Әдістемелік тақырыбы: Қазақ тілі мен әдебиет сабақтарында зерттеушілік Пән мұғалімі: Жомартова Баян Тусупхановна
диалог арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру «№187 ЖББМ» КММ
Сабақ жоспары : Алматы қаласы Наурызбай ауданы
Пәні: Қазақ әдебиеті | Сыныбы: 10 «» | Оқыту тілі: қазақ тілінде | Мерзімі: |
Сабақтың тақырыбы: | Абай Құнанбаев. «Ескендір» поэмасы | ||
Сабақтың мақсаты: | Абай Құнанбаевтің «Ескендір» поэмасы туралы біліп, зерттеушілік диалог арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру. | ||
Сабақтың міндеттері: | 1. Поэманың мазмұнын талдай отырып, негізгі тақырыбы мен идеясын таныту. Поэманың сюжеті шығыстық болғанымен, мән-мағынасы Абайдағы өзекті ойдан келіп шыққанын меңгерту. | ||
Сабақтың нәтижесі: | 1. «Ескендір» поэмасы туралы түсініктері кеңейеді; 2. Абайдағы Ескендірдің келбеті туралы біледі; 3. Поэманың мазмұнын талдай отырып, негізгі тақырыбы мен идеясын біледі; 4. Жаман мінез-құлықтар мен адамгершілікке тән қасиеттерді айыра біледі. | ||
Сабақтың табыс критерийлері: | 1. «Ескендір» поэмасы туралы түсініктері талдау, 2. Поэмадағы кейіпкерлердің образын аша біледі. 3. Поэмадағы негізгі кейіпкер туралы мәлімет алады. 4. Жаман және жақсы қасиеттерді көрсете біледі. | ||
Сабақтың түрі: | Жаңа сабақ. Жеке жұмыс, жұппен жұмыс, топпен жұмыс. | ||
Сабақтың әдіс-тәсілдері: | Сыни тұрғыдан оқу мен жазуды дамыту технологиясының элементтері, талдау, жинақтау, сұрақ-жауап, Инсерт әдісі, «Миға шабуыл» әдісі, «Үнсіз қадам» әдісі, т.б. | ||
Көрнекілігі: | Тақырыпқа қатысты суреттер, флипчарт, түрлі-түсті маркер, | ||
Сабақта қолданылған құралдар: | интербелсенді тақта, компьютер. | ||
Пән аралық байланыс: | тарих, | ||
Сабақтың барысы: | 45 минут |
САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ | МҰҒАЛІМ ӘРЕКЕТІ | ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ | БАҒАЛАУ ТҮРЛЕРІ | УАҚЫТЫ | МОДУЛЬ, ӘДІС-ТӘСІЛДЕР | ||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі
| Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 1. Сәлемдесу. 2. Психологиялық дайындық. “Мен саған...” тренингін өткізу. | 1. Оқушылар дөңгеленіп шеңбер құрады, бір-бірлерімен амандасады. 2. “Мен саған...” тренингі арқылы оқушылар бір-біріне тілек білдіреді. |
| 1 минут
1 минут
| ОЖЕСОжО, “Мен саған..” тренингі, «Үнсіз қадам» әдісі, топқа бөліну | ||||||||||
3. Оқушыларды топқа бөлу. Оқушыларды осы үш сөз бойынша«Қанағатсыздық», «Адамгершілік», «Мейірімділік» топқа бөлу | 3. 1. Оқушылар алдарында жатқан сөздердің біреуін таңдап алады; 2. Сөздердің таңдалуы арқылы оқушылар топтарға үнсіз қадам арқылы бөлінеді. | ||||||||||||||
І. Білу.
| 1. «Ой шақыру» әдісі. Презентацияда «Таразының» суреті көрсетіледі. - Сабақ эпиграфы: - Мына 4 шумақты өлеңде асты сызылған сөздер бар. Олар не деген сөздер? - Қасиеттер:
2. «Миға шабуыл» әдісі. - Оқушылар, қай жазушының шығармасында таразыға қатысты оқиға суреттеледі? - Дұрыс айтасыңдар! - Мұхтар Әуезов былай деген: «Асыл сөзді іздесең, Абайды оқы, ерінбе!»
