Қазақ тілі
3 сынып
Сабақтың тақырыбы | Түбір мен қосымшаның жазылуы | |||||
Мақсаты
Күтілетін нәтиже | Оқушылардың түбір мен қосымшаның жазылуы туралы түсінік қалыптастыру және оны меңгеру қосымшалардың жазылу ережесін білу меңгеру. Түбір мен қосымшаның ережелерге сүйеніп тасырманы орындау керектігін түсінеді. Сөз құрамына талдау жасау кезінде өз білімін қолданады. | |||||
Дерек көздер | Слайд,суреттер,сәйкестендіру,домино.
| |||||
Психологиялық ахуал | Сабақтың барысы а) писихологиялық дайындық | Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Ана тілің – арың бұл | ||||
| Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | ||||
Топтастыру | Парақша тарату | Топталу | ||||
Қызығушылықты ояту «Домино» ойыны арқылы Қосымша дегенiмiз не? Мысал келтiр. қосымша қандай болады? қосымша қандай болады? Сәйкестендіру арқылы жаңа сабақты ашу.
Оқулықтағы тапсырмаларды орындау Сәйкестендәру әдісі. 59-жаттығу.Күй,жыр сөздеріне төмендегі қосымшалардың тиістілерін қосып жаз.
Топтық жұмыс. 60-жаттығу.Сөйлемдерді түсініп оқы.Қарамен жазылған сөздерге қосымша жалғап жаз.
Жұптық жұмыс. Бала жіңішке жалғауларды жалғап ,2 бала жуан жалғауларды жазады. 61-жаттығу.Көп нүктенің орнына –лар-лер,-тар,тер,-дар,-дер.Жалғаулар жалға. | Алдарында таратылған домино парақтарынан жауаптарды алып тақтаға орналастыру.
Оқушылар сәйкестендіру кестесін сызықтармен белгілеу. Күй-ші,жыр-шы,күй-лер,жыр-лар,күй-ге. Сұңқар-лар,сұңқар-ды,сұңқар-ға. Пингвин-де,пингвин-ге,пингвин-мен, Бүркіт-ші,бүркіт-пен,бүркіт-ті,бүркіт-тер. Қарлығаш-тың,қарлығаш-қа,қарлығаш-тар. Қуыршақтар,шағалалар,өрмекшілер,жидектер
| |||||
Сергіту сәті | Видео ролик арқылы қимыл-қозғалыс жасау. | Ой сергітеді,шашағандары Басылады | ||||
Ой толғаныс | Топтық тапсырма Әр топқа жеке – жеке тапсырма беріледі. | |||||
Үйге тапсырма | 62-жаттығу. | Күнделіктеріне жазып алады. | ||||
Бағалау | Топ басшысы бағалайды.
| Бағалау парақшасын толтырады. | ||||
Кері байланыс | Ақылдың алты түсі арқылы сабақты қорыту. | Өз ойларын ашық айту. |
Сабақтан кейінгі рефлексия
Сабғымда үш /қызық,қиын,құнды/қ тұжырымына сәйкес келді ме деген сұраққа өзім өткізген сабағым бойынша рефлексия жазу арқылы талдауды жөн көріп отырмын.
Сабақты оқушыларға түбір,қосымша сөздер және ережелері арқылы
топтаудын бастадым.Топталу арқылы оқушылардың түбір мен қосымшаны білетіндіктерін аңғардым.Оқушыларға бұл тапсырма қиындық келтірген жоқ.
Сабағымды одан әрі «Домино»ойыны арқылы өткенді пысықтау, үй жұмысын қорытындылаумен жалғастыржым. Ойын оқушыларға қызықты және ойларын шапшаң жинақтауға септігін тигізді. «Домино»ойыны арқылы оқушыларқың сабаққа қызығушылықтары артқанын сездім.
Оқулықтардағы тапсырмаларды түрлендіріп алып оқушы талпынысын қалыптастыруды жөн көре отырып ,топтық,жұптық,сәйкестендірулер арқылы орындаттым.Бұл тапсырмалармен оқушыларға алған білімдерін есте сақтау сонымен қатар тақырыпты меңгеру құндылығын арттыру болды.
Әр оқушы өз білімін өзі немесе топ басшысы бағалауға дағдылану үшін сабақты бағалау парақшасындағы;ОМ критерияларын құра отырып бағалаттым.Балалар өздерерін бағалау кезінде артық бағалау немесе критерияға сай емес бағаланғандарын байқадым.Бағалау парақшасы арқылы бағалаудың қиындығын сезіндім.
Сабағым негізгі мақсатқа жетті.Балалар белсенді қатысты.Тақырыпы меңгерді.
Оқушылар өз ойларын еркін жеткізе білді.Топтық тапсырманың маңызын 1түсінгендерін байқатты.
Бағалау парақшасына әлі қалыптаспағандары байқалды.Күнделікті сабаққа қолдану арқылы бұл кемшілікті жою мақсатқа қойылып отыр.