19.09.2016 физика 9 - сынып
Сабақтың тақырыбы: Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру.Жылдамдықтың графигі. Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі дененің бастапқы жылдамдықсыз орын ауыстыру. Есептер шығару.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға тең айнымалы қозғалыс туралы түсінік тереңдету;
Дамытушылық: оқушылардың алған білімдерін есеп шығаруда қолдана білу дағдыларын қалыптастыру, дамыту;
Тәрбиелік: іздемпаздыққа, ұқыптылыққа, тездікке баулу.
Сабақтың түрі : бекіту сабағы
Сабақ әдісі : Блум таксономиясы.
Сабақтың көрнекілігі : интерактивті тақта, слайдтар, семантикалық карта, сәйкестендіру, тапсырмалар.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру бөлімі (3 мин.)
1). Оқушылармен амандасу, түгелдеу, оқу құралдарын тексеріп, сабақтың мақсатымен таныстыру.
ІІ. Негізгі бөлім (40 мин.)
Б.Блум жүйесі «Оқыту – екі есе оқу» технологиясы білім мен қабылдауды 6 деңгейге бөлінетіндіктен, сабақтың жоспары 6 кезеңнен тұрады:
1. Білімділік - ақпараттық деңгей. (бұрынғы білімді еске түсіру) (5 мин)
«Миға шабуыл» (деңгейлік сұрақтар)
2. Түсіну – тезаурустық деңгей (алған білімді пысықтау) Мәселені шеш! (10мин)
«Ел ертеңі білімді ұрпақ»; Оқулықпен жұмыс.
3. Қолдану – методикалық деңгей. (алған білімді өмірде қолдануға үйрету)
(10 мин.) Жасырын әріптерді тап! «Физикалық эстафета ойыны»
4. Талдау (анализ) – технологиялық деңгей (Бұрынғы білім негізін пайдалана отырып, жаңа проблеманы шешу). (10 мин.) Тез ойлай білеміз бе? «Кім жылдам?» (Сәйкестікті анықта) «Физикалық дуэль»
5. Жинақтау (синтез) – зерттеушілік деңгей (жалқыдан жалпыға, жеке бөлшектерден жаңа дүние жасау). «Өтілген тақырыпты бекіту» (5 мин.) Тест.
ІІІ. Қорытындылау бөлімі (2 мин.) Рефлексия
IV Бағалау (2 мин.)
V Үйге тапсырма (1 мин.)
1. Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды түгелдеу , сабаққа ынтасын аудару; Сабақтың мақсатымен таныстырып, нұсқау беру.
2. Негізгі бөлім (40 мин.)
Б.Блум жүйесі «Оқыту – екі есе оқу» технологиясы білім мен қабылдауды 6 деңгейге бөлінетіндіктен, сабақтың жоспары 6 деңгейден тұрады:
І. Білімділік - ақпараттық деңгей. (5 мин)
«Миға шабуыл»
№1. Суретте кескінделген орын ауыстыру векторының х
осіндегі проекцияларының таңбаларын анықтаңдар. Осылай
орын ауыстырғанда дененің координаталары қалай өзгереді?
№2. Дененің жүрген жолының мәні тым үлкен болып, ал орын
ауыстыру векторының модулі өте аз болуы мүмкін бе? Мысал
келтіре отырып дәлелдеңдер.
№3. Суретте Г.Х.Андерсеннің «Түймеқыз»
ертегісі бойынша диафильмнің кадры
көрсетілген. Кадрдегі текстің физика
тұрғысынан дұрыс емес екендігін
түсіндіріңдер.
Түймеқыз ағыспен аға берді. Ағыс қатты болғандықтан, бақа Түймеқызды қуып жете алмады.
ІІ. Түсіну – тезаурустық деңгей (алған білімді пысықтау) Мәселені шеш!
тең айнымалы қозғалыс туралы түсінік беру: оның тең үдемелі, тең баяулайтын қозғалыстар д/аталатын түрлері туралы бірнеше мысалдар келтіре отырып түсіндіру;
жылдамдықтың өзгеру шапшаңдығын сипаттау үшін қоданылатын физикалық шамамен, оның формуласымен, өлшем бірлігімен жеке-жеке таныстыру:;
Үдеудің формуласынан жылдамдықты тапсақ: . Координата осьтеріндегі проекциялары енетін теңдеуді түрінде жазуға болады.
формуласынан барлық үш вектор (, o, а) бір түзудің (хо )бойында жатқандықтан, олардың проекцияларының модульдері векторларының өздерінің модульдеріне тең болады.
Егер o және а векторлары проекцияларының таңбалары бірдей болса, онда дене жылдамидығының модулі уақыт өтуімен артады.
Егер o және а векторының проекцияларының таңбалары қарама-қарсы болса, онда дене жылдамдығының модулі уақыт өтуімен кемиді.
