Тема. Вплив алкоголю на організм людини та, зокрема, підлітка.
Мета: надати учням достовірну інформацію про алкоголь; показати негативний вплив на здоров’я шкідливої звички – вживання алкоголю; розвивати в учнів логічне мислення, пам’ять, увагу: сприяти розвитку відповідального ставлення до власного здоров’я; виховувати інтерес до вивчення предмету «основи здоров’я».
Мета:
удосконалювати вміння розв’язувати рівняння на основі залежностей між компонентами арифметичних дій;
розвивати логічне мислення учнів, чіткість і послідовність у викладенні думок;
виховувати дисциплінованість, самокритичність, уважність;
формувати творчу особистість.
Тип уроку: бінарний урок.
Обладнання: презентація до уроку, ноутбук, проектор, екран, підручник «Основи здоров’я» (І. Бех, Т.Воронцова, В. Пономаренко, С. Страшко, К., Алатон, 2014 р.), повітряна кулька, клей, папір формату А 3, картинки «Здоровий спосіб життя», маркери, збірник задач «Збірник задач на протиалкогольну тематику», М., 1914 р., підручник «Математика. 6 клас» (О.С.Істер, К.: Генеза, 2014).
Міжпредметні зв’язки: основи здоров’я, математика, основи економічних знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель ОЗ:
Доброго дня! Сьогодні у нас з вами незвичайний урок. Як ви гадаєте, чому?
(відповіді учнів)
Так, дійсно, з вами сьогодні одночасно будуть працювати два вчителя – основ здоров’я та математики.
Учитель математики:
Доброго ранку! Сьогодні ми спробуємо під час уроку поєднати два предмета: математику та основи здоров’я. сподіваюсь у нас це вийде вдало.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Учитель ОЗ:
Сьогодні ми з вами познайомимося із впливом алкоголю на організм дорослої людини та підлітка, поговоримо про наслідки вживання алкоголю, поміркуємо про потребу здорового способу життя.
Учитель математики: розв’яжемо задачі на всі дії та відсотки.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
ОЗ
Вправа «Асоціативний кущ»
З чим у вас асоціюється поняття «алкоголь» ?
бідність безпритульність
отруєння
Алкоголь хвороби
смерть
ДТП злочини безробіття поганий настрій
Математика:
Вправа «Мозковий штурм»
Що називається відсотками?
Як знайти відсоток від числа?
Як знайти число за його відсотками?
Яку частину складає 1 копійка від 1 гривні?
Скільки це складає відсотків?
Як перевести десятковий дріб у звичайний?
Як перевести звичайний дріб у десятковий?
ІV. Основна частина уроку.
Об’єднання у 4 групи за порами року:
«Зима» - вплив малих доз алкоголю;
«Весна» - вплив середньої дози алкоголю;
«Літо» - вплив великої дози алкоголю;
«Осінь» - наслідки вживання алкоголю для родини, інших людей, суспільства.
Повідомлення учнів.
Робота з презентацією:
Слово вчителя математики.
На проблему пияцтва та його наслідки у нашій країні звертають увагу дуже давно. Так, більше 100 років тому навіть було створено підручник для всіх типів шкіл «Збірник задач на протиалкогольну тематику», яким ми сьогодні з вами скористаємося.
Слово вчителя ОЗ.
Вплив алкоголю на фізичні та розумові здібності дітей (пояснення за презентацією)
Колективна робота (розв’язання задач):
Задача № 65.
Слово вчителя ОЗ.
Вплив алкоголю на матеріальний статок та добробут родини (пояснення вчителя за презентацією).
Колективна робота (розв’язання задач):
Задача № 96.
Слово вчителя ОЗ.
У багатьох країнах світу панує голод. А ми витрачаємо корисні продукти харчування на виробництво спирту. В результаті – зменшення кількості поживних продуктів харчування.
Колективна робота (розв’язання задач):
Задача № 155.
Рухавка – гра «Шкідлива кулька»
(колі учні перекидають кульку із «шкідливими звичками» один одному).
Обговорення питання:
Які почуття виникли у вас, коли кулька наближалася до вас?
V. Закріплення матеріалу.
Об’єднання у чотири групи за кольорами світлофора.
Завдання для груп:
«Червоні квітки».
Розв’язати задачу. Скільки витрачають за тиждень, місяць, рік на шкідливу звичку в родині, якщо купують одну пляшку горілки кожного дня за ціною 55 гривень?
«Різнокольорові квітки ».
Поміркуйте, як з користю можна було б витратити гроші, якби їх не довелося витрачати на придбання алкоголю?
«Жовті квітки».
За допомогою картинок, клею, маркерів створіть постер «Здоровий спосіб життя».
Захист міні-проектів.
VІ. Підсумок уроку.
Вправа «Вільний мікрофон» (учні за бажанням відповідають на поставлені питання) :
Що нового ви дізналися під час уроку?
Що для вас було найцікавіше?
VІІ. Завершення уроку.
Взятися за руки (у колі) та разом крикнути: «Будьмо здорові!».
VІІІ. Домашнє завдання.
ОЗ: Опрацювати § ; написати твір – мініатюру «Чому я обираю здоровий спосіб життя».
Математика: виконати № 718 (1), 720.