және мұғалім сол арқылы келесі сабақты жоспарлайды. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Сыныпта қолайлы ахуал туғыза отырып, топтық жұмыстар арқылы оқушылардың дербес қиындықтарын тез шешулеріне жағдай жасалады және қауіпсіздік ережелерін сақтауға, интербелсенді тақтаны тиімді пайдалануға нұсқау беріледі.
| ||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен?
| ||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. «20-сөз» әдісі әдісі арқылы оқушылар тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазуды меңгереді. 2. «Данышпан үкілер» әдісі арқылы келешекте қажет болатын маңызды қорытынды шығарады.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек?
|