Білім саласы: Қатынас
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Көркем әдебиет
Тақырыбы: "Бағдаршам" Ә. Табылдиев
Мақсаты: балаларды көлік түрлерімен таныстыруды жалғастыру. Бағдаршам туралы түсініктерін жетілдіру.
Білімділік: балаларды жолда жүру ережесімен және бағдаршам қызметімен таныстыру.
Дамытушылық: Зейінін, есте сақтау, түсті айыра білу қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: көшеде жүру ережесін білу арқылы жолда жүру мәдениетін үйретіп, сақтыққа тәрбиелеу .
Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап, саяхат, технологиялар арқылы өлеңді жаттау.
Көрнекіліктер: бағдаршам суреті, жол белгілері, сызбалар. т.б.
Іс- әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеттері | Балалар іс-әрекеті |
Мотивациялық кезеңі
Ұйымдастыру кезеңі
Рефлексия | I. Шаттық шеңбері "Балауса" атты бақшаның Тәрбиелі балауса Алдыменен қонақпен Амандасып алады Сәлеметсіздер ме қонақтар! Сәлеметсіздер ме балалар! ̶ Балалар бізде бүгін жай сабақ емес, ерекше сабақ. Өйткені, біз сендермен өз қаламыз Екібастұзды аралап, саяхаттап қайтайық. Ал кеттік ендеше. ̶ Балалар, біз бір аялдамаға келдік. Ол қандай аялдама екен.
̶ Дұрыс, мұнда кімдер жұмыс істейді? ̶ Оларды атқаратын міндеттері қандай?
Ал енді ары қарай кеттік ̶ Балалар қарандаршы тағы да бір аялдамаға келдік. Бұл қандай аялдама екен? ̶ Ия дұрыс. Мұнда кімдер жұмыс істейді? ̶ Дұрыс. Олар балаларға сабақ үйретеді. ̶ Жаяу жүргіншілер жолына жақындағанда жол сақшысы ( полиция) тоқтатады. ̶ Сәлеметсіңдер ме, балалар! ̶ Сендер қайда бара жатсыңдар ̶ Сендер неге тоқтап тұрсыңдар ̶ Бағдаршамның "жасыл"көзі жанғанын тосып тұрмыз ̶ Дұрыс,"қызыл"көзі жанғанда "тоқтаймыз" ̶ Сары жанғанда "дайындаламыз" ̶ Ой, сендер бәрін біледі екенсіңдер. ̶ Бағдаршамға нелер бағынады? ̶ Қандай көлік түрлерін білесіңдер? ̶ Сендер ақылды екенсіңдер. ̶ Жолдарың болсын! абайлап жүріңдер. ̶ Ал балалар ары қарай кеттік. ̶ Біз балабақша аялдамасына келдік. Өзіміздің балабақшамызға жеттік "Балауса" балабақшасына келдік. ̶ Жаңа балалар біз сендермен не көрдік? ̶ Ия бағдаршам көрдік.
Қазір біз сендермен Ә. Табылдиевтің "Бағдаршам" өлеңін жаттаймыз. ̶ Бұл өлеңнің авторы ̶ Ә. Табылдиев портретін көрсету Бағдаршам ( traffic light) Менің атым̶ бағдаршам Кеудем толы жанған шам Қызыл көзім жанғанда Сақ болыңдар тоқтаңдар! Сары көзім жанғанда Сабырлылық сақтаңдар! Жасыл шамды көрсеңіз Бола береді өтсеңіз! Дидактикалық ойын: ̶Үнтаспадан көлік түрлерінің ( пойыздың гудогі, ұшақ дауысы, т.б. көліктердің) дыбыстарын естіп қандай көлік екенін айтады. Дидактикалық ойын: ̶ Кімге не керек? Сызықпен қос. мақсаты: балаларға мамандық түрлерін атап, олардың керекті құралдарын көрсету. Сабақты сұрақ-жауап арқылы қорытындылау. ̶ Біз сендермен саяхаттағанда жолда нелерді кездестірдік ? ̶ Біз бүгін сендермен қандай өлеңді жаттадық , ол не жайлы? Қортындылау ̶ Жолда ойнауға болмайды. ̶ Көліктерге тас лақтыруға болмайды. ̶ Жолда бір-біріңді итеруге болмайды. ̶ Көліктерге жармасуға болмайды. Балалармен бірге: Жол жүрудің тәртібін ережесін білеміз. Сақтанғанда қатерден сау-саламат жүреміз.
|
̶ Сәлеметсіздер ме? апайлар! ̶ Good morning! Hello teacher
̶ ауырухана аялдамасы hospital stop
̶ дәрігер ̶ науқастарды емдейді.
̶ мектеп аялдамасы School stop ̶ мұғалімдер teacher
̶ жол сақшысыPolice tap ̶ сәлеметсіз бе? ̶ қаламызды аралап
̶ саяхаттап жүрміз ̶ жүреміз ̶ тоқтаймыз ̶ дайындаламыз
̶ көліктер ̶ суда жүретін ̶ ауада ұшатын ̶ жерде жүретін ̶ балабақша аялдамасы ̶ kinder stop
̶ жол сақшысын ̶ бағдаршамды ̶ traffic light
Тәрбиеші өзі бірінші мәнерлеп оқиды. Екінші схема арқылы көрсетеді. Айтып береді.Сосын 1-2 баладан сұрайды.
̶ ұшақ ̶ отарта
̶ балаларға таратылады
̶ аялдамалар ̶ бағдаршам ̶ жолсақшысы ̶ бағдаршам
балалар кезек -кезек айтады.
Балалар хормен бірге айтады. |
Күтілетін нәтиже:
Біледі: жолда жүру тәртібін және " Бағдаршам" өлеңін жатқа біледі.
Игерді: жолда ойнауға болмайтынын және
Меңгерді: көліктердің түрлері көп екенін.