ІІІ. Қолдану – методикалық деңгей. (алған білімді өмірде қолдануға үйрету)
(10 мин.) Жасырын санды тап! «Физикалық эстафета ойыны» 4-жаттығу
№33. Автомобиль жылдамдық алып қозғала бастаған кезіндегі жылдамдықтың уақытқа тәуелділігі x=0.8t теңдеуімен берілген. Жылдамдықтың графигін салыңдар және автомобильдің бесінші секундтың аяғындағы жылдамдығын табыңдар.
(м/с)
Шығарылуы: 100
Берілгені: x =0,8 t; to = 5с Шешуі: x(to )=0,8·5=4 м/с
Табу керек: vx(to ) - ? 50
Жауабы: x(to )=4 м/с t(с)
20 40 60 80 100
№34. Поездың жылдамдығы 20 с ішінде 72-ден 54 км/сағ –қа дейін кеміді. Жылдамдықтың уақытқа тәуелділігінің формуласын жазыңдар және осы тәуелділіктің графигін салыңдар.
v(м/с)
t(с)
№35.
Суреттегі жылдамдық графигін пайдаланып бастапқы жылдамдықты, төртінші секундтың бас кезіндегі және алтыншы секундтың аяқ кезіндегі жылдамдықты табыңдар. Үдеуді есептеп шығарыңдар және x = x(t) тәуелділігінің теңдеуін жазыңдар.
Шығарылуы:
Сергіту сәті
IV. Талдау (анализ) – технологиялық деңгей (Бұрынғы білім негізін пайдалана отырып, жаңа проблеманы шешу). (10 мин.) Тез ойлай білеміз бе? «Кім жылдам?» «Физикалық дуэль»
- тең айнымалы қозғалыс деп қандай қозғалысты айтады?
- тең айнымалы қозғалыс кезінде жылдамдық қалай өзгереді?
- үдеу дегеніміз қандай физикалық шама?
- үдеу қандай формуламен өрнектеледі және оның өлшем бірлігі қандай?
- үдемелі қозғалыстың баяулайтын қозғалыстан айырмашылығы неде?
-Үдеумен қозғалатын дененің жылдамдығы нөлге тең бола ала ма?
- Үдеу нөлге тең болғанда (а=0), қозғалыс қандай сипат алады?
V. Жинақтау (синтез) – зерттеушілік деңгей (жалқыдан жалпыға, жеке бөлшектерден жаңа дүние жасау). «Өтілген тақырыпты бекіту» (5 мин.) Тест.
20. графигінде жылдамдығы үлкен дене
1
2
3
A) 1. B) 2. C) 3. D) Үшеуінің жылдамдығы бірдей. E) 2 және 3. {Дұрыс жауап}= A
21. Велосипедшінің жылдамдығының уақытқа тәуелді графигі бойынша бастапқы 4с-тағы үдеуі
A) 12 м/с2. B) 6 м/с2. C) 3 м/с2. D) 4 м/с2. E) 9 м/с2. {Дұрыс жауап}= C
22. График бойынша дененің үдеуі мен 10 с-тағы орын ауыстыруы
A) -0,4 м/с2; 20 м. B) -0,3 м/с2; 35 м. C) -0,1 м/с2; 25 м. D) -0,2 м/с2; 30 E) -2 м/с2; 40 м.
{Дұрыс жауап}= D
VI. Қорытындылау бөлімі (2 мин.)
Рефлексия
Бағалау (2 мин.)
V. Үйге тапсырма. § 30
20. графигінде жылдамдығы үлкен дене
1
2
3
A) 1. B) 2. C) 3. D) Үшеуінің жылдамдығы бірдей. E) 2 және 3.
21. Велосипедшінің жылдамдығының уақытқа тәуелді графигі бойынша бастапқы 4с-тағы үдеуі
A) 12 м/с2. B) 6 м/с2. C) 3 м/с2. D) 4 м/с2 E) 9 м/с2.
22. График бойынша дененің үдеуі мен 10 с-тағы орын ауыстыруы
A) -0,4 м/с2; 20 м. B) -0,3 м/с2; 35 м. C) -0,1 м/с2; 25 м. D) -0,2 м/с2; 30 E) -2 м/с2; 40 м.
20. графигінде жылдамдығы үлкен дене
1
2
3
A) 1. B) 2. C) 3. D) Үшеуінің жылдамдығы бірдей. E) 2 және 3.
21. Велосипедшінің жылдамдығының уақытқа тәуелді графигі бойынша бастапқы 4с-тағы үдеуі
A) 12 м/с2. B) 6 м/с2. C) 3 м/с2. D) 4 м/с2. E) 9 м/с2.
22. График бойынша дененің үдеуі мен 10 с-тағы орын ауыстыруы
A) -0,4 м/с2; 20 м. B) -0,3 м/с2; 35 м. C) -0,1 м/с2; 25 м. D) -0,2 м/с2; 30 E) -2 м/с2; 40 м.
{Дұрыс жауап}= D