Қазақ тілі пәнінен сабақ жоспары
Мектептің әдістемелік тақырыбы:
Әдістемелік бірлестіктің тақырыбы:
Мұғалімнің әдістемелік тақырыбы:
Күні:
Сынып:7 сынып
Сабақ тақырыбы: | Қазақтың классикалық музыкасы | |
Мақсаты:
Міндеттері:
| Ұлттық кәдесыйлар жайлы ақпарата беру.
| |
-Лексиқалық тақырып аясында бөлшектік сан есімдерді меңгерту. -Жаңа тақырып бойынша әр-түрлі сұхбаттық минимумдар арқылы сұхбат құру мәдениетін дамыту,тілдесімге баулу. - оқушыларға рухани мәдени тәрбие беру ; | ||
Сілтеме: | Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы. | |
Жетістік критерийлері (күтілетін нәтижелер) | Жаңа сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрайды,достарымен ұлттық кәдесыйлар,сыйлықтар жайында сөйлеседі.Тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді тілдесім барысында тиімді қолдана алады.Тақырып аясында достарымен ұлттық кәдесыйлар жөнінде тілдік қарым-қатынас құра алады,сұхбаттасады | |
Негізгі түсініктер: | Жауапкершілік,талап қою,қадағалау | |
Сабақта қолданылатын технологиялар: | Сын тұрғысына ойлау | |
Оқыту әдістері: | Түсіндіру әдісі, ынталандыру әдісі,баяндау әдісі,сұрақ-жауап, аударма,іздендіру,жұптық жұмыс,диалог,сиппатау,талдау,сергіту сәті. | |
Дереккөздері: | Әдістемелік құрал дидактикалық-материал,сөздік . | |
Тапсырмалар: | Оқулықтағы тапсырмаларды орындау,үлестірме қағаздармен жұмыс істеу | |
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: | ||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу
| Мұғалім көніл күйді анықтау тренингінің негізінде сабақ басында а4 парағы мен маркерлер таратады. | Көніл күйін сипаттайтын сурет күліп немесе езу тартып тұрған қабағы түюлі,бейтарап салады. |
Өткен сабақты тексеру
| Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді. Кем- шіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды. | Тапсырманы айтады, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
І. Қызығушылықты ояту
| 1. Классикалық әдебиет, классикалық му- зыка дегенді қалай түсінесіңдер? 2. Қазақ, орыс халқының қандай халық ән- дерін білесіңдер? 3. Қандай қазақ композиторларын біле- сіңдер? | Сұрақтарға жауап береді. |
ІІ. Мағынаны тану
|
Классикалық-классическая Дәстүрлі-традиционная Ғасыр-век халық әндері-народные песни халық күйлері-народные кюи әмбебап-универсальный
Дұрыс айту,сауатты жазу 2-тапсырма. Cөздер мен сөз тір кес терін ма ғынасына қарай сәйкес тендіріп, мәтін құра.