3. Инсерт әдісін қолданамын, яғни сабақтың басында, ортасында және аяғында (ауызша түрде сұраймын):
- Абайдың қандай шығармаларын білесіңдер?
- Жақсы, балалар, Абайдың неше поэмасы бар? | Оқушылардың жауаптары:
- Бұл – таразының суреті. - Таразы, таразыла, ой таразысы, ақыл таразысы.
- Абай Құнанбаевтың; - «Ескендір» поэмасында.
- Абай шығармалары: Өлеңдері; Қарасөздері; Аудармалары; Поэмалары; Әндері - Абай поэмалары: "Ескендір", "Масғұт", "Әзім әңгімесі". - "Поэма" - грек сөзінен шыққан, "туынды" деген мағынаны береді, өлеңмен жазылады. | «Бас бармақ» бағалауы: жоғары қараса – үздік, жанына қараса – жақсы, төмен қараса – нашар.
| 2-3 минут
1 минут
1 минут | АКТ, СТО, ОЖЕСОжО, Инсерт әдісі, «Миға шабуыл» әдісі, | ||||||||||
ІІ. Түсіну.
| 1. «Ескендір» поэмасы туралы. Шығыс ақындары Фирдоуси, Низами, Науаилардың суреттері көрсетіледі. - Абай поэмаларының ішіндегі елеулісі де, ақынның гуманистік ой-пікірін тереңірек танытатыны да – «Ескендір». «Ескендір» — поэмасы, зерттеушілердің пікірінше, 1900 – 1902 жылдар аралығында жазылған. Қазақ әдебиеттану ғылымында Абайдың «Ескендір» поэмасы назира түрінде Низамидың «Ескендір — намасының» негізінде жазылған деген пікір айтылып келеді. - "Ескендір" поэмасының сюжетін алғаш рет неміс романтикалық әдебиетінің көрнекті ғалымы болған француз Альберт фон Шамиссо Талмудтан алады. Шамиссодан В. А. Жуковский 1844 жылы аударады. Мұнда А. Македонскийдің қырып-жоюы туралы жырлайды. Бұл сюжет Абайды да қызықтырады. Абай сюжетінде өзгеріс бар. Поэмада Ескендірдің аты-жөнін, әкесін, тұрған жері мен патшалығын, Ескендірдің ұстазы - Аристотельді қосады. Абай шығармасы тұпнұсқаға ұқсас. "Ескендір" поэмасы 4 тармақты 42 шумақтан тұрады. - «Ескендір» поэмасындағы негізгі кейіпкер кім? - Негізгі кейіпкер кімнің прототипіне сай құрылған? 3. Александр Македонский туралы деректіфильм көрсетіледі. |
Оқушылар интербелсенді тақтадан слайдты көреді.
- Ескендір-Зұлқарнайын - Александр Македонский – белгілі қолбасшы. |
| 5 минут
7 минут | СТО, ОмОЖТ, АКТ, ТжДБО | ||||||||||
ІІІ. Қолдану. | 1. Абайдың «Ескендір» поэмасын жатқа сұрау.
2. Проблемаға шығу: - Поэманы үйден оқып келгендіктен, талдау сатысына шығамыз. - Ескендір Зұлқарнайын туралы. - Әділдік пен жауыздық арасындағы тартыс. 2. Поэма желісі бойынша жоспар құру. - Абай поэмасындағы Ескендір бейнесіне сипаттама беру. Түсіндірме сөздік:
| Оқушылар поэманы жатқа айтады.
Оқушылар Аристотельдің поэмаға не үшін енгізілгені туралы ойланып жауап береді.
| Топ басшысы бағалайды (ауызша) | 2 минут
3 минут
2 минут
| ТжДБЖ, ЖЕСОжО, АКТ | ||||||||||
ІҮ. Талдау (анализ). | 1. КУБИЗМ стратегиясы. Суретте. Шығармадағы аталған тарихи тұлғалардың ақын идеясын жеткізудегі орны.
