Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: §25.Мәтін.Мәтіндік блоктар құру | Мектеп: №58жалпы орта мектеп | |||||
Күні: 04.03. 2017ж | Мұғалімнің аты-жөні: Беркутова А.К | |||||
СЫНЫП: 7 «А» | Қатысушылар саны:12 оқушы | Қатыспағандар: ____ оқушы | ||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Оқушылардың қаріп параметрін баптауды, мәтінді блокқа қою, контур бойымен орналастыру тәсілдерін қолдана отырып мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру | |||||
Сабақтың мақсаттары |
| |||||
| ||||||
| ||||||
Тілдік мақсат | мәтінмен жұмыс істеу әдістерін, жиектемедегі мәтінді қарапайым мәтіннен ажырата алу бұйрықтарының қызметін түсіндіріп береді | |||||
| Негізгі сөздер тіркестер: мәтін құралы, мәтінді блокқа қою | |||||
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер: Талқылауға арналған сұрақтар:
Жазылым бойынша: -Сіз ... неліктен екен екендігін айта аласыз ба? -Сіз осы тапсырманы қалай орындадыңыз?
| |||||
Осыған дейінгі меңгерген білім | Контурды жасау және редакциялау | |||||
Жоспар | ||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | ||||
Басталуы
0-2 минут
3-5 минут
6-11 минут
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Темпераменттік байланыс» Қобдишадан әр қатысушы кезекпен бір сыйлықты таңдап алып, ішінде жазылған сөзді лайықты деп санаған адамға сыйлайды. Сыйлықтар үлестірілгеннен кейін, шеңбер бойынша өзінің сыйлығын айтады Топқа бөлу Оқушыларды 2-топқа бөлемін.
Бағалау парақшасын тарату
«Серпілген сауал» әдісі арқылы тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтар қоямын.
1.Контурларды жасау және редакциялау үшін қандай құралдарды пайдаланамыз? -Қарындашты, Қаламұшты, Каллиграфиялық Қаламұшты, Түйіндерді пайдаланамыз. 2.Контурдың анықтамасын беріңдер. – құйып бояу мен жиектеу параметрінен тұратын қисық сызықтардың тізбектелуі.
3.Кез келген фигураны контурға түрлендіру үшін қандай бұйрық орындалады
4.Қарындаш құралы не үшін қажет
5.Қаламұш құралының мүмкіндігі қандай? 6.Суретте қандай құрал берілген? |
Әуен ойнап тұрады
Смайликтер
кеспелер
слайд
текшелер
доп
| ||||
Ортасы
12-22
23-35
36-40
41-43
|
Жаңа сабақ Оқушыларға ой қозғау сұрақтарын қоямын. Сұрақтарды талдау 1.MS Word мәтіндік редакторында қандай мәтіндік әсерлерді қолдандыңдар? (жазу, WordArt), өрнекәріп (буквица). Мәтін құралы жақтауды және қарапайым мәтінді жасай алады. Мәтін параметрлерінің баптау Мәтін Мәтін және Шрифт терезесінде жүргізіледі.
Осы терезеде Қаріп түрін, сызылымын, өлшемін, орналасуын өзгертіп сақтау керек. Ары қарай жазылған мәтінді ерекшелеп алып, оны үлкейтіп, кішірейтуге болады. Мысалы мәтінді ерекшеленде жан-жағынан шыққан тілсызықтар арқылы өлшемді өзгерту оңай-ақ. Inkscape-те жаңа абзацқа көшу дәл солай Enter пернесін басу керек, бірақ, мысалы үзілмейтін бос орынды енгізу үшін Ctrl+ Бос орын пернелер үйлесімі қолданылады. Арнайы символдарды енгізу үшін Ctrl+U пернелер үйлесімін басқан соң ғана қолжетімді болады. Мәтінді контурдың бойында орналастыруға болады. Ол үшін : 1. Еркін контур жасаймыз. 2. «Көктем мерекесі» мәтіні мен контурды Shift пернесін басып тұрып, бір уақытта ерекшелейміз. 3. Мәтін Контур бойынша орналастыру (Разместить по контуру) бұйрығын орындаңдар. Мәтін Блокқа кірістіру ( Заверстать в блок) бұйрығы бойынша мәтінді кез-келген ерекшеленген фигураларға орналастыруға болады.Ол үшін 1. Еркін контур жасаймыз. 2. «Наурыз құтты болсын» мәтіні мен контурды Shift пернесін басып тұрып, бір уақытта ерекшелейміз. 3. Мәтін- Блокқа кірістіру бұйрығын орындау.
Сергіту сәті.
Жеке жұмыс «Компьютерлік тәжірибелік жұмыс» Тапсырма №1 Тапсырма №2 «Наурыз» мерекесіне еркін тақырып
Сабақты бекіту
|
Слайд
оқулық
слайд
компьютер
| ||||
Тест сұрақтарына жауап беру 1.Мәтін жасау үшін... қажет А) Мәтін бұйрығын таңдап, мәтінді пернетақтадан енгізу. В) Ерекшелеу құралын таңдап, мәтін енгізетін орынға меңзерді апарып, мәтінді пернетақтадан енгізу С) Мәтін енгізетін орынға меңзерді апарып және мәтінді пернетақтадан енгізу Д) Мәтін құралын тағдап, мәтін енгізетін орынға меңзерді апарып, және мәтінді пернетақтадан енгізу 2.Блоктан мәтінді қалай шығаруға болады? А) Мәтіндік блокты ерекшелеп, Мәтін мәтінге түрлендіру бұйрығын орындау В) Мәтін мәтінге түрлендіру бұйрығын орындау С) Мәтін Блоктан шығару бұйрығын орындау Д) Мәтін Қол кернингін өшіру бұйрығын орындау 3.Кернинг - ол А) Мәтіндердің белгілері арасына бос орындар енгізу В) Мәтіндер белгілері арасындағы бос орынның ұзындығын реттеу С) Жоларалық интервалды реттеу Д) Символдар арасындағы интервалды реттеу 4.Символдық интервалды арттыратын пернелер үйлесімі А) Alt+ → В) Ctrl + → Д) Alt+↑ 5.Символдардың тік жылжуын орнататын пернелер үйлесімі А) Alt+ → В) Ctrl + → Д) Alt+↑
|
| |||||
Рефлексия
Оқушыларды бағалау | Стикер
Бағалау парақшалары | |||||
Аяқталуы 44-45 минут | Үйге тапсырма: §25 бақылау сұрақтарына жауап беру | Күнделіктеріне жазып алады | ||||
Қосымша ақпарат | ||||||
Саралау – Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Анағұрлым қабілетті оқушыларға жаттығуларды күрделендіруді қалай | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау парақшасы арқылы
| Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКT байланыстары Құндылықтардағы байланыс
| ||||
|
|
| ||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? | Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға жазыңыз. Сол жақтағы бағанада келтірілген сұрақтардың арасынан Сіздің сабағыңызға сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
| |||||
| ||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін білдім?
|