Грамматика Қазақ тіліндегі есімдікті меңгерту Есімдік Есім сөздерді (зат есім, сын есім, сан есім) ауыстырып, солардың орнына жүретін сөздер есімдіктер деп аталады. Есімдіктер мағынасы мен қызметіне қарай жеті топқа бөлінеді: жіктеу есімдіктері (мен, сен, ол, біз, сендер, олар), сілтеу есімдіктері (бұл, осы, сол, ана, мына, анау, мұнау, сонау), сұрау есімдіктері (кім? не? қай? қайсы? қанша? неше? және т.б.), өздік есімдіктері (өз, өзім, өзі және т.б.), белгісіздік есімдіктері (бі- реу, кейбіреу, әлдекім, әлдеқашан және т.б.), болымсыздық есімдіктері (ешкім, ештеңе, ешнәрсе, ешбір және т.б.), жалпылау есімдіктері (бәрі, барша, бүкіл, барлық және т.б.). Мысалы: Бұл кітап Әсемдікі. Мына сұрақтар дұрыс емес. Осы мектептегі гүлдер өте әдемі. Ешкім де ұмытылмайды. 5 Мәтінмен жұмыс Мәнерлеп дұрыс оқуға ,жаңа ақпаратты қабылдауға машықтандыру үшін Қазақ халқы — өнерсүйгіш халық. Оның музыкалық мәдениеті өте бай. Халқымыз ақындарды, әншілерді, сазгерлерді ерекше құрметтеген. Музыка классикалық, халық әндері, халық күйлері болып бөлінеді. Классикалық му- зыка үлкен залдарда оркестрмен орындалады. Классикалық музыка терең мазмұнды болып келеді. Қазақ әндерінің көпшілігі домбыраның сүйемелдеуімен орындалады. Қазақ әндері татулық пен бірлікті, байсалдылық пен даналықты насихаттайды. Қазақ халқында кең тараған халық әндері: «Дудар-ай», «Гүлдерайым», «Бір бала» және т.б. Халық күйлері халықтың тұрмысын, салт-дәстүрін, адамның тағдырын баяндайды. Халық күйлері ұрпақтан ұрпаққа жеткен. Сондықтан олардың авторлары ұмытылып, халықтың күйі деп аталған. Қазақтың атақты күйші-композиторы — Құрманғазы Сағырбайұлы. Ол «Балбырауын», «Сарыарқа», «Адай» және т.б. күйлерді шығарған. Бұл күйлерде елдің арманын, қайраты мен күш-жігерін суреттеген. Жазылым.
Жазылым. 2 тап орындайды
Мәтінсоңы жұмыс.Қисынды ойлау қабілетін қалыптастыру үшін 2 тап деңгейлік орындау
Жазылым.Дұрыс айтуға,саутты жазуға дағдыландыру үшін 11-тап орындау
Сыр сандықтағы сөздер
Мәнерлеп оқу. Кел жаттығайық айдарында берілген өлеңді оқу. Сергіту сәті. Кім шешен ойның ұйымдастырады | Айтылым.Жаңа сөздердің дұрыс айтылуына қатысты ауызша жаттығу жүргізеді.
Берілген сөздерден бөлшектік сан есімдерді айтады берілоген сұрақтарға жауап береді Тілдесім Мен ән тартасың. Сен күй тыңдайды. Сіз өлең билейміз. Ол әуен айтамын. Біз би оқисыз.
Грамматика, есімдік меңгертеді.
Жазылым. Мәтіндегі қою кәріппен берілген сан есімдерді мағынасына қарай бөледі,толықтырып жазады, сан есім жасайды,сұрақ қойып айтады, мақалдарға керекті сөздерді қояды,бір сөйлемге әртүрлі сұрақ қойып айтады.
Мәтінді тыңдайды,оқиды,түсінгенін айтады,мәтіннен есімдік табады, есімдіктерден сөйлем құру.
Айтылым. Мәтіннен есімдіктерді табыңдар, сұрақ қойыңдар.
Айтылым.Кестені толдыру,бірдей әріптен басталған сөйлемдер ойлап жазу Сыр сандыққа салынған сөздердің мағынасын талдау,есте сақтау. Айтылым. Тыңдайды,дұрыс оқуға машықтандыруң.жаңа сөздерді қайталай,жаттау Ойыңның шартың орындайды
|
ІІІ. Ойтолғаныс
| Жұптық жұмыс. 6-тап орындау | Мәтінді рөлге бөліп оқу |
IV. Бекіту
| Жұптық жұмыс. Әр топқа жаңа тақырып бойынша бір сөз беріп,оқушылардың әрқайсысына түсінікті болатындай сипаттап беруін сұрайды | Әр жұп өзіне берілген сөзді түсіндіріп береді. |
V. Бағалау
| Мұғалім оқушылардың өзін бағалуы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды. |
|
VI. Үйге тапсырма
|
|
|
VII. Рефлексия
| Мұғалім тақтаға бугінгі сабақтың өтілу барысын сипаттайтын суреттер әледі. | Оқушылар өзіне ұнаған суреттің тұсына желім жап |