Күні: 03.03.2017 ж | Сынып: 8 «а» | Пән: Химия | |||||
Сабақ тақырыбы | Сулы ертінділер және жүзгіндер. Суды тазарту әдістері, қоспаларды бөлу. | ||||||
Сабақтың мақсаты | Сулы ерітінділердің табиғаттағы түрлерін, маңызын біледі. Сулы ерітінділердің қолдану салаларын талдайды | ||||||
Күтілетін нәтиже | Сулы ертінділер және жүзгіндер, суды тазарту, қоспаларды бөлу әдістерімен танысады, судың маңызын біледі. | ||||||
Түйінді идеялар | Су – әмбебап еріткіш. | ||||||
Көрнекіліктер | Интерактивті тақта, оқулық | ||||||
Сілтеме | Күнтізбелік жоспар, оқу жоспары, окулық. | ||||||
Сабақ барысы | Уақыт | Оқу белсендігін арттыруда қолданылатын әдіс - тәсілдер | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушының іс - әрекеті | Бағалау (форматив-ті) | ||
Сабақ кезеңдері Ұйымдастыру |
2 мин
|
|
А) Амандасу, оқушыларды түгендеу, жаттығу жасату. Ә) Жағымды психологиялық ахуал орнату. Б) Бағалау парағын ұсыну. В) Терминдерді қайталау |
А) Амандасады, жаттығу жасайды.
Терминдерді оқу |
Қол шапалақ
| ||
Үй тапсырмасын тексеру | 5 мин | «Химиялық диктант» | Таратпа тапсырмаларды тарату арқылы тест алу. | Таратпа тапсырмаларды тарату арқылы тест алу. | Бір-бірімен ауысып жауаптарын тексеру. | ||
Жаңа тақырып | 7 мин
| «Ойланайық, ойлайық!»
| Әр жұпқа толықтыру мақсатында кластер беру. | Әр жұп кластерді толтырып, бір-біріне түсіндіреді.
| Қолдау көрсету | ||
Зертханалық жұмыс | 10 мин | «Қызықты химия» | Топқа бөліп, зертханалық жұмыс орындау орындату. | Топқа бөлініп, зертханалық жұмыс жасау. | Қолдау көрсету | ||
Бекіту | 10 мин | «Миллион кімге бұйырады» | Презентация арқылы тапсырмаларды ұсыну. | Оқушылар топпен ақылдасып деңгейлік сұрақтарға жауап береді. | Дұрыс жауап берген балға ие болады. | ||
Бағалау | 3 мин |
| Жинаған ұпайларын есептету | Жинаған ұпайларын есептету | Критерий бойынша | ||
Үй тапсырмасы | 1 мин |
| 5-7 – тапсырларды үйге беру. | Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазу. |
| ||
Кері байланыс | 2 мин | Ойды аяқта | Оқушылар стикер таратады. | Тақта да көрсетілген ойды аяқтап жазып көрсетеді. |
|
СУ – ВОДА – WATER
ЕРІТІНДІ – РАСТВОР – SOLUTION
ҚОСПА – СМЕСЬ – MIXTURE
ТАЗАРТУ – ОЧИСТКА – CLEANING
Химиялық диктант
1/ Сутектің реттік нөмірі және протон мен электрон саны.
а/ 1, 1, -1 ә/ 2, 1, +1 б/ 1, 0, +1 в/ 1, 1, +1
2/ Сутектің изотобы болмайтын нұсқаны белгіле.
а/ тритий ә/ дейтерий б/ литий в/ протий
3/ Сутектің алыну әдісі қай нұсқада дұрыс белгіленген:
а/ мыс пен калий гидроксиді
ә/ мырыш пен тұз қышқылы
б/ оттегі мен сутек
в/ кальций гидроксидінің ыдырауы
4/Тотығу дәрежесі 0-ге тең болатын нұсқаны белгіле.
а/ K2O ә/ NaH б/ PH3 в/ Cl2
5/ KMnO4 қосылыстағы марганецтің тотығу дәрежесі қаншаға тең?
а/ -1 ә/ +7 б/ +6 в/ +5
6/ Периодтық жүйе бойынша І топтың негізгі топшасындағы элементтердің қосылысағы тотығу дәрежесі қаншаға тең?
а/ -1 ә/ 0 б/ +1 в/ +2
7/ Сутегі мен оттегіден құралған, табиғатта көп таралған қосылыс.
а/ метан ә/ газ б/ ауа в/ су
8/Жердің су қабаты.
а/ гидросфера ә/ литосфера б/ атмосфера в/ биосфера
9/ Адам ағзасының қанша пайызын суға тиесілі.
а/ 50-60% ә/ 60-65% б/ 80-85% в/ 65-70%
Жауаптары:
А
Б
Б
В
Ә
Б
В
А
В
Бағалау критерийі:
«5» – 8-9 дұрыс
«4» – 6-7 дұрыс
«3» – 4-5 дұрыс
«2» – 0-3 дұрыс
Жаңа тақырып: «Ойланайық, ойлайық»
Сулы ерітінділер:
Су
Суды тазарту әдістері:
Бағалау критерийі
Толық түсіндім – «5»
Түсіндім – «4»
Жартылай түсіндім – «3»
Түсінбедім – «2»
Зертханалық жұмыс. «Қызықты химия»
Топқа бөлініп, зертханалық жұмыс орындайды.
Бекіту: «Миллион кімге бұйырады»
Интерактивтьі тақтаны пайдаланып, «Миллион кімге бұйырады» ойынының желісімен, деңгейлік тапсырмаларды орындату.
БАҒАЛАУ
Бағалау парағы:
Аты-жөні: __________________________________________
№ | Химиялық диктант | Ойланайық, ойлайық | Қызықты химия | Жалпы ұпай | Баға |
|
|
|
|
|
|
«5» - 13-15 ұпай
«4» - 10-12 ұпай
«3» - 7-9 ұпай
«2» – 0-6 ұпай
Кері байланыс: «Ойды аяқта»
Стикерге көрсетілген сөйлемді аяқтайды.
Үйге тапсырма: №5-7 жаттығулар