Қысқа мерзімді жоспар: 5.2.А Жай бөлшектерге амалдар қолдану
|
Маңғыстау облысы, Мұнайлы ауданы №11 орта мектебі | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Айтбаева Ақмарал Султановна | |||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жай бөлшектерді салыстыру | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Жай бөлшектерді салыстыру ережелерін біледі, оларды есептер шығаруда қолдана алады | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар: - жай бөлшектерді салыстыра білу | |||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Пән бойынша оқу мақсаттарына жету үшін қажетті терминология мен тіркестері бар лексика - бөлшектерді салыстыруды түсіндіреді; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының ..., үлкен (кіші) болса, ... ; - алымдары әртүрлі және бөлімдері әртүрлі бөлшектерді салыстыру үшін ... керек; - бөлімдері бірдей екі бөлшектің ... сол бөлшек үлкен болады; - координаталық сәуледе кіші бөлшек ..., үлкен бөлшек ... кескінделеді; | |||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика, информатика пәндеріне қажет | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивтік құралдарды пайдалану,презентация. | |||||||||||||
Алдыңғы білім | Дұрыс және бұрыс бөлшектер Жай бөлшектің негізгі қасиеті Жай бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу | |||||||||||||
Сабақ түрі | Жаңа сабақ | |||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Жоспарланған іс-шаралар | Дереккөздер | ||||||||||||
Басы (1 сабақ) 3 мин 2 мин 5мин
5мин Сабақтың Ортасы | I. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу( «Дұрыс бөлшек», «Бұрыс бөлшек», «Бүтін сан»).Топ басшысын сайлау. Көк түсті қағаздармен топқа бөлінеді
Элективті тест Өткен сабақты қайталау (жеке жұмыс): Оқушылар келесі 5 сұрақтық тестті жеке орындайды. Орындап болған соң олар алдын ала таратылған әр түсті дөңгелектермен жауаптарын көрсетеді, тапсырманың нешеуі дұрыс болғанына қарай бағалайды.
1. Дұрыс бөлшекті тап:
2. Бұрыс бөлшекті тап: А); B) ; C) 3. Бөлшекті қысқартыңыз:
4.бөлшігінің бөлімін 28-ге келтіріңіз. А) ; B) C) 5 .Аралас бөлшекке айналдырыңыз: А); B) C) Дұрыс жауаптар:
Үй жұмысын тексеру және қателері болса талдау. Сабақ тақырыбымен, жоспарымен және оқу мақсаттарымен таныстыру II. Жаңа сабақ «Ойлан, жұптас. бөліс» Жай бөлшектерді салыстыру ережесі: | | ||||||||||||
Ортасы 10 минут 10 минут | 1) бөлімдері бірдей жай бөлшектердің қайсысының алымы кіші болса, сол жай бөлшек кіші, ал қайсысының алымы үлкен болса, сол жай бөлшек үлкен болады. және ; олай болса 2) Алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының бөлімі кіші (үлкен) болса, сол бөлшек үлкен (кіші) болады. және ; олай болса 3) Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді салыстыру үшін, оларды ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыру ережесін қолданамыз. және ; ЕКОЕ (3; 6) = 6 олай болса және ; олай болса III «Кім жылдам?» Алынған білімді практикада бекітейік.(Жұптық жұмыс) Оқушыларға жұпта төмендегі есептеулерді орындап жауаптарын слайд арқылы тексеру ұсынылады. Мысал 1
Мысал 2 IV. Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріп, салыстырыңдар:
«Бұрыштар »тәсілі арқылы бағалаймын.Төрт бұрышта жауаптары ілулі тұрады, соның қайсысын дұрыс деп ойласа сол бұрышқа барып тұрады. Сергіту сәті «Астанадағы жаңбыр» Y. Саралауға тапсырмалар
Тапсырма орындалып біткен соң, мұғалім тапсырманың жауаптарын айтып, оқушылар өзін-өзі бағалау жұмыстарын жүргізеді. Нәтижесінде:
| | ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Жұптық жұмыс арқылы оқушылардың бір-біріне түсіндіруі, топтық жұмыс арқылы оқушылардың қабілеттерін анықтау. | Шапалақтау, басбармақ, сабақ барысында қолдау, мадақтау. | Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын асырмау. Көз жаттығуларын жасау. | ||||||||||||
Қорытындылау Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты нығайтуы мүмкін (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе оқушылар туралы не білдім? |