10 А сынып
Кулон заңы
Сабақтың тақырыбы | Кулон заңы | |||
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың топтық жұмыс түрінде түрлі деңгейдегі есептер шешуде есептеу, формула қорыту икемділігі мен дағдыларын қалыптастыру, сыни тұрғыдан ойлауын дамыту. | |||
Күтілетін нәтиже | -Кулон заңы тақырыбы бойынша білімін бекіту - Есеп шығару және біріне-бірі үйрету дағдылары қалыптасады. | |||
Қолданылатын модулдар | Сыни ойлауды дамыту, оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, көшбасшылық, оқу және оқыту үшін бағалау, АКТ | |||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Мозайка» әдісі, , көрсетілім, критериалды бағалау, деңгейлік есептер, тренинг «Өрмекші торы », | |||
Құрал-жабдықтар | бағалау парағы, сағат суреттері бар стикерлер, флипчарт | |||
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс – әрекеті
| ||||
Уақыты
| Сабақтың кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
2 мин
920-922 | І. Кіріспе. Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал орнату.
| - Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.
| Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.
| |
6 мин
922-928 | Үй тапсырмасын сұрау.
Топқа бөлу. | Үйге берілген тапсырма бойынша «электр заряды, электрлену, электр зарядының сақталу заңы » тақырыбына «мозайка» әдісін құру.
«Мозайка» әдісімен топқа бөліну
| Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар жазылған кеспе таратып беріп, оқушылардың жауабын алу , жауабы алынған кеспелерді тақтаға апарып рет бойынша орналастыру арқылы топқа бөлу және жаңа тақырыпты ашу | |
4 мин
928-932 | ІІ. Тұсау кесер Қызығушылықты ояту.
| Бейнеролик. «Ньютонның бүкіләлемдік тартылыс заңы » Сұрақ: бұл кім? Ол қандай заң ашты ? заңның тұжырымдамасы қандай ? | Оқушылардың ойланады, өз пікірлерін ортаға салады. | |
14 мин
932-946 | ІІІ негізгі бөлім | Ендеше біздің бүгін өткелі отырған заңымыз Ньютонның бұкіләлемдік тартылыс заңына ұқсас Кулон заңы . Олай болса сіздергефранцуз физигі Кулон жайлы өмәлімет жинап әкелулеріңізді сұраған болатынмын. Сонымен сұрақ : 1-топ Заңның ашылу тарихы, Кулонның өмірбаяны 2-топ Кулон заңының тұжырымдамасы мен формуласын баяндау . Бүкіләлемдік тартылыс заңына ұқсастығын ашу
| Алдарына берілген плакатқа сызба түрінде сызып , көрсетеді. | |
10 мин 946-956 | IV. Ой-толғаныс
| «Деңгейлік есептер шығару.А, Б, С тобындағы есептер
| Топтарға берілген есептерді шығарады. Бірінші есеп шар пайдаланамыз . | |
5 мин
956-1001 | IV. Қорытынды. Рефлексия. | «Өрмекші торы »әдісі бойынша бір сұрақ беру. Жауап берген оқушы жіптен келіп ұстап, келесі оқушыға сұрақ береді, жалғаса береді. .. | Біріккен бітіреді Ұйымдасқан ұтады
Жұмыла көтерген жүк жеңіл | |
3 мин
1001-1004 | 1 V. Бағалау.
| 1 Бағалау парағындағы критерийлер бойынша жиынтық бағалау жасайды. | 1 Оқушылар сабақ процесінде өзінің қалай жұмыс істегені туралы ойын түйеді, таратылған парақшаларға жазады.Топ басшылары бағалау парағындағы критерийлер бойынша топ мүшелеріне ұпайын қояды, жұмысына баға береді. | |
1004-1005 | VІ. Үйге тапсырма.
| § 8.2 есептер жинағынан №16, 17 есептер | Формулаларды қайталайды, есептерді шығарады. |