Мектеп: Қ.Қатықбаева атындағы №168 МГ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: Пәні: жаратылыстану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 2 «В» | Мұғалімнің аты-жөні: Бөкен А.Қ. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: Судың түрлі күйі | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | 2.3.3.2.-судың арегаттық күйінің өзгеру үдерісін зерттеу; 2.1.2.2.-бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан,мерзім,нәтиже) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Судың (сұйық) мұз,бу күйде болатынымен танысады. Оқушылардың басым бөлігі: Алған білімдерін өмірде қолданады. Кейбір оқушылар: Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) | Заттарды шығу тегіне және агрегаттық күйіне қарай салыстырады. Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Тілдік дағдылар: Судың адам үшін маңызын, сусыз тіршілік жоқ екенін дәлелдеу және оқу балалардың байқағыштық танымдық қабілетін дамыту. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Терминология: мұз, бу,тұман- | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сөз тіркестері: Не байқадың? Су қайда кетті? Неліктен олай болды? Мұз қалай пайда болады? Су қалай буға айналады? Бу суға қалай айналады? Табиғатта мұз бен суды қайдан кездестіруге болады? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім | Су.Ол қандай екен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарлан ған уақыт | Жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы | Психологиялық дайындық. Пазл арқылы топқа бөлінеді. Өткенді қайталау (Т). 1-топ. Судың қасиеттерін анықтайды ( мысалдар келтіреді).
2-топ. Табиғи су көздерін атайды.(олардың ерекшеліктерін айтады).
(Қ) | 1-топ- «Тамшы» тобы 2-топ- « | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы | 1-топ «Өзен», .... тапсырмасы -Балалар қандай суретті құрастырдыңдар? -Олардың айырмашылығы неде? Оқушылар пазлдарды біріктіру арқылы суреттерге мұқият қарап, ондағы табиғат көріністерінің бірдей екенін тек жыл мезгілдерінің ғана ауысқанын түсінеді.(Күн суытып, өзен қатып қалады. Көктем келісімен, мұз еріп кетеді. 2-топ « Су қайда кетті?» - Су қалай пайда болды? (Жауын жауды немесе көп су төгілді?) -Ауа райы қандай болып тұр? (Күн шығып,күн ашық болып тұр.) -Су енді қандай болды? (Азайды) Қалыптастырылатын дағдылар: ойлау, шешім қабылдау, проблеманы шешу; бірлескен жұмыс (Қ) «Бас бармақ» әдісі. (МК) Зертте. Зерттеу жұмысын жүргізу. Мұз қалай пайда болады? Су қалай буға айналады? Бу қалай суға айналады?
Табиғатта мұз бен буды қайдан кездестіруге болады? Қыс түскенде жер бетін қар жауып, өзен -көлдің беткі қабатына мұз қатады.Күн жылынғанда қар мен мұз еріп, су мен буға айналады. Тау шыңдарында, мұздықтарда, Жер полюстерінде қар мен мұз мүлдем ерімейді. Табиғатта су буы тұман түрінде кездеседі.Су тұманнан басқа мұз тұманы болады.Ол өте ұсақ мұз қиыршықтарынан түзіледі және қатты аяз кезінде ғана байқалады. Ө «Серпілген сауалдар» әдісі. Мақал - мәтелдер: 1. Судың да сұрауы бар. 2. Сүттен ақ, судан таза. 3. Судай сұлуға жолық... 4. Су - тіршілік көзі. 5. Су - атасы, жер - анасы. | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы
| | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? | Нені саралауға болады? 1. Тапсырмалар: оқушыларға олардың білімдеріне сәйкес әртүрлі тапсырма берілуі мүмкін. 2. Нәтиже: тапсырма біреу, алайда оқушылардан жеке нәтиже күтіледі. 3. Жұмыс жасау қарқыны: тапсырма біреу, алайда оны орындау үшін әртүрлі уақыт беріледі. Ерте аяқтағандарға қосымша тапсырма ұсынылады. 4. Қолдау: бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады. 5. Ресурстар: 6. Топтастыру: қабілеттері әртүрлі оқушыларды топтарға біріктіру. 7. Ақпарат: 8. Рөлдер: 9. Үй тапсырмасы: оқушылар түрлі үй тапсырмаларын алады. 10. Диалогта әртүрлі сұрақтарды қолдану: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазу керек. Бағалау дегеніміз оқушылардың үйрену деңгейін анықтау болғандықтан, мұнда мұғалім қалыптастырушы бағалауды сабақта қалай қолданғанын жазуы керек. Мұнда мұғалім мына мәселелерді есте сақтап, қадағалауы керек: «Қалыптастырушы бағалаудың міндеттері: • оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін анықтау, білім алушыларға ұсыну; • білім алушының қай деңгейге жеткенін дәлелдеуге көмектесетін бірлескен (коллаборативті) оқытуға арналған орта құру; • білім алушыларды дамытуға жағдай жасайтын сындарлы (конструктивті) кері байланысты қамтамасыз ету; • білім алушыларды бірін-бірі бірлесе оқытудың сапалы көзі ретінде қатыстыру; • білім алушыларға өзінің оқуын «құрушылар/жасаушылар» ретінде жағдай жасау болып табылады» Мұғалім осы мәселелерді сабақта қалай жүзеге асырғандығын көрсетуі керек. Мысалы, оқушыларға табысты оқу үшін қандай жағымды жағдай жасағандығын, оқушыларға кері байланысты қалай бергендігін, олардың өзін-өзі және бірін-бірі бағалауын қалай ұйымдастырғандығын, оқушыларды қалай ынталандырып, көмектескендігін, оларға қандай жоғары деңгейдегі сұрақтар қойғандығын келтіргені дұрыс. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау | Жалпы қауіпсіздік талаптары: 1.Мұғалімнің рұқсатынсыз құрал-жабдықтарды орнынан қозғауға, сымдарға, розеткаларға, штепсельдің айырына, штекерге тиісуге тыйым салынады. 2. Мұғалімнің рұқсатынсыз сыныпқа кіруге және сыныптан шығуға болмайды. 3.Мұғалімнің рұқсатынсыз сыныпта жүруге болмайды. 4.Бөгде жұмыстарды істеуге тыйым салынады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Рефлексиялық сұрақтарды құрастырғанда мына бір идеяны басшылыққа алу қажет: «Қалыптастырушы бағалау теориясы аясында білім алушыларды қолдау үдерісінің негізі төмендегідей үш сұрақтан тұруы қажет: «білім алушылар оқудың қай сатысында тұр?», «өз оқуында олар қайда ұмтылады?» және «соған жету үшін оларға қандай көмек көрсету қажет?», бұл сұрақтар оқудағы үш қатысушымен тікелей байланысады (мұғалім сыныптас және білім алушы)» | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? оқушылардың ынтасы, мақсатқа бағытталуы, өздігімен жұмыс жасауы, қолданған әдіс-тәсілдердің тиімділігі, тапсырмалардың мазмұндылығы, бірлескен әрекеттер, жағымды қарым-қатынас, кері байланыс пен рефлексия, оқушылардың өзін-өзі және бірін-бірі бағалауы, бір-біріне көмектесуі, сұрақтардың деңгейі, дескрипторлардың тиімділігі, нақты бір мақсатқа жетуі, критерийлерді қадағалауы секілді тағы да басқа көптеген ұтымды жәйттер жатады 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Мұғалім бұл бөлімде «Кемшілік – дамудың қажетті ресурсы» демекші, сабақта туындаған кедергілерді («кемшіліктерді» деп айтпай-ақ қояйық) айқындап, оларды қалайша түзеп, болдырмау туралы ойларын келтіреді. 1. 2. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |