Пәннің аты: қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Қиял әлемі Мектеп: №100 «Ә.Жанкелдин» жалпы орта мектебі Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Тасимова М. Сынып: 5А Қатысқандар: Қатыспағандар: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Фантазия | |||
Осы сабақта қол жеткізетілетін оқу мақсаттары
| 5.Ж1- берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын жоспар құру; 5.ӘТН2- Сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу | |||
Сабақтың мақсаттары:
| Барлық оқушылар: Берілген мәтінді түсініп оқиды,бөлімдерге бөлуге әрект жасайды,сөздер мен сөз тіркестерінің арасындағы ілгерінді және кейінді ықпалдарды анықтайды. Көптеген оқушылар: Мәтін құрылымын сақтайды,мәтінге сәйкес жоспар құру үшін бөлімдерге бөледі, берілген сөздерд мәтін құрауда қолданады. Кейбір оқушылар: Мәтіннің құрылымына сәйкес кіріспе,негізгі бөлім,қорытынды бөлімдерді қамтып жоспар құрады, сингармонизм заңдылықтарына сай жазады. | |||
Тілдік мақсат | Фантастикалық жанр,фантастикалық әдебиет,архетивтік сюжет,ілгерінді ықпал,кейінді ықпал,сөз тіркестері,сингорманизм,мәтін,кіріспе,негізгі бөлім,қорытынды | |||
Бағалау критерийі | Ж1. Мәтінге қарапайым жоспар құрайды ӘТН2. Сөздер мен сөз тіркестеріндегі сингармонизм | |||
Құндылықтарға баулу | Әлемнің құпия сырларды ашуға деген қызығушылықтарын арттыру. | |||
Пәнаралық байланыс: | Әдебиет | |||
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Қазақ әдебиетінің фантастика тақырыбына жазылған шығармаларын біледі
| |||
Сабақ барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар | ||
Сабақтың басы
| Оқушылармен амандасу,түгелдеу. Жағымды психологияляқ ахуал қалыптастыру «Айна» ойыны. Қызығушылығын ояту: Оқушыларға Ж.Сахиевтің «Қимайтын әлем» атты кітабының мұқабасы көрсетіліп, болжам жасатады. Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру. | http://doc.nlrk.kz/result/eboo
| ||
Сабақтың ортасы | Жазылым алдындағы тапсырма: Фантазия Фантазия — 1) елестетудің синонимі; 2) елестетудің өнімі. Фантазия санада бейнеленген болмыстың өңін өзгертеді, оған болмыстың элементтерін транспозициялау (орындарын ауыстыру) тән. Фантазия бұған дейін белгілі фактілерге қатысты жаңа көзқарас тұрғысын табуға мүмкіндік береді, осы себеттгі оның көркемдік және ғылыми-танымдық құндылығы орасан зор. Қиялдаудан туындаған шығармашылық белсенділік едәуір шамада ізгі ниеттерге, жекелей дарындылыққа және адамның қызметі үрдісінде қалыптасатын даралық тәжірибесіне байланысты. Фантазия ұғынушылық қарқындылығы құлдыраған кезде пайда болады; мұның нәтижесінде оны ұғынылмағаннан бөліп тұратын бөгет өткізгіш бола бастайды (түс, қажу, сандырақ); 3) дәл сол мезетте жоқ объектіні, символды немесе оқиғаны елестету психикалық үрдісін белгілеу үшін қолданылатын термин. Негізінде фантазия қалыпты құбылыс болып саналады. Тіпті индивидтің психологиялық тұрақтылығы мен денсаулығының көрсеткіші болып есептеледі. Фантазияның белсенді түріне іске аспайтын ғылыми жобалар және т.б. жатады. Фантазия арқылы адамның есіне сақталған қабылдау, елес бейнелері қайтадан өңделіп, сұрыпталып, жаңартылып, солардың негізінде мида жаңа бейнелер жасалады. Фантазия тек адамға ғана тән психикалық үрдіс. "Фантазия" реалдық өмірмен қатынасы аз қиял деп түсінілгенмен, көптеген жағдайда қиялды фантазия деп тe атайды. «Көршіңе әңгімелеп бер» әдістемесі.Мәтінді оқып болған соң,мәтінді бөлімдерге бөліп,жоспар құрады.Жоспарларын көршілер бір-біріне оқып береді. Өзара бағалау кезінде бір-біріне комментарийлер айтады, жоспардың әлді және жақсартатын тұстарын атап көрсете алады. «9 ромб» әдісімен жоғарыда берілген мәтіннен ықпал түрлерін тауып жазу. |
| ||
Сабақтың соңы
|
«Температураны өлшеу» тәсілі бойынша қалыптастырушы бағалау жүргізу Кері байланыс «Көңілді смайликтер»
|
|
Саралау - Сіз қанай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қараған-да қабілетті оқушы-ларға қандай тап-сырмалар бересіз? Қабілетті оқушы-лармен жұмыс Күрделі жоспар жасатамын. Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс сингармонизм заңдылықтары туралы түсіндіріп,ықпаладарды теріп жаздарамын. | Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
«Температураны өлшеу» тәсілі бойынша қалыптастырушы бағалау жүргізу
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасынын сақталуы
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары қол жетімді ма? Оқу-шылар бүгін не үй-ренді? Сабақтағы ахуал қандай бол-ды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқу бол ды ма? Жоспарға қандай өзгеріс ен гізілді? |
Сабақ мақсаты мен оқу мақсаты қолжетімді болды. Оқушылар бүгінгі сабақта мәтінмен жұмыс істеуді, мақал-мәтел мен тұрақты тіркестерді дұрыс қолданып, мағынасын талдауды үйренді. Сабақта пайдаланған әдістерге белсене қатысып, уақытты тиімді пайдалана алды. |
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1.Әдіс- тәсіл түрлерін қолдануда. 2. Білім алушылар фразеологизмдер мен мақал- мәтелдерді дұрыс қолдану үшін берілген тапсырмалар мен сұрақтар. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ? (оқыту мен оқуға қатысты) 1.Проблемалық сұрақтарды талдау барысында уақыт көбірек бөлінгенде. 2.Суреттер, видео- роликтер пайдаланғанда. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1. Оқушылардың қызығушылығын арттыру мақсатында тиімді әдіс-тәсілдерді қолдану
|