Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2 А Жай бөлшектерге амалдар қолдану
Мектеп:
Күні Мұғалімнің аты жөні:
Сынып: 5 Қатысқандар- Қатыспағандар-0
Сабақтың тақырыбы | 5.2 А Жай бөлшектерді қосу | Ресурстар | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.1.2.17 Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуды орындау: 5.1.2.18 Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосуды орындау:
|
| ||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушыладың бәрі: Жай бөлшектерге амалдар қолдануды түсіне алады; Оқушылардың көпшілігі біледі: Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосудың ережесін пайдаланып, есептер шығара алады; Оқушылардың кейбірі біледі: Жай бөлшектердің қасиеттерін пайдаланып күрделі есептер шығара алады. |
| ||||||||||||
Бағалау критерийі | Жай бөлшектерге амалдар қолдану алгоритмін түсінеді; Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосудың ережесін пайдаланып, есептер шығарады; Жай бөлшектердің қасиеттерін пайдаланып күрделі есептер шығарады. |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
-Дұрыс,бұрыс бөлшек дегеніміз ...... -Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу ....... -Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу үшін......... -Жай бөлшек дегеніміз ............ |
| ||||||||||||
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының құндылықтарына сай, «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы. Ынтымақтаса жұмыс істеуге,бірін-бірі құрметтеуге,өмір бойы білім алуға тәрбиелеу. |
| ||||||||||||
Пән аралық байланыс | Жаратылыстану |
| ||||||||||||
Алдынғы білім | Жай бөлшек ұғымы қалыптасты. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады ,ең кіші ортақ бөлімге келтіреді. Жай бөлшектерді қысқартуды біледі. |
| ||||||||||||
Сабақ барысы |
|
| ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы
4 мин | -Сәлемдесу -Жоқ оқушыларды белгілеу -Сынып тазалығын қадағалау «Топқа бөлу». Стикерлерге жазылған сандар бойынша. /Жеңіл тапсырмалар: жауаптары дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек және натурал сандар/ | Стикерлер | ||||||||||||
5 мин | «Миға шабуыл» стратегиясы бойынша топтарға ортақ ауызша есептер беріледі.
Қалыптастырушы бағалау. «Мадақтау»
| А4 және АКТ-құралы.
Шаршы суреті.
| ||||||||||||
Сабақ ортасы 7 мин 7 мин 2 мин 5 мин 5 мин 6 мин Сабақтың соңы. 4 мин | «Конверттегі есептер». әдісі «Топтық жұмыс» Топтың бір мүшесі келіп конверттегі есепті алады, топ болып есепті шешеді. І. Тапсырма . Амалдарды орында. 1. 1/6+3/6 2. 5/6+2/3 3. Теңдеуді шеш: 9/16-х=1/2 4. Бірінші күні жолдың 1/7-і, ал екінші күні 2/7-і асфальтталды. Жолдың қандай бөлігі асфальтталмаған? Қалыптастырушы бағалау . «Шапалақ» ІІ. Тапсырма . Амалдарды орында. 1. 3/8+5/8 2. 7/15+2/5 3. 5/6+1/4 4. Теңдеуді шеш: ½+х=23/24 5. Назгүл кітаптың 2/5-сін оқыды, содан соң тағы 1/5-сін оқыды. Ол кітаптың қандай бөлігін оқыды? Қалыптастырушы бағалау. «Басбармақ» Сергіту сәті: « Қозғалыс ойыны »әдісі. Әдемі «Қаражорға» әні арқылы оқушылар ортада билеп жүреді, музыка тоқтаған кезде әр топ өзінің шеңберіне орналасу керек, шеңбердің сыртында қалып қойған оқушы шеңберден шығады.Осылай 2-3 рет қайталанады. Қалыптастырушы бағалау арналған тапсырмалары Бағалау критерийі: Білім алушы -Жай бөлшектерге амалдар қолдану алгоритмін түсінеді; -Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайту ережесін пайдаланып, есептер шығарады; -Жай бөлшектерге амалдар қолдану алгоритімін пайдаланып, мәтінді есептер шығарады. Ойлау дағдыларының дейгейі: Білу, түсіну, қолдану Жұптас-ойлан-бірік әдісі І- тапсырма Амалдарды орында
Дескриптор:
ІІ- тапсырма Амалдарды орында
Дескриптор:
ІІІ-тапсырма Мазмұнды есептер 1.Домбыра басы 1/10 м, мойны ½ м, шанағы 2/5 м. Домбыра ұзындығы неше метр? Дескриптор:
2. Санды 5/12-ке арттырғанда, 17/36 бөлшегі шықты. Арттырылған санды табыңыз? Дескриптор:
Кері байланыс «Түртіп ал» әдісі арқылы кері байланыс жасаймыз.
| А.Е.Әбілқасымова Математика 5 Т.А .Алдамұратова Е.С.Байшолақов Математика 5 | ||||||||||||
Саралау | Бағалау | Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||
Топ тапсырмалары берілгенде топ ішіндегі әр оқушы қабілеттері сараланады. Кейбіреулер үшін қосымша есептер ұсынамын . | Белсенді оқу тәсілдері «Миға шабуыл», «Топқа бөлу» әдістерін пайдаландым. Қалыптастырушы бағалау түрлері: «Мадақтау», «Басбармақ», «Шапалақ» | |