2. Бекіту: | Топтық жұмыс. І топқа: 1) Шығармадағы тарихи тұлғалар туралы Абай қалай жырлаған? Әңгімелеп айту. ІІ топқа: 2) Венн диаграммасын қолданып, Ескендір мен Аристотельді салыстырады. ІІІ топқа: 3) Абай Ескендірдің психологиялық жағынан қалай суреттеген? Әңгімелеп айту.
| Смайлик дәптерлеріне жабыстырылады: - керемет, тамаша; - жақсы; - қанағат. | 7 минут
4 минут |
| ||||||||||
Ү. Жинақтау (синтез). | «Инсерт» әдісін сабақтың соңында да ауызша түрде қолданамын:
| Оқушылар «Инсерт» әдісі арқылы поэма бойынша «Не білетінін? Нені білгенін? Нені білгісі керектігін?» өз ойларын, пікірін айтады. | Стикер ар-қылы баға-лау («Екі жұл-дыз – бір ұсы-ныс» – реко-мендация, бір тілек - пожелания) | 1 минут | ОүБжОБ | ||||||||||
ҮІ. Бағалау. | «Ой толғау» стратегиясы. Оқушыларға «Қанағат - қарын тойғызар, қанағатсыздық жалғыз атты сойғызар» тақырыбына 3 минуттық эссе жазады (7-8 сөйлем):
| ОҚУШЫНЫҢ ЖАУАБЫНА АРНАЛҒАН ҰСЫНЫСТАРДЫҢ БАСЫ менің ойымша, бұл.. менің айтқанымдай сондықтан мен үшін ...яғни мен үшін менің шешімім бойынша мен сенімді емеспін, бірақ менің бұл жағдай бойынша пікірім басқа түсіндіріп берші, неліктен? неге? неліктен? не үшін? сенің бұл жайлы пікірің қандай, айтып берші... неге сен бұлай ойлайсың мен не айтарымды білмеймін …. себебі мен келісемін немесе келіспеймін – …. себебі, неліктен - ….мағынасына сәйкес – өйткені - менің пікірімше – қорыта айтқанда – | Жиынтық бағалау (мұғалім эссені жинап алып, өзі бағалайды) | 5 минут | ОүБжОБ, СТО, ТжДБЖ, ЖЕСОжО | ||||||||||
Үй тапсыр-масын беру | - «Масғұт», «Әзім әңгімелері» поэмаларын оқу. - Мүмкіндігің келсе, поэма желісі бойынша сурет салу. |
|
| 1 минут |
| ||||||||||
Қоштасу | - Сабақ соңын поэманың соңында айтылған Абайдың өз сөзімен аяқтау. - Сау болыңыздар! |
|
| 1 минут |
|
1 топ
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Р/с | Оқушының аты-жөні | Орындалатын тапсырмалар | Жалпы ұпай саны | |||||
Жаман, жақсы қасиеттерді жазу | Поэманы жатқа айту | Топтық жұмыста белсенділігін таныту | Сұрақтарға жауап беру | Эссе жазу |
| |||
1. |
|
|
|
|
|
|
| |
2. |
|
|
|
|
|
|
| |
3. |
|
|
|
|
|
|
| |
4. |
|
|
|
|
|
|
| |
5.
|
|
|
|
|
|
|
| |
6.
|
|
|
|
|
|
|
|
2 топ
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Р/с | Оқушының аты-жөні | Орындалатын тапсырмалар | Жалпы ұпай саны | |||||
Жаман, жақсы қасиеттерді жазу | Поэманы жатқа айту | Топтық жұмыста белсенділігін таныту | Сұрақтарға жауап беру | Эссе жазу |
| |||
1. |
|
|
|
|
|
|
| |
2. |
|
|
|
|
|
|
| |
3. |
|
|
|
|
|
|
| |
4. |
|
|
|
|
|
|
| |
5.
|
|
|
|
|
|
|
| |
6.
|
|
|
|
|
|
|
|
3 топ
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
Р/с | Оқушының аты-жөні | Орындалатын тапсырмалар | Жалпы ұпай саны | |||||
Жаман, жақсы қасиеттерді жазу | Поэманы жатқа айту | Топтық жұмыста белсенділігін таныту | Сұрақтарға жауап беру | Эссе жазу |
| |||
1. |
|
|
|
|
|
|
| |
2. |
|
|
|
|
|
|
| |
3. |
|
|
|
|
|
|
| |
4. |
|
|
|
|
|
|
| |
5.
|
|
|
|
|
|
|
| |
6.
|
|
|
|
|
|
|
|