Бөлім |
| ||||
Күні |
| ||||
Сынып | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | |||
Сабақтың тақырыбы
| Ғылыми-техникалық революция үдерісі, бағыттары | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.5.2.1 ғылыми-техникалық революция үдерісін, даму бағыттарын талдайды | ||||
Сабақтың мақсаты
| ҒТР-ң негізгі белгілері мен құрылымын білу ҒТР-ң шаруашылық құлылымына ықпалын түсіну. ҒТР-дың негізгі белгілерін ажырату және оның өнеркәсіпке және ауыл шаруашылығына әсерін талдау жасау Ғылыми- техникалық революцияның құрылымы, құрамдас бөліктері, негізгі белгілері туралы білім беру, ғылыми сауаттылығын дамыту, ғылым мен техниканың сабақтастығын бағдарлай алуға тәрбиелеу. | ||||
Бағалау критерииі | өлшеу құралдарының атауларын жазып, аспаппен өлшенетін шаманы және оның өлшем бірлігін жаза алады аспап (термометр, сызғыш, таразы және т.б.) көрсеткіштерін анықтаудың қадамдық жоспарын құрастырады. Өлшеу құралдарымен бақылаулар мен өлшемдер жасай алады | ||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты | Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | Сабақты ұйымдастыру а) оқушылармен амандасу; ә) оқушыларды түгендеу; «Өзіңізді тексеріңіз» әдісі Дүниежүзілік шаруашылық дегеніміз - Дүние жүзіндегі елдердің бір-бірімен күрделі экономикалық қарым-қатынастар жүйесі арқылы байланысқан ұлттық шаруашылықтарының жүйесі. (Иа) Дүниежүзілік шаруашылық дамуының басты 2 кезеңінен өтті – (жоқ) Индустриялануға дейінгі, индустриялану және қазіргі кезеңі. Халықаралық еңбек бөлінісі - Жеке елдердің өнімнің белгілі бір түрлерін, шикізат пен даяр бұйымдарды өндіруге және олармен айырбас жасауға мамандануы. ( иә) Ой қозғау: Түрткі сұрақтар қою: ҒТР деген не? Еліміздер ҒТР дамуы қалай жүруде?
1.ноутбук, 2.планшет, 3.смартфон. 4. Компьютер, 5. Apple "ақылды сағат" |
Сұрақтарға жауап береді | 1-10балдық жүйе
2 балл
|
оқулық | |
Ортасы | Жаңа сабақ: Сабақ жоспары: түсінік беру -Ғылыми-техникалық революция д-з ? – белгілі бір уақыт аралығында дамудын жаңа сатысына көтерілуге себепші болған сапалық өзгерістер-ң жедел қарқын-н жүруі. ҒТР-ның басты белгілері – ? 1.Әмбебаптылығы, кең ауқымдылығы. 2.Ғылыми-техникалық өзгеріске тез көшу 3.Еңбек ресур-ң мамандарға деген біліктілікке қойылатын талаптардың жоғары болуы 4.Әскери –техника революция ҒТР-ның құрамдас бөліктеріне – ? 1.Ғылым мен техника 2.Техника мен технология 3.Өңдіріс 4.Басқару Өндіріс дамуының бағыттыры ғылыми-техникалық прогресс. «Революция» сөзінің анықтамасы ?Жаңа техника мен технологияға принципті өтуі. Эволюция- дег-з ?Техника және технологияның одан әрi жетiлуі. Тапсырма: Ғылымға негізделген жаңа технологиялардың маңызы қандай? ҒТР-дың негізгі белгілері ҒТР-дың құрамдас бөліктері
2-тапсырма ҒТР-дың шаруашылық құрылымына ықпалы, өнеркәсіпке және ауыл шаруашылығына әсеріне талдау жасау. ҒТР-ның басты белгілері мен құрамдас бөліктерінің қандай айырмаш-ы бар ? / 32-кесте Техника мен технология, өңдіріснің прогресс даму жолдарын жүзеге асыру ? анықтаушылар Шаруаш-қ дамуының басты бағыттары 33-сызбанұсқа 3-тапсырма: Проблемалық сұрақтар: 1.Әмбебаптылығы, кең ауқымдылығы (робот,планеход,модель) 2. Ғылыми-техникалық өзгеріске тез көшу (жаңа үй түрмыстық заттар тоңазытқыш,телевизор, тефаль, кір жуғыш) 3Энергия қайнауларына бағытына топтастыр:(желді диірмен ,күн,атом,Аэс 4. техника мен технолигияның мақсаты неде ? ( Өндiрiстiң тиiмдiлiгiнiң жоғарылауы және еңбек өнiмдiлiгi. 5. техника мен технолигия даму жолдары айқындалады ? (Революция-принципі, эволюция- қарқынды даму) 6.Мұнай супертанкерлерін жеделдету қажеттілігі (мұнай тасымалын тиімділігін арттыру.200-250 мың т/н жүк әкелу. 7.Робот шы-н көшбасшы елдер: Жапония, АҚШ, ГФР, Италия,Корея 8. Робототехника-тех-ң дамуының ең биік сатысы :(Робот-геолог,даяршы,Робот-скрипкашы ,Робот-тазалаушы т.б 9.XXI ғ. кең қолданыстағы металлдар: Бериллий, Титаннан жасалған бұйымдар-Аэс-на Бәйтерек космос,литий т.б 10. Биотехнология қолданылатын сфералар:(Ауыл шаруашылығының мардымдылғын арттыру;(Азық-түлік асортиментін ұлғайту;Энергетикалық ресурстардың көбеюі;қоршаған ортаны қорғау салаларына. Клондалған көкөністер селекциясы (гибридтер Жануарларды клондау арқылы оларды «Органдар және гормондар фабрикасына» қолдану ) 11. Географиялық ақпарат: (Геоинформатика Электронды атластар құру, АБС – автоматтық басқару системасы
|
Дәптермен жұмыс
Оқулықтағы кестемен сызбанұсқаларды пайдалана отырып жауап береді
Сұрақтарға жауап береді |
2 балл
2 балл
3 балл |
Ашық сұрап-жауаптар | |
Сабақтың соңы
| Қорытынды: Қазақстанға қатысты ҒТР жобалары жоспарлары. Қазақстанда ЭКСПО -2017 бағдарламысы, ҒТР жетістіктері, «Қазақ елі»болашақта ҒТР саласын қарқынды дамыту бойынша оқушылар өз пікірінді білдіреді. Үйге тапсырма: 53. 11 бет Кері байланыс: басбармақ
|
Ойларын айтады
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
2 балл |
|
Тексерілді: